«Десант» і... відверта розмова

«Два дні пролетіли, немов одна хвилина. При цьому всі зустрічі були дуже насиченими», — підсумував учора свій дводенний візит до Києва спікер Держдуми Росії Геннадій Селезньов. Хоч, зазначив він, це не межа політичних візитів iз сусідньої країни. 14 січня наступного року в Києвi, як висловився Геннадій Миколайович, «висадиться новий десант». (Якось не дуже комфортно звучить слово «десант», чи не так?) Тоді в Україні відбудеться засідання міжпарламентської українсько-російської групи з питань співпраці.
Присутній учора на зустрічі з журналістами посол Росії Віктор Черномирдін відзначив, що саме з візиту Геннадія Селезньова розпочалася «відверта розмова» між Києвом і Москвою. В Україні вітали російського гостя практично на всіх рівнях: зустрічався він з Президентом, головою Верховної Ради, прем’єр-міністром. Головний «мессидж» російського депутата полягав у необхідності тіснiшої співпраці двох «братнiх держав» за вже традиційною рецептурою. Зокрема — в економічній сфері. На думку пана Селезньова, «всі завали» у торгово-економічній співпраці можна вирішити, якщо Україна приєднається до Євразійського економічного співтовариства. Потрібно відзначити, що досі Київ не висловлював особливого бажання вступати в це мало кому зрозуміле в Україні утворення, куди, крім Росії, входять Білорусь, Таджикистан, Казахстан і Киргизстан. Ряд експертів раніше висловлювався і про те, що ЄврАзЕС для України означає втрату частини суверенітету в податковій, фінансовій і митній політиці. Українські дипломати твердо (все ще!) заявляють про істотну суперечність прагнення Києва вступити до Євросоюзу і можливу повноправну участь у ЄврАзЕС. Тим часом Геннадій Селезньов упевнений, що таке протиставлення абсолютно некоректне: «Ми готові спільно рухатися в Європу з Україною, Білоруссю, з усіма, хто входить до ЄврАзЕС». Щоправда, кількома хвилинами раніше Геннадій Миколайович кинув недвозначний докір у бік Західної Європи. «Раніше здавалося, що тільки Євросоюз може стати головним партнером України. Але людина пізнає все своїм горбом. Сьогодні я переконаний, що міцнішого і надійнішого партнера, ніж Росія, Україні не знайти», — підкреслив депутат.
На жаль, журналістам через обмежений час зустрічі так і не вдалося дізнатися, який «горб» мав на увазі російський спікер і чим продиктовано таку відверту переконаність відносно партнерства. Якщо йдеться про останні тенденції в українсько-російських відносинах зі зближення, то тут все-таки було б доречнiше говорити про не зовсім сприятливу кон’юнктуру для України на міжнародній арені. І про те, що Кремль досить прагматично (принаймні більш прагматично, ніж Захід) користується цією кон’юнктурою. Зрозуміле бажання російської сторони закріпити таку тенденцію. Очевидно, цим і зумовлено таку наполегливість запрошень України до ЄврАзЕС.