Деякі зубожілі громадяни охоче продали б свої нирки
Час від часу в нашому і без того заляканому кримінальним свавіллям суспільстві з'являються чутки щодо вилучення в живих і здорових людей внутрішніх органів, зокрема, нирок, печінки, про продаж їх на "чорному ринку" за солідні гроші (50, 40, 30 тисяч доларів) для трансплантації грошовитим бізнесменам і їхнім дітям.
Нещодавно в редакцію подзвонили з міста Гостомеля Київської області, мовляв, тут чимало громадян, доведені до відчаю злиднями, охоче продали б свої здорові нирки. Із проханням прокоментувати цю ситуацію кореспондент "Дня" звернувся до завідуючого відділом трансплантації нирки Київського інституту урології і нефрології Євгена Барана:
- Поки що в Україні ми здійснюємо пересадку лише "трупної" нирки, тобто взятої в померлої людини. Усе інше - розмови й плітки, бо навіть у Законі "Про трансплантацію органів", який досі не прийнятий Верховною Радою, передбачений лише варіант взяття нирки у близької хворому людини - матері, батька, брата, сестри... Причому, порадившись з експертами, ми будемо наполягати, щоб донору, який у результаті вилучення в нього нирки втратив здоров'я, виплачувалася за законом компенсація в розмірі 10 - 15 мінімальних зарплат. Ні про яку купівлю нирок у людей мова не йде, хоча, чим біднішими стають люди, тим частіше звертаються до нас із проханням купити в них нирку... До речі, купівля-продаж органів заборонена законом після 1989 року в 49-ти найбільш цивілізованих країн світу. Навіть в Індії, де до недавніх часів пересаджували нирки від живих людей, нині ця практика заборонена. Ходять чутки, що в деяких країнах, приміром у Венесуелі, подібні трансплантації ще робляться, що в Китаї забирають органи в приречених на смерть злочинців. Однак до України це ніякого стосунку не має.