Перейти до основного вмісту

Deutsche Welle передумала

Олену Білозерську позбавили перемоги
17 травня, 10:56

Упродовж минулого тижня в українських соціальних мережах та блогосфері тривала дискусія щодо перемоги від України журналістки правих поглядів Олени Білозерської у популярному міжнародному конкурсі The Bobs, організатором якого виступає Deutsche Welle. Нагадаємо, що одразу після оголошення результатів група громадських активістів лівих поглядів написала петицію в Deutsche Welle з проханням скасувати перемогу Білозерської, звинувативши її в «пропагуванні расистських та інших антидемократичних дискримінаційних ідей». Їхній відкритий лист зібрав понад 600 підписів. У свою чергу прихильники блогерки також звернулися до організаторів з проханням залишити результати конкурсу без змін, за що підписалося трохи більше півтисячі українців. Детальніше про ситуацію читайте в матеріалі «Де закінчується здоровий націоналізм?» («День», № 80 від 15 травня 2013 року).

У розпал суперечки між авторами обох звернень у Deutsche Welle заявили, що не скасовуватимуть результатів голосування, хоча й «не погоджуються з окремими висловлюваннями автора блогу». А вже через день — передумали. «Після ретельної перевірки DW вирішила зняти кандидатуру Олени Білозерської з конкурсу The Bobs. Тому приз глядацьких симпатій за кращий блог українською мовою 2013 року присуджено не буде, — йдеться у повідомленні, розміщеному на офіційному сайті конкурсу thebobs.com. — Deutsche Welle шкодує, що вперше за майже десятилітню історію конкурсу номінувався блог, що частково поширює правопопулістські ідеї, які не сумісні з метою конкурсу і цінностями, що їх відстоює Deutsche Welle, — Тому DW перевірить процедуру проведення конкурсу. Особливо йдеться про те, як оцінювати пости, опубліковані дуже давно».

На жаль, рішення Deutsche Welle псує імідж України, яка, до слова, брала участь у престижному конкурсі The Bobs вперше. Утім, навряд чи воно допоможе зменшити «градус напруги» у дискусіях навколо цієї теми та змусить її учасників відмовитися від зайвої радикалізації. Ми вже писали про те, що популярність блогу Олени Білозерської в першу чергу свідчить про зростання рівня нетерпимості в суспільстві, яке у свою чергу є результатом розчарування електорату та зростання відчуття відсутності альтернативи. Утім, більшість українських ЗМІ, які висвітлювали перебіг скандалу, мало звернули увагу саме на цей аспект. І тут вже питання до журналістів, які теж частенько «нагрівають» атмосферу замість того, щоб шукати відповіді на складні запитання.

У зв’язку зі скандалом не можливо не поставити запитання і Мустафі Найєму, адже саме він як член журі The Bobs від України номінував блог Білозерської до участі у конкурсі. Одразу після появи петиції Мустафа прокоментував, що «своїм блогом Білозерська виконує важливу функцію в Україні — надає простір для відкритої дискусії про погляди і теми, які поширені у суспільстві». А через день — кардинально змінив свою думку: «Дебати довкола номінації й голосування користувачів, що віддали свій голос за Білозерську, демонструють, що в Україні лише починається критична дискусія навколо питань про національну ідентичність і складну історію України в ХХ столітті. (Можливо, для Мустафи — саме так, але у деяких середовищах ця розмова триває вже досить давно. — Ред.) Я не хочу, щоб постраждала репутація відомого в світі конкурсу The Bobs». Хочеться запитати: а репутація України? Дивно, але здається, що саме Мустафа, будучи представником нацменшини, повинен був гостро відчути елементи радикалізму у творчості Білозерської, а не рекомендувати її. А коли вже рекомендував, то відстоювати свою думку до кінця, а не відмовлятися від своєї позиції, щойно спалахнув скандал, або ж принаймні публічно скласти з себе обов’язки члена журі The Bobs від України після того, як він розгорівся.

Очевидно, що конфлікт довкола блогу Олени Білозерської є наслідком глибших процесів у суспільстві й інформаційному просторі. І до аналізу цих процесів потрібно буде повернутися ще не раз.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати