Дніпропетровський хімік винайшов асептичне волокно
Нові перев’язувальні матеріали для дезінфекції відкритих ран дуже допоможуть арміїДоцент кафедри фізичної хімії Українського державного хіміко-технологічного університету Богдан Мурашевич розповідає, що зараз медиками застосовуються три підходи для боротьби із запаленням ран. «Перший — це вживання антибіотиків. Проте, препарати наявні на сучасному ринку, швидко втрачають ефективність через розвиток штамів мікроорганізмів, які мають до них резистентність. Другий шлях — це накладення асептичної пов’язки. Вона накладається для того, щоб витягнути з рани гній і лімфу, які переходять у пов’язку разом із токсинами і тим самим створюються сприятливі умови для загоєння рани. Проте, при накопиченні цих речовин на пов’язці, якщо вчасно її не поміняти, з’являється небезпека виникнення вторинної інфекції. А це частенько ще небезпечніше, аніж первинна інфекція. Тому найбільш ефективним є накладення антисептичної пов’язки, яка тим або іншим чином сама спроможна пригнічувати розвиток патогенних мікроорганізмів і купірувати процес запалення», — говорить учений.
Сьогодні в медичній практиці зазвичай використовуються сухі пов’язки, на які наноситься антисептичний препарат. Але, виявляється, можна обійтися й без цього. Б.Мурашевич пояснює, що при створенні нового перев’язувального матеріалу для дезінфекції відкритих ран було використано полімерне волокно, за консистенцією схоже на вату. «Це волокно шляхом нехитрих хімічних процесів перетворюється на дезінфікуючий засіб, який має дві форми: вата і так зване голкопробивне волокно, з якого можна виготовити тканину. Сутність винаходу в тому, що над полімерним носієм мобілізується активний хлор. Якщо використовувати дане волокно, то подальше зараження рани просто неможливе», — говорить винахідник.
Більше того, з даного матеріалу можна робити одяг для солдатів, які живуть у польових умовах і мокнуть під дощем. «Коли бруд потрапляє на цей матеріал, починає виділяться активний хлор, і він перешкоджає розвиткові мікроорганізмів, грибків, бактерій. Тому нове волокно може принести величезну користь», — вважає Б.Мурашевич.
Проект молодого вченого «Нові перев’язувальні матеріали для дезінфекції відкритих ран і знезараження води» нещодавно посів друге місце на конкурсі «Молоді вчені — Дніпропетровщині». Винахідникові виділили обласний грант у розмірі майже 43 тисяч гривень. Отримані гроші Богдан витратить на вдосконалення та реалізацію свого проекту. Учений говорить, що на Дніпропетровщині є мінімум три підприємства, які спроможні виробляти нове волокно.