«Гість» із Гонконгу
Епідемію нового різновиду грипу очікують наприкінці січняВчені вважають, що незабаром на світ може чекати пандемія. Як прогнозує сайт gripp.ru, тільки у Росії буде інфіковано 120 мільйонів, 60 мільйонів захворіють, 500 тисяч госпіталізують, а 200 тисяч помруть. І «підкосить» таку велику кількість не що інше, як вірус грипу, епідемія якого в таких масштабах трапляється кожні 20-30 років. А якщо пригадати, що вірус А «циркулює» світом уже 30 років, то, на їхню думку, є підстави думати, що «грипова» катастрофа відбудеться протягом найближчих років.
На щастя, міркування українських вчених не такі песимістичні. В Iнституті епідеміології та інфекційних хвороб АМНУ стверджують, що подібні прогнози не більше, ніж теорія, для втілення якої в практику немає жодних передумов. Пандемії виникали тільки тоді, коли людство не знало, що таке антибіотики і вакцини проти грипу. А сьогодні, коли у світі створено могутні центри контролю за цією хворобою, куди стікається вся інформація про зафіксовані на планеті віруси, де співробітники вже наприкінці «грипового» сезону знають, чого слід чекати наступного року, це просто неможливо. Центри інформують фармацевтів про особливості наступного грипу, і ті розробляють актуальну для сезону вакцину. Ще десять років тому склад препарату, який виробляє у людини антитіла до грипу, змінювався раз на п’ять років. І, враховуючи мінливість вірусу, ймовірність збігу епідемічних і вакцинних штамів була надто низькою. Щеплення не було дієвим, і більшість розчаровувалася в тому, що грипу можна уникнути з допомогою уколу. Нині, щоправда, лікарі також не дають стовідсоткової гарантії, але водночас стверджують, що за 2000-2001 роки при витратах на вакцинацію в 11,374 мільйонів гривень, Україні вдалося попередити 365 594 випадків захворювань, збиток від яких міг би становити 57 млн. 764 тисячі гривень. Нескладні математичні обчислення показують, що таким чином вітчизняна охорона здоров’я зекономила трохи більше 46 мільйонів гривень. Але й втратила, щоправда, 395 мільйонів. Оскільки в середньому один хворий грипом обходиться державі в 158 гривень. Проте, як розповідає завідувач лабораторії Українського центру грипу Алла Мироненко, буває, що хвороба обходиться і в 1000 гривень, якщо доводиться лiкувати ускладнення в стацiонарi. Особливо актуальне це для людей літнього віку та з хронічними захворюваннями. Минулого року був, наприклад, випадок, коли вірус «Сичуань» закінчився енцефалітом і, відповідно, необхідністю купувати ліки за 2000 гривень.
Але водночас і щеплення, яке згодом може запобігти чималим сімейним витратам, дозволити собі може далеко не кожен. У середньому воно коштує 40 гривень, що становить, наприклад, третю частину звичайної пенсії. Щорічно МОЗ рекомендує головам обладміністрацій знаходити кошти в місцевих бюджетах для закупівлі та безкоштовної вакцинації малозабезпечених. Переважно до цього списку входять мешканці будинків для людей похилого віку та інтернатів. Коефіцієнт безкоштовного «щеплення» в кожному регіоні коливається. Але лідери беззмінні — Київська, Дніпропетровська, Львівська і Тернопільська області. Статистика показує: поспішають зробити щеплення своїм працівникам переважно підприємства і великі фірми. З усього ж зробленого в 2001 році щеплення тільки 10% — за власні гроші громадян, а 2% — за рахунок спонсорів. А. Мироненко стверджує, що вакцини, які нині використовую, мають ефективність 90% і, найголовніше, не викликають побічних ефектів. Недавно щеплення зробили навіть хворим на бронхіальну астму — природно, під спостереженням алерголога. Єдине протипоказання вакцинації — неприйняття курячого білка, що зустрічається, в порівнянні з іншими видами алергії, надто рідко.
Нині лікарі так активно пропагують щеплення через ту причину, що цієї зими Україну «відвідає» В/«Гонконг», який здатен викликати такі наслідки, як пневмонія, отит і менінгіт. До того ж він для українців новий: ми встигли пристосуватися тільки до модифікацій вірусу А і не виробили до В/«Гонконгу» імунітет. На щастя, вже поширену чутку про те, що на Україну чекає пандемiя, як було в Гонконгу в 60-х роках, внаслідок чого вимерла третина населення, лікарі спростовують. І прогнозують, що «зірковий час» для вірусу В/«Гонконг» в Україні настане наприкінці січня — на початку лютого, тобто після шкільних канікул. А також передбачають, що епідемія — проте, як звичайно, — розпочнеться у східних областях, оскільки вірус уже традиційно приходить до нас із Росії.