Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

До 65 років доживе 9% підлітків

19 вересня, 00:00

Сьогодні в Чернівецькій області, як і в Сумській, Тернопільській, Івано-Франківській та на Волині, спостерігається відчутне зниження рівня народжуваності. Молоді жінки масово виїжджають за кордон — за неофіційними даними, «на заробітках» перебуває близько 100 тисяч буковинців, більшість iз яких саме жінки. Окрім того, на 20 відсотків скоротилась кількість шлюбів і на 41 відсоток їх тривалість. Всі ці чинники, взяті разом, не сприяють поповненню генофонду нації, а якщо розглядати їх на фоні зростаючої смертності, поширення онкологічних та серцево-судинних захворювань та інфекційних хвороб соціального значення, картина складається дуже невесела.

Вихід — в посиленні уваги до галузі охорони здоров’я. Формально це вже зроблено — розвиток медицини визнано пріоритетом у програмі національної безпеки, але реально на її розвиток йде 2,8 відсотка від валового прибутку держави, в той час фінансування галузі в обсязі менше 6 відсотків означає припиненя її існування. Щодо обласного бюджету, то контрольними цифрами в його проекті на 2003 рік потреби медицини забезпечуються на 57-60 відсотків, хоча реально галузь отримає 40 відсотків від потреби. Вирішення ситуації, що склалась, головний лікар Чернівецької області вбачає в оновленні матеріально-технічної бази закладів, ретельному кадровому відборі та наданні можливості пацієнтам вільно обирати собі лікаря. «Бійтесь поганого лікаря більше, ніж своєї хвороби», — Олександр Грушко погоджується з цією тезою. Сьогодні медичні вузи випускають в чотири з половиною рази більше медпрацівників, ніж є потреба, в той час як в галузі працює чимало пенсіонерів. Якщо буде створено реальний ринок медичних послуг, всі ці питання вирішаться самі собою — людина сама обере фахівця, який володіє достатнім рівнем знань і навиків, щоб надати їй необхідну допомогу. Повинно бути змiцнено стаціонар, змінено структуру закладів охорони здоров’я — на зміну розгалуженій мережі поліклінік повинен прийти сімейний лікар, в селах обслуговуванням населення можуть займатись медичні бригади, які працюють цілодобово.

Зміцнити матеріальну базу галузі в окремому регіоні головний лікар О. Грушко пропонує через запровадження персоніфікованого медичного збору. Скажімо, якщо кожен мешканець Чернівецької області щомісяця перераховуватиме на вказані цілі хоча б гривню, 900 тисяч стануть непоганою фінансовою «ін’єкцією» в галузь, але таке вирішення проблеми не зовсім відповідає Конституції, іншого ж виходу поки що не придумали. А тим часом хворі шукають гроші на «безплатне» лікування і все більше довіряють заїжджим знахарям і віщунам, «молодіють» інфаркти та інсульти, рівень захворюваності та смертності зростає разом із заборгованістю по зарплаті лікарям.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати