Перейти до основного вмісту

Джона Одлінг-Смі вислухали, прослухали і записали?

«Політичний транш» МВФ може й не дати
10 лютого, 00:00

Міжнародний валютний фонд не надасть Україні чергового траншу програми розширеного фінансування, що очікувався в кінці березня, заявив директор департаменту МВФ Джон Одлінг-Смі після триденних переговорів с українською владою.

«Не можу говорити про якісь конкретні терміни. Поки дуже сумнівно, що дамо в кінці березня», — сказав він журналістам у середу в Києві по завершенні роботи місії і назвав можливість ухвалення Радою директорів МВФ рішення про надання Україні коштів у кінці березня «теоретичною». МВФ незадоволений станом газового сектора, реструктуризації найбільших банків, прозорістю приватизації і наміром списати податкові борги підприємств, повідомляють «Українські новини».

Серед інших заходів, які повинна виконати Україна для позитивного рішення Ради директорів МВФ про надання чергового траншу за кредитом EFF, представник МВФ назвав збільшення рівня платежів в енергосекторі, що знизилися в грудні 2000-го і в січні 2001 року, вирішення проблеми взаєморозрахунків НАК «Нафтогаз України» та уряду, а також зниження мита на експорт насіння соняшнику з 23% до 10%, повідомляє Інтерфакс- Україна.

Нагадаємо, що МВФ поновив фінансування України за трирічною програмою EFF в обсязі $2,6 млрд. у грудні 2000 року після 14-місячної перерви. При цьому термін програми було продовжено на рік, до серпня 2002 року. За підсумками роботи нинішньої місії Україна розраховувала одержати чергові $187 млн. кредиту, а прем’єр-міністр Віктор Ющенко навіть не мав сумніву, що цей транш буде виділено «автоматично», без обговорення питання на засіданні Ради директорів МВФ.

Як зазначив у коментарі для «Дня» президент концерну «Пульсар», заступник голови Союзу платників податків України Олександр Нарбут, валютний ресурс Україні на сьогодні досить важливий з огляду на виконання зовнішніх зобов’язань. З його слів, Нацбанк України ініціює наразі питання більш коректних відносин з Кабмiном щодо урядових запозичень в НБУ. Сьогодні схема розрахунків за зовнішніми зобов’язаннями, сказав О.Нарбут, організована таким чином, що Нацбанк кредитує виплату міжнародних зобов’язань, а уряд через місяць, а то й більше повертає йому ці кошти. Тепер банк хоче, щоб уряд купував у нього валюту, зберігаючи цим самим баланс у грошовому обігу, нині порушений більшою кількістю гривні.

Тим часом на аукціонах з розміщення короткострокових державних облігацій (КДО), що відбулися у вівторок, Міністерство фінансів України залучило 61,525 млн. грн., заявивши при цьому, що «фактор обсягу залучення якомога більшої суми ролі не відігравав, оскільки зараз Мінфін вибудовує графік погашення боргу на рік, керуючись принципом плавності навантаження на бюджет, і відносно невеликі обсяги залучення за розумною ціною цілком відповідають цьому принципу». Словом, уряд знову втягує країну в «пірамідальні ігри», у яких завжди криється небезпека дефолту, позаяк при досить високій ставці прибутковості іноземний спекулятивний інвестор також не упустить шансу. Заява минулого тижня міністра фінансів Ігоря Мiтюкова про те, що загальний обсяг розміщення ОВДЗ 2001 року не перевищить 2,1 млрд. грн., що знаходяться пiд загрозою зриву, викликає певні сумніви у світлі планів приватизації.

На думку експертів, прем’єр-міністр Віктор Ющенко намагатиметься зробити все можливе для того, щоб таки отримати транш кредиту до розгляду звіту уряду в парламенті, бо це може вплинути на оцінку його діяльності. Якщо зробити припущення, що парламент досить швидко вирішить проблему зменшення вивізного мита на соняшник, тоді в нього будуть розв’язані руки для критики прем’єра також і щодо відносин уряду з МВФ. Водночас експерти відзначають, що МВФ — це організація, що вiдчуває політичний вплив, і з приходом нової адміністрації в США знову могло з’явитися питання про ефективність витрачання кредитних ресурсів.

МВФ вважає, що Україна повинна зберігати і посилювати політику реформ, заявив на публічному виступі в Національному університеті Києво- Могилянська академія Джон Одлінг-Смі. Голова МВФ звинуватив нову номенклатуру, яка використовує державу для збереження свого монополізму на окремих ринках, у тому, що вона гальмує розвиток України і, насамперед, її приватного сектора. Заходами боротьби з цим явищем Дж.Одлінг-Смі назвав підвищення прозорості рішень, які приймаються владою, дерегуляцію, розвиток ринку юридичних послуг, перехід на міжнародні стандарти діяльності, зокрема через вступ України до Всесвітньої організації торгівлі і подальший розвиток контактів з Європейським Союзом.

Народний депутат Ігор Кирюшин (ПЗУ) пiдкреслив «Дню», що Захід хоче додушити нас у ситуації зі скандалом навколо Гонгадзе, навчити демократії. Але ми зараз чудово обійдемось без їхніх траншів — вони взагалі не потрібні, пiдкреслив народний депутат, позаяк зараз цілком достатньо можливостей, щоб зміцнювати гривню власними зусиллями. Щоб іти вгору, вважає І.Кирюшин, потрібні не гроші, які там лежать, а реальні кошти, які працюватимуть тут. Народний депутат Віктор Суслов («Яблуко») сказав «Дню», що ймовірне невидiлення чергового траншу Україні буде сприйняте міжнародними інвесторами як негативний сигнал і може мати досить важкі наслідки і для країни, і для уряду В.Ющенка. В.Суслов припускає таку можливість ще й тому, що напередодні візиту в Україну місії Фонду газета «2000» опублікувала роздрук телефонної розмови, буцімто Дж.Одлінга- Смі з представником компанії Прайс Вотерхаус Куперс про те, як обнародувати результати аудиту Національного банку. Як зазначив народний депутат, коли незалежний аудитор консультується з МВФ, яку інформацію публікувати, а яку ні і як її подавати, то як це може сприйматися? Хоча з приводу цієї інформації вiд МВФ ще не було офіційних коментарів, але, за даними В.Суслова, представники місії МВФ з матеріалами газети вже ознайомилися.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати