Екологія і безпека
Про роль громадського моніторингуЩе 1999 року європейські експерти поставили нашому довкіллю «двійку». Тоді Європейська економічна комісія (ЄЕК) ООН уперше оцінила стан довкілля та розвиток природоохоронної діяльності в Україні. Тоді європейські фахівці запропонували нам удосконалити закони про екологію, підвищити обізнаність населення про стан довкілля, запровадити екологічно безпечні технології виробництва. Наразі, коли з часу першого огляду пройшло майже дев’ять років, ЄЕК ООН ще раз проаналізувала, наскільки Україні вдалося вирішити актуальні екологічні проблеми та що цьому заважає.
— З часів першого огляду ЄЕК ООН Україні все-таки вдалося вирішити ряд проблем, зокрема — наблизити екологічне законодавство до рівня Євросоюзу та підвищити участь громадськості у прийнятті рішень, що стосуються навколишнього середовища, — зазначила представник відділу довкілля, житлової політики та землекористування ЄЕК ООН Катрін Масон. — На початку 2000 року Україна приєдналася до ряду міжнародних проектів, у тому числі до Кіотського протоколу, за умовами якого країна могла впроваджувати чисті технології виробництва у промисловості. Але ще й досі Україна створює необхідну для цього інфраструктуру, а це заважає покращанню екологічної ситуації. На жаль, поки що державі не вдалося виробити нову стратегію екологічної політики, а також спростити систему екологічних податків та зборів за забруднення. Ще й досі не вирішено проблему впливу на довкілля промисловості та транспорту. Підприємці приділяють недостатньо уваги охороні навколишнього середовища, а якість повітря в містах погіршується через використання неякісного палива, застарілих автомобільних двигунів, а також через збільшення приватного автотранспорту і часті затори на дорогах.
Серед найважливіших екологічних проблем України екологи називають проблему енергозбереження. За словами керівника Програми розвитку ООН Сергія Волкова, саме за рахунок енергетичної галузі розвивається економіка України, але не треба відкладати на потім використання альтернативних (природних) джерел енергії та біопалива. Європейські експерти наголошують і на тому, що все більше земельних угідь України, які мусять бути під охороною держави, переходять у приватну власність, що руйнує населені пункти та забруднює грунти.
Останнім часом експерти все частіше вказують на зв’язок між проблемами екології та безпекою держави. З цим погоджується і заступник міністра охорони природного середовища Іван Макаренко. За його словами, нині безпека держави залежить від того, яким чином кілька сусідніх країн користуються спільними природними ресурсами, приміром, водами Дунаю, що протікає Україною та Молдовою. Як переконаний пан Макаренко, якщо дві країни почнуть шукати винного у тому, хто більше забруднює річкові води, може спалахнути політичний конфлікт. Саме тому ЄЕК ООН розробила програму з питань довкілля та безпеки для Східної Європи.
Наразі ЄЕК ООН запропонувала ряд нових пропозицій, які мають допомогти Україні вийти з екологічної кризи, а Програма розвитку ООН підготувала програму співпраці з Україною на 2008—2012 роки у сфері довкілля. Мінприроди врахувало всі пропозиції і налаштувалося на роботу, але гарантії, що Україна вийде- таки з екологічної кризи, ніхто не дає.