Перейти до основного вмісту

Дивний рекорд

В Україні зафіксовано річний максимум за обсягом торгів цінними паперами
17 листопада, 00:00
Фондовий ринок в Україні продовжує дивувати своєю нелогічністю. «Міжрегіональний фондовий союз» (МФС), у якому зберігаються права власності на всі цінні папери українських підприємств, зафіксував рекордний обсяг операцій за підсумками жовтня. Торгівля акціями та облігаціями ведеться з небувалою активністю. При цьому покупці і продавці вважають за краще підписувати всі документи тет-а-тет, і не звертаються до послуг бірж або позабіржових торгових майданчиків. Тим часом на організованому ринку, тобто на тих самих біржах, зафіксовано рекордне в цьому році падіння індексів ативності торговців. Коментує цю дивну ситуацію голова МФС Микола ШВЕЦОВ.

— Вас і фондовий ринок країни можна поздоровити з рекордом?

— Так, динаміка розвитку і самої депозитарної системи МФС, і кількості активів, які в ній зберігаються, загалом, дуже оптимістична. Загальна кількість активів вже перевищила 9 мільярдів гривень за номіналом. Кількість держателів, які входять в МФС на сьогоднішній день, 83, а з урахуванням того, що «Проспект-інвест» вже отримав ліцензію, можна говорити, що 84, з ними вже всі питання вирішені. Це все держателі, які працють в Україні. За обсягом операцій у минулому місяці було поставлено рекорд з переходу прав власності між клієнтами держателів. Ми досягли показника, який вдвічі перевищує середньомісячний у цьому році. За жовтень загальна вартість паперів, за номіналом, які пройшли між клієнтами охоронців через депозитарій МФС, перевищила 500 мільйонів гривень.

— У чому причина цього сплеску?

— По-перше, загальна динаміка позитивна. Тобто обсяги зростають стабільно. Це стосується і кількості операцій, і їх вартості. Зростає загальна база. По-друге, це напевно після літа все-таки певні процеси, пов’язані активізацією ділової активності. Ну і нарешті, процеси формування власника, укрупнення пакетів, оптимізації портфелів також вплинули на ситуацію.

— Очевидно, зіграли свою роль і позитивні новини про темпи розвитку української економіки?

— Так, звичайно. Стабільність в економіці, безумовно, відіграє велику роль для операцій на фондовому ринку. Єдине, що не зовсім радує: частка операцій, яка укладається на організованому ринку — вельми незначна в загальних обсягах. Це турбує, тому що в основному операції, які проходять через Міжрегіональний фондовий союз, не пов’язані з прозорою ціною цих паперів. Депозитарій звичайно виконує такі операції, як облікова система. Але для ринку в загальноприйнятому розумінні цього слова, хотілося б, щоб більший обсяг паперів проходив через прозорі схеми.

— Яка частка на фондовому ринку країни зараз належить операціям, що укладаються на організованих торгових майданчиках?

— Тут важко давати оцінки, тому що одиниці вимірювання трохи різні. Саме тому що, в основному, операції, які проходять через МФС, не пов’язані з грошовими розрахунками, які б відстежувалися в системі, ми можемо фіксувати ці операції тільки в одиницях номінальної вартості. Ринок же оперує з реальною вартістю. Тому порівнювати слонів з кішками напевно не варто.

— А якщо порівняти просто кількість операцій?

— Якщо за кількістю операцій, то дуже малий відсоток укладається на організованому ринку. Можливо, близько одного.

— Наскільки цей факт є трагедією для українського ринку. Це погано чи не дуже?

— Що таке добре, і що таке погано? Добре, що взагалі йдуть процеси реформування власності. Інша справа, що було б краще, якби при цьому формувалася реальна ціна паперів. При чому це було б краще і для підприємств також, тому що вони б знали реальну вартість бізнесу. Зараз цього немає. Це погано.

— Чи варто, на ваш погляд, державі відрегулювати ситуацію на ринку таким чином, щоб не залишити місця для тіньових схем?

— Ви знаєте, ось скільки я беру участь в цьому процесі, стільки йде суперечка: повинна держава або не повинна використовувати свій батіг для того, щоб заганяти ринок у цивілізовані рамки. І я все більше розумію, що все-таки певні кроки в цьому напрямі потрібні. Я досі був прихильником того, що тільки пряником можна регулювати. Але все-таки певні кроки саме в скеруванні ринку до цивілізованого розвитку повинні здійснюватися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати