«Доки не звільнимо останнього солдата...»
При Міноборони створили об’єднаний Центр звільнення полоненихДо об’єднаного координаційного Центру звільнення заручників увійшли як фахівці міністерства, так і волонтери та громадські діячі, що за власним бажанням визволяють наших військових із полону. Один з них — Юрій Тандіт, котрий займається визволенням заручників ще з літа, очолив Координаційний центр. Окрім пошукової групи, в ньому працюють психологи, лікарі, група спеціалістів для тилового супроводу — від комфортабельного транспорту для вивезення полонених до забезпечення їх одягом і харчами. За даними СБУ, станом на 8 грудня в заручниках перебуває 684 особи, із них 181 — військові ЗСУ, ще близько 1600 зникли безвісти. Звільнити більшість воїнів експерти хочуть до кінця року. Але гарантувати наперед нічого не беруться, бо багато що залежить і від іншої сторони переговорного процесу.
— Щодо обміну всіх на всіх — ми готові до такого звільнення, але є питання до іншої сторони. На базі так званого Міноборони «ДНР» є група, яка займається звільненням наших хлопців, ми ведемо переговори з ними. Нам не віддають офіцерів і військових із добровольчих батальйонів. Офіційна версія з того боку — поки не вийде останній солдат, наші офіцери відмовляються виходити з полону. Щодо добровольців, то бойовики вважають, що деякі з них вели такі дії, які їх дискредитували. І що саме солдати-добровольці зупинили вторгнення, що було у травні-червні, ці військові стали ідейними патріотами. І це — теж причина, через яку їх не хочуть віддавати, — зазначив Юрій Тандіт.
Щодо визволення заручників, що опинилися зараз на території Росії, то поки все на рівні діалогів і переговорів. Хто саме зараз у полоні та в яких місцях — такі списки переговірники публікувати не будуть, кажуть, що цим можуть скористатись аферисти, перетворюючи обмін полоненими на викуп.
Також у Центрі планують займатись питанням соціального захисту переговірників, які часто ризикують власним життям, їдучи на лінію фронту. Як розповів Василь Будик, радник заступника міністра оборони, в Центрі для таких осіб проведуть семінари, зокрема за участю іноземних консультантів. Будик додає, бувають випадки, коли кілька переговорних груп ведуть перемовини з приводу одних і тих же заручників, але з різними угрупованнями бойовиків. Тобто між ними нема координації та обміну інформацією, тепер таких проблем не повинно виникати. Працюватиме Центр доти, доки не звільнять із полону останнього солдата.