«Дитячий» Чорнобиль
Щорічно на рак щитовидки захворюють 30—50 чоловiкВисаджуючись у забрудненій чорнобильською радіацією зоні, особливо в забутій Богом «глибинці», медичні «десанти» виявляють часом малюків із букетом захворювань. Їхні батьки, за словами Ольги Денисової, заступника директора молодіжного Чорнобильського фонду (того самого, що відправляє дітлахів оздоровлюватись на Кубу), часто не можуть дiстатися до районних лікарень, не кажучи вже про столичні медзаклади, оскільки роками не бачать грошей. За 10 років кубинські медики забезпечили безкоштовним лікуванням близько 16 тис. українських дітей, третина яких — важко хворі. Діти з лейкозом живуть на «Острові свободи» по 5-7 років. Навіть після 3 місяців медичної реабілітації і зміцнення імунітету величезною кількістю екзотичних тропічних фруктів дітей, котрі повернулися на батьківщину, як стверджує О.Денисова, ніяке ГРЗ не бере.
Співробітники Національного наукового центру радіаційної медицини, тим часом, фіксують у дітей, які народилися від батьків- «ліквідаторів», зростання хвороб слухового апарату, деформацій грудної клітини, фіброзів кісткових тканин, гіперплазії, сколіозів. Виявлено також, що опромінення впливає на статеві хромосоми, викликаючи хромосомну аберацію. На думку професора Катерини Бруслової, прямий вплив малих радіаційних доз на систему кровотворення довести складно. Але відомо, що до найбільш «популярного» захворювання, лейкемії, схильні діти від 4 до 6 років, і в 10% з них батьки страждали імунокомплексними хворобами.
Різко зросла після аварії на ЧАЕС кількість патологій, які ще 10 років тому вважалися дуже рідкісними. Так, якщо за всі попередні 20 років було зафіксовано всього 4 випадки раку щитовидної залози, то тепер щорічно в Україні на нього захворюють 30—50 дітей. Найбільш квітуча з гіркого полинового букету хвороба небезпечна тому, що має підступну властивість «грати в хованки», часто проявляючи себе вже метастазами. Тому: «Ми просимо педіатрів і ендокринологів дуже уважно діагностувати потерпілих дітлахів, а огляд методом УЗО раз на рік — просто обов’язковий», — підкреслила на круглому столі, присвяченому динаміці дитячих захворювань, керівник дитячого відділу Інституту ендокринології і обміну речовин АМН України Олена Большова. Вона повідомила також, що на «забруднених» територіях кількість радіоіндукованих ракових захворювань вже на порядок вища, але їхній пік — попереду.