Газ продається і без трейдерів
Держава починає чистку боргів і гріхівОтже природний газ, що видобувається в Україні, а також той, що надходить із Туркменії, подається підприємствам-споживачам за прямими договорами. При цьому продаж збільшився з 354 млн. куб. метрів у червні до 513 млн. у липні, а у серпні повинен становити взагалі 689 млн. куб. метрів, тобто виросте майже вдвоє. З цим успіхом, що, по суті, дорівнює завоюванню ринку, «Газ України» (згідно з його термінологією, йдеться про стабілізацію) потрібно щиро привітати.
Разом із тим привітати можна і платників податків, оскільки тепер уже рішення про випуск облігацій «Газу України» не уявляється таким проблематичним. Обсяг їхньої запланованої емісії (3,5 млрд.) нині добре співвідноситься з річним прибутком цієї організації і не є особливою загрозою для бюджету країни. Більш того, зі слів О. Кисельова, облігації слід розглядати як хороший і водночас найпростіший фінансовий інструмент, а заодно і механізм, призначений для того, щоб стабілізувати роботу НАК загалом. Це, як він вважає, дозволить стабілізувати і роботу держави як такої. Якщо врахувати, що свого часу дестабілізація легко вдавалася, то можна повірити і в зворотне. Хоч заяву О. Кисельова, що «облігації є просто стабільним елементом у фінансовій схемі всієї держави», можна вважати невеликим запамороченням від перших успіхів...
Разом із тим «державний» ринок газу, звичайно ж, не треба ідеалізувати. Фахівці стверджують, що тут не все так просто, як хотілося б «Газу України». «Різноголосся» до нього, якщо користуватися термінами О. Кисельова, вносить сьогодні Міжнародна компанія «Ітера», яка реалізує в Україні 830 млн. із 1,5 млрд. куб. метрів, отриманих як плата за транзит туркменського газу, що поставляється до нашої країни. Не секрет, що саме цій компанії, яка тісно співпрацює з основними українськими газотрейдерами, котрі сьогодні, звичайно ж, нікуди не поділися, а тільки трохи зменшилися в обсягах, «належать» кращі українські підприємства-споживачі. І те, що компанія не українська, дозволяє їй вести вельми гнучку цінову політику, часто виграючи в конкурентній боротьбі у «Газу України». Недаремно ж О. Кисельов сподівається на те, що з осені повинна відновити роботу компанія «Ітера-Україна», якій, природно, буде трохи легше розтлумачити значення інтересів українського бюджету.
Тим часом «Газ України» отримав у спадщину від попередників значні газові борги, що є, з одного боку, деяким потенційно-віртуальним посагом «газової дочки», а з iншого, — досить важливою складовою її кредитної історії. Тому на сьогодні одне з головних завдань підлеглих О. Кисельова полягає в тому, щоб вибити старі борги, незважаючи ні на що. І... Макіївський меткомбінат уже стоїть. Якщо справа і далі так рухатиметься, то, як сказав О. Кисельов, «як мінімум до кінця цього року це питання (вдасться. — Авт. ) вирішити». Щоправда, з цього погляду в «Газу України» з’явилася одна перешкода — намір передати «Київгаз» в управління «Київенерго» рівнозначний грі з кредитором у хованки. «Це небувалий випадок, щоб кредитор дебітора в себе втяг», — заявив з цього приводу О. Кисельов, додавши, що «на тлі боргів, які «Київенерго» має перед нами, такі дії можна назвати принаймні неввічливими по відношенню до нас». З його слів, «Газ України» вживе «деяких нормативних заходів», щоб перешкодити такій незаконній концентрації. Глава збирачів газових грошей не уточнив, про що конкретно може йтися, але, судячи з його розповіді про «серйозну претензійно-позовну роботу», можна передбачити, що «Київенерго» пред’являть позов і, можливо, навіть про банкрутство. На відміну від емоційного Івана Плачкова (голови «Київенерго») О. Кисельов виглядав досить стримано, що, очевидно, не заважає йому бути таким же рішучим.
ДО РЕЧІ
Антимонопольний комітет України призупинив судочинство у справі про порушення законодавства Київською міською держадміністрацією і компанією «Київенерго» (розпочате минулого тижня), оскільки київська влада у зв’язку з протестом АМК і Генеральної прокуратури призупинила дію розпорядження про передачу комунального підприємства «Київгаз» в управління «Київенерго». Разом iз тим комітет продовжує розгляд питання щодо можливості злиття «Київенерго» і «Київгазу» по суті, повідомили агентству Інтерфакс-Україна у п’ятницю в прес-службі АМК. «Зупинка дії незаконного розпорядження може дозволити ухвалити зважене рішення на користь споживачів комунальних послуг», — заявив голова АМК Олексій Костусєв. Разом iз тим, як повідомив керівник «Київенерго» Іван Плачков, робоча група допрацьовує обгрунтування такої передачі з тим, щоб «переконати Антимонопольний комітет».