Енергоефективність по-європейськи
Новий закон дозволить залучити 30—40 мільярдів дол. інвестицій для енергозберігаючих проектівУкраїна цілеспрямовано накопичує критичну масу знань і навиків для реального прориву у сфері енергоефективності. Роль локомотиву в цьому процесі взяло на себе Нацагентство з питань ефективного використання енергетичних ресурсів. Незважаючи на тривалий період хаосу й політичного розбрату, коли одні держвідомства відверто заполітизувалися, а інші розгубилися й не приховували, що не знають що робити, НАЕР шукало й знаходило нові рішення, вивчаючи світовий досвід і роблячи особливий наголос на співпраці з країнами, які досягли помітних успіхів у нарощуванні енергоефективності та використанні альтернативних видів палива.
Учора журналісти були свідками підписання Меморандуму про взаєморозуміння у сфері енергоефективності та поновлюваних джерел енергії між НАЕР і Австрійським енергетичним агентством. Документ передбачає створення центрів з енергоефективності для навчання й підвищення кваліфікації фахівців, які працюють у цьому напрямку, а також спрямованих на формування свідомого ставлення населення до використання й збереження енергоресурсів.
Нагадаємо, що менш як місяць тому, 23 лютого, Агентство проводило в Києві фінальний семінар із Програми обміну знаннями з Корейським інститутом розвитку, де вивчався корейський досвід у стимулюванні енергоефективності методами тарифної політики, рішення в сфері вітроенергетики, використання палива рослинного походження, кращого використання потенціалу вугільної галузі.
Виступаючи вчора перед учасниками українсько-австрійського семінару, глава НАЕР Сергій Єрмілов підкреслив, що Агентством розроблена й нещодавно затверджена урядом України програма підвищення енергоефективності в Україні на 2010—2015 роки. «У ній, — сказав Єрмілов, — ми беремо на себе амбітні зобов’язання — на 20% скоротити енергоємність ВВП і довести до 5% частку поновлюваних енергоресурсів». Вартість цієї програми (лише в державному й комунальному секторах, а також у секторі природних монополій) 250 мільярдів гривень. Чи знайде країна, яка ще не вийшла з кризи, такі кошти у своїх бюджетах? Єрмілов налаштований оптимістично. Він із задоволенням розповідає про те, що в коаліційній угоді один з головних розділів починається зобов’язанням добиватися підвищення енергоефективності, а також про свої зустрічі з першим віце-прем’єром Андрієм Клюєвим, який висловив повну підтримку зусиллям, спрямованим на впровадження в країні жорсткого режиму економії енергоресурсів. У той же час глава НАЕР підкреслив, що без істотних зовнішніх інвестицій і зовнішнього кредитування Україна цю програму не потягне. У зв’язку з цим він порушив питання про умови, на яких можуть надаватися ці інвестиції та кредити. Відповідаючи на нього, Єрмілов сказав: «У першу чергу ми повинні мати в своєму розпорядженні наближену до європейського законодавства нормативну базу, а також створити в країні привабливий інвестиційний клімат».
За словами Єрмілова, за допомогою Світового банку та інших міжнародних фінансових організацій НАЕР розробило також Національний план дій з енергоефективності (очікується приїзд місії СБ для його остаточного розгляду, після чого його затвердить уряд). «Цей план буде добре зрозумілим для наших європейських колег, бо він створювався спільно зі світовими компаніями», — говорить Єрмілов, і розповідає також про роботу над новою редакцією закону про енергоефективність, яку НАЕР допомагали створювати, відповідно до європейських директив, колеги з Єврокомісії. Законопроект буде затверджений цього року і, як вважає глава НАЕР, стане тією базою, яка дозволить Україні залучити 30-40 мільярдів дол. інвестицій для проектів з енергозбереження.
У цьому Єрмілов покладає великі надії на досвід Австрії — країни, що досягла, на його думку, показових результатів. Австрійці, у свою чергу, з розумінням ставляться до рішучості України покінчити з розбазарюванням енергоресурсів. Заступник керуючого директора Австрійського енергетичного агентства Герберт Лехнер сказав на семінарі, що енергоефективність є ключовим питанням співпраці з Україною й назвав його принципові напрямки. Це визначення рамок для входження до України австрійського бізнесу й технологій, постачання відповідних матеріалів і устаткування, навчання українських фахівців у Австрії й демонстрація як австрійських, так і українських енергоефективних рішень. Австрійці також планують налагоджувати пряму співпрацю між українськими й австрійськими компаніями, влаштовувати інтелектуальні зустрічі з компаніями та владою нашої країни.