Дніпропетровська земля пересварила депутатів
Прокуратура Дніпропетровської області не виключає притягнення до кримінальної відповідальності посадових осіб Дніпропетровської міськради, за потурання яких була зроблена спроба передати в довгострокову оренду комерційним структурам близько 150 гектарів землі на набережній і островах Дніпра. Про це заявив начальник управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави прокуратури області Роман Сосков, який займався вивченням обставин цієї незаконної операції. Зупинити щедру роздачу міської землі вдалося в останній момент, коли питання вже було винесене на розгляд чергової сесії. На думку представника прокуратури, до цього призвела незадовільна робота заступника мера з юридичних питань і профільного управління, які вчасно не оскаржили рішення Господарського суду, що наказав міськраді не перешкоджати передачі землі в оренду.
Як уже повідомлялося, почалося все з того, що протягом квітня нинішнього року господарським судом без особливого розголосу були винесені близько десятка схожих рішень із позовів комерційних структур, що побажали отримати в оренду на 15 років земельні ділянки в прибережно- рекреаційній зоні. Серед них майже половина Комсомольського острова, де розташований міський пляж і земельна ділянка в Самарському районі з численними історико-археологічними пам’ятками. Тим часом, на думку прокуратури, ці рішення є незаконними, оскільки ділянки спробували отримати в обхід аукціонів, щодо них не було висновків контрольних органів і земельних управлінь, а також жодних проектів на забудову. Незважаючи на це, виконком міськради дав відмахування для винесення питання на сесію, а юристи не поспішали подавати апеляційні скарги щодо сумнівних рішень Господарського суду. Спроба прокуратури опротестувати дії міської влади не мала успіху — протест у виконкомі відхилили. Зупинити передачу землі вдалося за допомогою судового позову депутата міської ради від БЮТ Олени Дегтяренко — Кіровський районний суд Дніпропетровська 2 липня виніс ухвалу, якою заборонив міськраді розглядати й приймати рішення з усіх питань землевідведення й передання землі в оренду без попереднього проведення аукціонів. Виключення було зроблене лише для ділянок, на яких розташовані об’єкти нерухомості, а також відведених під будівництво об’єктів соціального призначення.
На прес-конференції голова міської організації БЮТ Ігор Сокольченко заявив, що позов до Кіровського суду «виявився єдиним способом зупинити земельну «сваволю», за якою стоїть коаліція більшості «Рідний Дніпропетровськ». «До цієї коаліції, — розповів він, — входять Партія регіонів, КПУ, блоки Лазаренка, Вітренко і «Не так!». Більшість займається незаконним дільбою найкращої міської землі, яка дуже багато коштує». На думку І. Сокольченка, аукціонний продаж цієї землі або права на її оренду повинен був принести до міського бюджету десятки або сотні мільйонів гривень. «Ці гроші можна було б направити на розвиток міської інфраструктури і соціальні програми, — зазначив він. — На жаль, доля цієї землі поки що висить у повітрі. Коаліція «Рідний Дніпропетровськ» узяла тайм-аут. Напевно, зараз вони шукають спосіб обійти рішення суду».
Задля справедливості, варто зазначити, що ще минулої осені самі представники коаліції «Рідний Дніпропетровськ» устигли своєчасно зупинити незаконну передачу в оренду шести гектарів землі на центральній площі міста під будівництво підземного торгівельно-розважального центру. Про свою причетність до цього проекту тоді відкрито заявили колишні депутати міськради Г. Арутюнов і М. Соколов, які нині є народними депутатами України від БЮТ. За ствердженнями їхніх опонентів із коаліції «Рідний Дніпропетровськ», землю в оренду на центральній площі чиновники намагалися передати в обхід міських депутатів, причому на основі... підробленого рішення сесії. 17 грудня 2007 року прокуратура Дніпропетровська порушила кримінальну справу за фактом підробки документів. Однак відтоді про неї — ні слуху, ні духу. Тим часом, міську прокуратуру через деякий час очолив новий прокурор. У травні нинішнього року представники коаліції «Рідний Дніпропетровськ» знову направили до прокуратури області депутатський запит про те, як просувається слідство. У відповідь отримали повідомлення від прокурора міста Віктора Ступи про те, що справа передана для проведення досудового слідства вже в слідчий відділ міського відділу міліції. Як то кажуть, тепер «рідні дніпропетровці» готують новий депутатський запит, де збираються поставити питання ребром про неефективність слідства з резонансної справи. Тим більше, що є можливість за допомогою центральної площі «поквитатися» за набережну й острови Дніпра.