До Тиси наближаються важкі метали
Річці Тисi, що на Закарп атті, знову загрожує забруднення важкими металами. І знову причиною цього є румунська золотовидобувна шахта, на якій трапилася аварія. Річ у тім, що торік, на початку вересня, цианіди також потрапили до річки Цісла, яка впадає у річку Вішеу. Остання, у свою чергу, вже на закарпатському боці поблизу села Ділове Рахівського району потрапляє до Тиси.
Як прокоментував ситуацію начальник Центру пропаганди МНС у Закарпатській області Ярослав Баб’як, «...нам поки що невідома кількість та точний склад важких металів, які потрапили у Ціслу в результаті аварії на шахті «Байя- Борша». Принаймні, румунська сторона ще не надала нам ці дані. Однак з метою запобігання можливому забрудненню водозабірних споруд і систем водопостачання таких населених пунктів, як Великий Бичків і місто Тячів, що розташовані на верхній межі річки Тиса, тут призупинено водозабір зі свердловини та відкритий водозабір. Iз дозволу Тячівської райСЕС, відновлено забір води зі свердловини глибиною 45 метрів (безпосереднє сполучення з водами в р. Тиса відсутнє) в с. Солотвино Тячівського району. Наразі запас питної води в цих населених пунктах достатній».
За словами Ярослава Баб’яка, зараз на гідрологічних постах Закарпатського облводгоспу організовано цілодобовий контроль за хімічним складом води на річці Тисi.
У районі, де річка Вішеу (Вішеул) впадає в Тису, працюють фахівці лабораторії Закарпатського облводгоспу та Державного управління екології та природних ресурсів області, які кожні чотири години відбирають проби води з річок та здійснюють їхній хімічний аналіз.
За інформацією начальника Держуправління екології і природних ресурсів у Закарпатській області Михайла Садохи, проведені хіміко-фізичні дослідження поки що засвідчують відсутність перевищень гранично допустимих концентрацій важких металів у водних об’єктах рибогосподарського призначення Закарпаття. Контроль якості поверхневих вод проводиться постійно на трьох створах на Тисі поблизу Тячева, Великого Бичкова і в місці впадання річки Вішеу в Тису».
За результатами останнього дослідження, хімічний аналіз проб води показав відсутність перевищень гранично допустимої концентрації вмісту важких металів. Однак, згідно з висновками лікарів Тячівської райСЕС, у пробах води виявлено забруднення лужними речовинами.
«Єдине, що ми наразі можемо сказати — забруднення ще до нас не дійшло, — повідомив Ярослав Бабуяк. — Не виключено, що повториться минулорічна ситуація, принаймні всі ми на неї сподіваємося, однак готуємося. Тоді румунським фахівцям вдалося локалізувати й ліквідувати її наслідки ще на території Румунії».