До українців у американській в'язниці застосували тортури
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/19990922/4174-2-1.jpg)
Захист громадянських прав українських моряків, які ходять під чужим прапором, продовжує залишатися особистою справою родичів та предметом турботи громадських організацій. Державні органи, у даному випадку це передусім Міністерство транспорту та Міністерство закордонних справ, у черговий раз діють «навздогін». А з українцями вже не перший раз поводяться як з людьми «другого сорту» — наперед вважаючи бандитами.
19 жовтня в Х'юстоні відбудеться засідання федерального районного суду США Південного округу штату Техас (Х'юстонське відділення) у кримінальнiй справi № n-99371, в якій головне звинувачення пред'явлене чотирьом українським морякам — членам команди судна «China Breeze». (Про деякі деталі інциденту «День» розповів у вчорашньому номері). Вчора на прес-конференції в інформаційному прес-центрі IREX Про-Медіа дружина заарештованого українського капітана Наталя Курдюкова повідомила, що її чоловікові, а також другому помічнику капітана Сергію Кругляку, третьому помічнику капітана Олегу Хмизникову та матросу Сергію Лобіковському судовою владою офіційно заявлено, що перебуваючи на борту дизельного судна «China Breeze», що підпадає під юрисдикцію США, між собою вони вступили в змову щодо придбання 4 тонн кокаїну на суму $400 млн. із метою його розповсюдження упаковками по п'ять і більше кілограмів.
Н. Курдюкова сказала, що для роботи на грецькому судні, яке ходить під панамським прапором, український екіпаж вербувався одеською фірмою «Міт Оушен»: «Коли наші чоловіки прибули до Афін, господар-грек заявив, що судно потребує ремонту. А ще пізніше, що зможе розплатитися з моряками після перевезення цукру з Куби до Португалії. Про інший вантаж наші чоловіки не знали».
За словами Н. Курдюкової, в Карибському морі «China Breeze» було зупинено англійським і американським військовими кораблями. «А ще пізніше зi зброєю в руках іноземні моряки, як справжні пірати, висадилися на «China Breeze». Зі своєї каюти вигнали капітана, в один кубрик зігнали весь екіпаж і на буксирі привели в американський порт Х'юстон», — повідомила Н. Курдюкова.
За її словами, досі незрозуміло, чому в звинувачувальному висновку судно фігурує як американське. Невідомо куди й яким чином зник старший помічник капітана, грек за національністю, який відповідав за вантаж судновласника.
Оксана Секундант, дружина другого помічника капітана Сергія Кругляка, сказала, що «чоловіки від нас ішли здоровими. Це підтверджується висновком медкомісії». Але зараз відомо, що в х'юстонській в'язниці капітан захворів на туберкульоз, а в чоловіка болять нирки.
«Нам відомо, що при затриманні українських моряків сильно били по голові прикладами автоматів, по попереку — палицями. Перш ніж іти на судове засідання, яке починається о 3 годині дня, у в'язниці їх підіймають о 2 годині ночі й замикають у холодній бетонній кімнаті до 7 ранку, роздягнувши догола», — сказала О. Секундант.
На запитання «Дня», чи можна пов'язувати тортури судової влади відповіддю на вимоги моряків про зустріч із українським консулом, Н. Курдюкова утруднилася відповісти. Тим часом, вона повідомила, що грецька сторона трьох своїх громадян звільнила й усю провину за перевезення 4 тонн кокаїну тепер звалюють на українців.
Заарештовані живуть на пожертвування місцевого населення, яке збирають для них отець Любомир, адвокат і один їз кореспондентів, який раніше працював у СРСР, заявили дружини моряків.
ДО РЕЧІ
Із проханням прокоментувати ситуацію кореспондент «Дня» звернувся до співробітника прес-служби Посольства США в Україні Петра Савчина. Та, почувши про арешт українських моряків і тортури, які застосовуються до них у в'язниці Х'юстона, співробітник посольства здивувався і заявив, що нічого не знає про ці факти. «День» готовий надати можливість висловити свою точку зору американській стороні.