Перейти до основного вмісту

До Львова приїдуть українці з цілого світу

Ірина КЛЮЧКОВСЬКА: «Громадою ми можемо зробити дуже багато»
13 серпня, 14:11
ФОТО З САЙТА MEEST-ONLINE.COM

Міжнародний інститут освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету «Львівська політехніка» готується до проведення низки заходів за участю представників світового українства. Про це «Дню» розповіла директор МІОКу Ірина Ключковська.

– Прийматимемо, по-перше, 18 – 19 серпня річну нараду світової організації українських жіночих організацій, яка об’єднує українок із 17 країн і має, до речі, своє представництво в ООН із дорадчим голосом. Також 20 – 22 серпня у Львові перебігатиме Х Світовий конгрес українців. Подія відбуватиметься під гаслом contra spem spero (усупереч надії – сподіваюсь) і буде присвячена 80-м роковинам Голодомору, і це – один із провідних напрямів, який розвиває Світовий конгрес українців  – організаційна надбудова, яка об’єднує українські громади 33 країн світу. А про третій наш захід, що відбуватиметься 23 – 24 серпня, а це конгрес «Світове українство як чинник утвердження держави Україна у міжнародній спільноті», хочу сказати окремо, позаяк він уже має свою традицію – виносить на обговорення важливі для світового українства питання ще з 2006 року.

Особливість цьогорічного заходу, наголошує Ірина Ключковська, у тому, що він присвячений 200-літтю від дня народження Тараса Шевченка.

– І робимо ми це 2013-го, у рік наперед, не лише для того, щоби активізувати українські громади за кордоном і показати усі українцям, на усьому світовому просторі, що це є така дата, святкування котрої ми не можемо обмежити рамками тижня, місяця чи навіть одного року. Це треба робити упродовж тривалого часу… Зараз модно говорити про м’яку силу. Власне, Шевченко – це та м’яка сила,   яка утверджує образ країни у світі.

На конгресі, який перебігатиме під словом «…землякам моїм, в Україні і не в Україні…»  за участю українців із 27 країн, розглядатимуть, зокрема, питання трудової міграції, української освіти за кордоном, збереження національної пам’яті як духовності української нації… Мета заходу - показати, що всі основні концепти і смисли, викладені Шевченком, не є осмислені до кінця.

– Я особисто приймаю Шевченка не просто як поета…– зазначає І. Ключковська. –  Для мене це – політик і  вчитель. У поезіях Шевченка – програма до дії. «Сини мої на чужині, На чужій роботі…» – це було сказано понад 150 років тому. За роки Незалежності з України виїхало, за різними оцінками, до семи мільйонів людей. «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь, і свого не цуpайтесь»… «Борітеся – поборете»… Кожна людина, напевно, знає, що це є Шевченкові формули-настанови, але глибинно вони є не осмислені. Бо якби вони були б глибинно осмислені, то осмислення привело би до дії.

Ірина Михайлівна також розповіла, що на конгресі пам’яті Шевченка відбуватиметься не лише робота двох науково-практичних конференцій, а й низка супутніх заходів.

— Найприємніше, найцінніше у роботі нашого конгресу, що люди самі приходять зі своїми ініціативами, і ми не могли їм відмовити.

Зокрема, з Полтавщини до Львова прибуде виставка дитячого малюнка «Пам’ятай свій рід», присвячена роковинам Голодомору. Професійного рівня виставку «У страшному тридцять третьому…», теж присвячену Голодомору, на конгресі представить Центральний державний архів зарубіжної україніки. Шевченкознавець лучанин Руслан Теліпський представлятиме проект «Монументальна Шевченкіана», що включає колекцію з понад 100 світлин із меморіальними зображеннями Шевченка, досліджених, відвіданих та особисто сфотографованих автором упродовж 15 років. Заплановано й вишивану Шевченкіану, де демонструватимуть ікони, рушники, сорочки, сучасний український костюм та вироби з бісеру. Робитиме виставу в етнонаціональному стилі й відомий український дизайнер одягу Роксоляна Богуцька. Представлятимуть на конгресі й фільм «Іван – назад у минуле» бразильського режисера українського походження  Гуто Пашка. Експозицію «Українські акценти» запропонує Львівська академія мистецтв. Вперше за багато років у Львові прозвучить унікальний інструмент – торбан, звуки якого мав нагоду чути Тарас Шевченко. Гру на торбані продемонструє талановитий музикант з Америки Юрій Фединський. Загалом заплановано 27 супутніх заходів. З програмою IV Конгресу з нагоди 200-ліття Тараса Шевченка можна ознайомитися на сайті МІОКу http://www.miok.lviv.ua.

— Особливістю цього конгресу є те, що підготовку ми розпочали кілька років наперед. Що дуже цінно, так це створення громадського комітету – ще 2009 року. Такі речі, які відбуваються на рівні держави, – це дуже потрібно. Говорю і про створення Державного комітету, і підготовку до низки ювілейних заходів. Але особливістю нашого конгресу є те, що ініціатива вийшла знизу. До нашого оргкомітету увійшли лауреат Національної премії ім.. Шевченка Ігор Калинець,  професор мистецтвознавства Роман Яців, голова Товариства ім.. Олени Теліги Тетяна Шаленко, представники МІОКу… Ми згуртувалися, щоби робити те, що кожен може зробити на своєму робочому місці. І це, власне, одна із тез Шевченка – миром, громадою. Ми громадою зробили дуже багато. Наприклад, 2010-го провели першу науково-практичну конференцію Шевченко і кобзарство»,  п’ять акцій «Художники малюють від звуки бандури», видали збірник конференцій, презентували його – тобто провели низку найрізноманітніших заходів з цікавими людьми, зі студентською молоддю. Отож громада Львова працює вже над тим давно, і наші плани крок за кроком втілюються. Крім того, маю наголосити, що ми завжди отримували підтримку Національного університету «Львівська політехніка», і це, вважаю, унікальний приклад, коли вищий навчальний заклад технічного спрямування настільки включається у гуманітарний процес, активно підтримуючи конгрес по Шевченку.

 

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати