Перейти до основного вмісту

Елiти – головний об’єкт манiпуляцiй

02 червня, 00:00

«Маніпулятивні стратегії в політиці, економіці і бізнесі». Відкриваючи у четвер конференцію під такою назвою, секретар РНБОУ Євген Марчук визначив основну проблематику даної теми: маніпуляції мораллю, висвітленням політичних ситуацій, важливість створення позитивного іміджу для країни.

Всі учасники конференції були єдині у думці, що країни СНД поки не можуть системно відповісти на спроби зовнішньої маніпуляції. Так, академік Юрій Пахомов вважає, що «вітчизняні ЗМІ на початку 90-х були схильні до селекції, внаслідок якої найбільш мислячі журналісти були відсіяні і відчужені від інформаційного процесу». «Тільки зараз наша еліта розуміє, що багато в чому була «приручена» іноземними грантами, закордонними поїздками і поступово відірвалася від інтересів основних мас населення. Соціологічні дослідження показують, що погляди на проблеми в еліти і народу часто діаметрально протилежні, а еліта цього не помічає», — заявив представник Національного інституту проблем міжнародної безпеки Анатолій Гуцал. На його думку, касетний скандал протверезив багатьох представників еліти від ілюзій відносно інтересів Заходу.

Фахівці вважають, що основна мета маніпуляцій — вплив на еліту, яка або приймає рішення (посадовці), або впливає на прийняття рішень (ЗМІ, мистецтво, наука). Іншими словами, питання маніпуляції — це елітне питання, вирішити яке під силу небагатьом. «В Україні ситуація надзвичайно складна, оскільки тим, хто може розпізнати маніпуляцію, не можна спиратися на якусь структуру», — відмітив професор Георгій Почепцов. — У всьому західному світі такі структури є, це всілякі інститути, які працюють з комунікаціями, а в нас це навіть не в зародку».

«Підміна реальної картини світу картиною вигаданою, коли більше довіряють «карті місцевості», а не тому, що бачать, досить часто використовується в економіці», — заявив Ярослав Жалило, директор Центру антикризових досліджень. На конференції були наведені слова Дж. Сороса про те, що реального ринку немає, а є ринок очікувань. «Про те, що спостерігати за образами цікавіше, ніж за реальним життям, можна дізнатися у любителів серіалів. Але чи не є ми споживачами таких самих серіалів, що вони називаються новинами?» — риторично сказав автор «Дня» Сергій Удовик і додав: «Проте маніпулятори самі потрапляють в пастку, оскільки через деякий час самі починають вірити в свої маніпуляції».

Способів уникнути маніпуляції значно менше, ніж можливості маніпулювати. Учасники конференції зійшлися на тому, що для цього треба чітко усвідомлювати мету і шляхи її досягнення. «Якщо ви розпізнаєте мету краще за інших, то можна не тільки уникнути маніпуляції, але й маніпулювати іншими», — вельми доречно нагадав один з гостей — московських політтехнологів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати