Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Екологічна надзадача

Чи допоможуть кадрові зміни створити ефективну «зелену» поліцію?
25 січня, 18:29
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Математичне правило, що від перестановки доданків сума не змінюється, схоже, прижилось в екологічній сфері. Нещодавно міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак заявив про кадрові зміни у Державній екологічній інспекції (ДЕІ). Попередній керівник Андрій Заїка звільнений, замість нього виконувати обов’язки голови буде Ігор Яковлєв, який раніше виграв конкурс на заміщення посади першого заступника голови ДЕІ.

Експертна спільнота не у захваті від таких новин. Претензії та перестороги є щодо обох чиновників,  головна — реформувати екоінспекцію у сучасну службу контролю та нагляду за природоохоронною сферою Андрію Заїці не вдалося, і навряд чи це вийде в Ігоря Яковлєва. 

«ШИКАРНІ» ПРИЗНАЧЕННЯ

Реформа приречена через особисті якості посадовців та їхні службові зловживання, вважають активісти. Андрій Заїка очолював Держекоінспекцію з травня 2015 року. Через кілька місяців після призначення отримав догану за те, що екоінспектори у Миколаївському та Одеському морських торговельних портах проводили несанкціоновані перевірки суден. У січні 2017 року на прохання міністра екології  уряд розпочав службове розслідування щодо Заїки. До роботи в інспекції він очолював будівельну компанію HCM Grouр, разом з Михайлом Табачником заснував фірму «Лани Драбівщини», не мав відповідної освіти та досвіду. Призначив його на цю посаду кум, колишній міністр екології Ігор Шевченко.

ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Таким призначенням обурювались регіональні відділення ДЕІ. Зокрема, Державна екоінспекція у Черкаській області 2015 року надіслала лист до тодішнього прем’єр-міністра Арсенія Яценюка стосовно зловживань Андрія Заїки. Йшлося про звільнення фахівців служби з великим досвідом роботи та призначення замість них осіб з сумнівною репутацією, а також вимагання від територіальних органів ДЕІ хабарів.

Характеризуючи нового очільника Держекоінспекції, екологи нагадують показовий факт з його біографії, пов’язаний з тим, що донедавна Ігор Яковлєв був в. о. директора Національного природного парку «Нижньодніпровський». «Ми розповідали, що він не буде ефективним директором НПП, і наші слова підтвердились. Нацпарк не проводив жодної діяльності, а через півроку його директорства мисливські господарства та сільські ради подали судовий позов про його скасування, на жодне засідання по якому Яковлєв не з’явився, — нагадує експерт міжнародної благодійної організації «Екологія — Право — Людина» Петро Тєстов на своїй Facebook-сторінці. — Перебуваючи на посаді заступника губернатора Херсонщини, він дерибанив собі та своїм дружкам цінні природні території під мисливські угіддя, зокрема у межах проектованого НПП «Нижньодніпровський». Тепер ця людина очолюватиме екоінспекцію. Шикарна реформа!».

«РЕФОРМУ ТРЕБА ПОЧИНАТИ ІЗ ЗАКОНОДАВЧИХ ЗМІН»

Екологічна спільнота категорично проти такої кадрової політики міністра Остапа Семерака. Саме керівник ДЕІ має виконати надважливу задачу — реформувати її та зробити ефективною. Уряд вирішив піти шляхом ліквідації існуючої інспекції та створення абсолютно іншого органу, котрий справді контролюватиме порушення у природоохоронній сфері. Та зараз це практично неможливо, інспектори можуть проводити перевірку тільки після звернення фізичної особи до них, а планові перевірки за законом здійснюються лише раз на два роки. Активісти сумніваються, чи зможе зламати цю систему Ігор Яковлєв.

«Який сенс у тому, що влада змінює начальників? Під виглядом реформи просто відбувається заміна людей. Закони прописані так, що неможливо займатись екологічним контролем. Реформу треба починати з законодавчих змін. Коли ми запитали Яковлєва, як він планує змінювати закони, він навіть не зрозумів, що ми мали на увазі, — зауважує директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко. — Наша влада практично знищила державний екологічний контроль в Україні. Про що можна говорити, якщо на кожну перевірку в регіоні треба брати дозвіл у Києві, під видом захисту бізнесу екологічний контроль повністю зруйнований. Я боюся, що далі буде гірше. Це те саме, як рибний патруль створили, а грошей на бензин не виділили. І як тоді інспектори можуть працювати?».

НОВИЙ КЕРІВНИК ЯК ОСТАННІЙ ШАНС

Натомість Остап Єднак, секретар парламентського Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, дає Ігорю Яковлєву останній шанс на реальні зміни усередині екологічної інспекції. На його думку, перші місяці роботи покажуть, чи можлива реформа взагалі, чи від перестановки кадрів результат не залежить. Народний депутат наголошує, що попри минуле Яковлєва та опір екологічної громади, саме він в останні місяці своєї роботи на посаді першого заступника голови ДЕІ активно просував ідею реформування інспекції.

«Зараз перед ним стоїть дилема, чи готовий він продовжувати розробку та просування реформи, яка передбачає ліквідацію органу, на який він призначений, чи вистачить для цього його політичної волі та особистих якостей, — розмірковує Остап Єднак. — У найближчі місяці очікуємо від Ігоря Яковлєва, що він далі послідовно впроваджуватиме реформу та змінить підходи до діяльності служби, яка передбачає захист екологічних прав громадян. Нехай покаже на своєму прикладі, що цей орган став іншим, у нього є такі можливості».

Якщо змін не буде, уряд має знайти нового очільника Держекоінспекції. А можливо, і нового міністра екології, адже це призначення — відповідальність Остапа Семерака, зауважує нардеп.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати