Перейти до основного вмісту

Доведеться помокнути

Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні — лише одна із жертв негоди і... недалекоглядності людей
30 червня, 00:00
ФОТО УНІАН

Після тривалої посухи в Україну прийшов сезон дощів та похолодання — так, як попереджав тиждень тому Гідрометцентр України, і так, як за логікою відбувається в період глобального потепління. Як декілька днів тому попереджав керівник Українського гідрометеорологічного центру Микола Кульбіда, «починаючи з 25-го червня, ми чекаємо проходження територією України холодного атмосферного фронту, який буде дуже активним».

«Це інтенсивні грози, град, шквали під час гроз, сильні та дуже сильні зливи. І найбільш інтенсивно ці явища проявляться на території Одеської, Миколаївської, Кіровоградської, Черкаської, Житомирської та Київської областей», — сказав Микола Кульбіда. За його словами похолодання триватиме майже до кінця першої декади липня (температура знизиться до 17 — 22 градусів, а у деяких регіонах буде ще холодніше — всього лише +15).

Зливи завдали значних збитків державі: так, станом на 29 червня в Україні від негоди знеструмлено понад 150 населених пунктів; також постраждали будівлі, дороги, зливи залили сільськогосподарські угіддя, в річках піднявся рівень води. Завдала збитків негода й столиці: у Києві підтопило близько 20 ділянок доріг (найгірше було в ці вихідні), залило трамвайні колії у напрямку Пущі-Водиці, також мокро було у переходах на кількох станціях метро («Позняки», «Героїв Дніпра»). Постраждали й дахи кількох десятків будинків, які влада Києві пообіцяла найближчим часом відремонтувати.

Але найбільший резонанс викликало затоплення Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» в парку Слави — дітища Віктора Ющенка, на будівництво якого з бюджету було виділено 133,8 млн. гривень (музей працює із серпня 2009 року). Як розповіли «Дню» працівники музею, потоп розпочався 27 червня вранці.

— Це була катастрофа, лилося через прожектори і лампи, які закріплені в стелі, також із самої свічки. Затопило п’ять проекторів, які висять під стелями. Ми відкачували воду відрами (винесли більше сотні. — Авт.). Експонати встигли відсунути і накрити плівкою. Сьогодні вже краще: хоч зі стелі продовжує капати, — розповіла працівник музею, екскурсовод Олександра Монетна.

Як повідомив директор музею Віктор Діденко «Радіо Свобода», у зв’язку з потопом музей зачиняється і коли відновить свою роботу — невідомо. На думку директора, причина потопу — прорахунки проектно-будівельних робіт. «Не продумали, яким чином відводити воду, яка потрапляє до «Свічі пам’яті» (наземної частини меморіалу), а далі в «Залу пам’яті» — тобто до розташованої прямо під «свічкою» експозиційної зали», — сказав Віктор Діденко.

Разом із тим Олександра Монетна розповіла «Дню», що 28 червня з приводу ситуації в Національного музею «Меморіал пам’яті жертв голодоморів в Україні» відбулася нарада за участю керівництва меморіалу та будівельників компанії «Київбудінвест», яка займалася спорудженням меморіального комплексу. Висновок фахівці зробили такий: причина затоплення — у просіданні будівлі музею (вона розташована на місці, де є грунтові води), внаслідок чого порушилася герметизація будівлі. Тобто, тепер потрібно наново проводити роботи з герметизації споруди.

Щодо прогнозу погоди, то «до кінця тижня в Україні утримається прохолодна дощова погода, в більшості областей пройдуть дощі. Першого липня вони будуть найбільш інтенсивними. Особливо — на Сході України та Північному Лівобережжі. 2-го липня інтенсивних дощів очікуємо в Карпатському регіоні. Вдень дощі будуть сильнішими, ніж уночі, — розповіла «Дню» завідувач відділу Українського гідрометеорологічного центру Людмила Савченко. — Загалом перша декада липня буде з дощами: на Заході — помірні, на решті території — невеликі. На Заході буде прохолодніше — 13 — 18 градусів, в інших регіонах — 18 — 24. Це ж стосується й Криму: там зараз погода не для відпочинку — вода стала холодною, йдуть дощі».

Утім, синоптики обіцяють, що після дощів (у другій декаді липня) повернеться справжнє літо. Із 10 — 11 липня слід очікувати підвищення температури до 27 — 30 градусів, а місцями — й до 35-ти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати