Перейти до основного вмісту

Донеччанам обіцяно «персональний контроль»

30 серпня, 00:00

Така головна думка візиту Президента України Віктора Ющенка на Донеччину в день святкування професійного свята багатьох донеччан — Дня шахтаря. Майбутній підйом галузі Президент пов’язує з початком роботи нещодавно створеного Міністерства вугільної промисловості.

Такі думки Віктор Ющенко озвучив у вітальному слові, яким відкрив церемонію вручення державних нагород працівникам вугледобувної галузі, що відбулася 28 серпня в Донецькому музично- драматичному театрі. Під час своєї 40-хвилинної промови Президент ще раз нагадав гірникам про «маленький» подарунок уряду до Дня шахтаря, про який говорила і Юлія Тимошенко в ході свого візиту до Донецька в п’ятницю, 26 серпня: про повне погашення всіх боргів із заробітної плати перед гірниками. У зв’язку з цим Ющенко доручив кожному керівникові шахт не допускати накопичення нових боргів і зазначив, що сьогодні кожна шахта має всі можливості бути рентабельною. «На жаль, за останні роки було зроблене все, щоб знищити шахти», — зазначив Президент. Зокрема, Віктор Ющенко навів як приклад те, що протягом останніх років ціни на вугілля в Україні не були лібералізовані, а шахтам не давали статусу юридичної особи.

Але крім цих проблем, на думку глави держави, вугільна галузь має іще одну — не менш важливу — гарантування безпеки роботи шахтарів. У зв’язку з цим В. Ющенко дав завдання керівникам галузі мобілізувати всі ресурси для гарантування безпеки: «Жодні показники виробництва не варті людського життя. Сім’я кожного шахтаря повинна бути впевнена, що їхній батько, чоловік, син повернеться додому здоровим», — заявив Президент.

За підсумками свого виступу Президент запропонував вуглярам провести спеціальну нараду та професійну дискусію навколо основних проблем шахтарів, на основі чого можна буде розробити нову програму розвитку галузі на 2005—2006 рр. Також Президент віддав розпорядження міністру вугільної промисловості та керівництву шахт провести кадрове оновлення галузі. «Я не хочу, щоб до галузі були причетні байдужі люди, люди з нечистими руками», — наголосив Віктор Ющенко. На завершення урочистого засідання Президент привітав гірників і вручив багатьом із них державні нагороди та привласнив звання «Заслужений шахтар України».

Слід також зазначити, що цього разу жодних пікетів і гамірливих мітингів, що зазвичай супроводжують візити Президента до Донбасу, в місті не спостерігалося. Після закінчення засідання біля входу до драмтеатру Президента зустріли лише його щасливі прихильники, які скандували «Ю-щен-ко!», а на площі Леніна на нього чекали цілком мирно налаштовані представники ПСПУ, яких було не більше 10 осіб. Про жодні протести та демонстрації невдоволення і гадки не було, а прості громадяни, навпаки, стікалися до місць перебування глави держави, щоб хоч би просто подивитися на нього та принагідно поспілкуватися.

КОМЕНТАРI

Роман СИРОТЮК, голова територіального комітету працівників вугільної промисловості Красноармійська (Донецька обл.):

— Візит Президента був справді результативним для нас і приніс багато покращань у вугільну галузь: створення міністерства, повернення боргів…

Олександр КЛИМЕНКО, заступник голови Донецької облдержадміністрації з питань паливно-енергетичного комплексу:

— У нас в області досі ще існують кілька проблем вугільної галузі. Є, наприклад, депресивні території — переважно це шахтарські міста. Багато з них сьогодні збиткові, оскільки там закриваються шахти, — а вони сьогодні містоутворюючі. Що тут можна запропонувати? Наприклад, ми можемо сьогодні з трьох шахт зробити одну, на якій платитимуть дуже високу заробітну плату. Ми нещодавно балансували всі показники, і з’ясувалося, що за таких умов середня зарплата буде на рівні 2,5 тис. грн., а прохідники зможуть отримувати чотири- п’ять тис. грн. І це дасть те, що в цих містечках поступово з’явиться імпульс до життя.

Ще в нас існує така серйозна проблема, як «копанки». Вона, на жаль, ніяк не вирішується. Прикро, що сьогодні невигідно працювати на шахтах, сьогодні набагато простіше наймати людей, які, до речі, вже починають активно гинути на таких шахтах. Тільки в місті Сніжному видобувають понад 1,5 тис. тонн на добу — і переважно в нічний час, без вентиляції, без дотримання техніки безпеки. Ми повинні створити сьогодні всі умови для того, щоб ці люди працювали на нормальних підприємствах.

Новації, запропоновані урядом, нам дуже допомагають. Створення міністерства дасть галузі новий імпульс розвитку, допоможе їй вижити, отримати статус, нормально розвиватися. Дуже великим досягненням я вважаю також і те, що сьогодні повністю погашена заборгованість минулих років із зарплати. Це вже дуже великі успіхи керівництва нашої країни...

Анатолій МАКОВЕЦЬКИЙ, шахтар:

— Причин для того, що галузь була банкротом, безліч: неефективна система управління, тривалий процес реформування галузі, хронічна нестача бюджетного фінансування, невчасне введення в дію очисних забоїв, погана укомплектованість обладнанням, недостача кваліфікованих кадрів… Однак Президент запропонував гірникам розробити свою програму розвитку галузі, й у ній розв’язання всіх наших проблем буде враховано. Ми бачимо, що керівництво країни йде назустріч шахтарям, для нього важливою є й думка самих гірників — професіоналів у цьому питанні, тому вже можна говорити про початок відродження галузі й про те, що у неї з’явилося майбутнє.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати