Досі без плану порятунку
Екологи вимагають від уряду нарешті розробити програму відновлення природи Донбасу, понівеченої війною
14 мільярдів гривень — це збитки, завдані двом заповідним об’єктам унаслідок військових дій на сході України. Екологи нарахували таких об’єктів 37. Тобто мільярдна сума — це крихта до загальної картини завданої шкоди природі. Однак це не аргумент для Міністерства екології розробляти план порятунку довкілля, пошкодженого війною. Не аргумент і підготовлений громадськими екологічними організаціями посібник з рекомендаціями, що ж робити. Не аргумент і світовий досвід, коли країни-учасники військових конфліктів напрацьовували власне бачення подолання екологічних наслідків війни.
За півтора роки військових дій ніщо не змусило уряд взятись за щось схоже в Україні. Тому експерти нагадують: 6 листопада у світі відзначається Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни і озброєних конфліктів. Звісно, за тиждень разючих змін від Мінекології експерти не очікують, але рано чи пізно треба таку роботу починати. Тим паче, ще взимку експерти назвали основні проблеми, над якими мало б працювати міністерство: руйнування очисних споруд, затоплення шахт, забруднення повітря та грунтів, знищення ландшафтів та значних площ лісів. Чому досі немає державної програми відновлення зруйнованих територій?
— Мають бути масштабні та планомірні роботи щодо відновлення довкілля. На це потрібні кошти, але ніхто і не намагався їх шукати чи виділити з бюджету, — коментує еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Олексій Василюк. — Мені здається, що державні органи просто не хочуть цим займатись, бо у відповідь на всі запити чи приватні спілкування чуємо: «А там же війна, там стріляють». Там, де вільні території, чиновникам заважають розтяжки, міни. Там, де розміновано, все одно не виходить працювати. Тобто всі цю тему ігнорують. І це лякає.