Перейти до основного вмісту

I грип, і ковід

Лікарі очікують пік захворюваності у жовтні-листопаді
23 вересня, 19:33
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На відміну від минулого року у новому сезоні в Україні очікується циркуляція чотирьох штамів грипу та COVID-19. За даними МОЗ, сьогодні в Україні спостерігається підвищена захворюваність на грип та ГРВІ. Так, за минулий тиждень на ГРВІ захворіло близько 182 тис. українців. Зростання — дуже стрімке: це на 50% більше, ніж тижнем раніше. До того ж на 60% зросла захворюваність на коронавірус.

— Цьогоріч епідсезон може бути більш інтенсивним, із реєстрацією понад 100 тис. хворих на тиждень. Це пов’язано з уже підтвердженою циркуляцією штаму «Дельта», який є більш контагіозним та спричиняє важчий перебіг захворювання. Тому пік захворюваності очікується раніше — у жовтні-листопаді, зважаючи на поточні тенденції захворюваності. Минулого року й під час весняної хвилі такого росту захворюваності ми не спостерігали. А тому дуже важливо не розслаблятися і продовжувати носити маски, дотримуватися фізичної дистанції та інших протиепідемічних норм, — зазначила завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) МОЗ України Оксана КОШАЛКО.

Посилаючись на прогнози ВООЗ, українські прогнозують циркуляцію таких вірусів грипу: вірус H1N1, H3N2, B Victoria та B Yamagata. Зазначається, що саме ці штами увійшли до складу вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.— Цьогоріч очікується близько мільйона доз вакцин від грипу. Звісно ж, ця кількість може змінюватися залежно від попиту. Цього вдалося досягти завдяки активній співпраці МОЗ і ЦГЗ із представниками фармацевтичного сектору для того, щоби зробити доступними більшу кількість вакцин для українців. До того ж ЦГЗ уже другий рік поспіль співпрацює з програмою PIVI щодо передачі в межах гуманітарної допомоги вакцин для щеплення лікарів (майже 30 тис. доз). Ми розраховуємо, що медичних працівників (принаймні тих, які працюють у «ковідних» лікарнях) буде щеплено від грипу, — пояснив завідувач відділу імунізації ЦГЗ Олександр ЗАЇКА.

За повідомленням від Держлікслужби, наразі вакцини для профілактики грипу проходять державний контроль якості. В Україні очікують вакцини «Джісі Флю Квадривалент» (Корея), «Ваксігрип тетра» (Франція) та «Інфлувак тетра» (Нідерланди). Спеціалісти закликали українців вакцинуватися від грипу, найкраще — зараз, коли немає піку захворюваності.

Експерти зазначили, що найбільш уразливими до грипу є вагітні жінки, люди вікової категорії  60 + та діти від 6 місяців. Вакцинація від грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. При цьому, якщо проводити вакцинацію і від грипу, і відкорона вірусу, то рекомендовано робити щеплення з інтервалом не менше, ніж 14 днів. Фахівці кажуть, що особливо рекомендують вакцинуватися  медичним та соціальним працівникам.

— Лікарі й соціальні працівники наражаються на ризик інфікування самі, а також можуть наражати на цей ризик своїх пацієнтів або підопічних. Саме тому їм показана вакцинація від грипу. Не слід забувати і про неспецифічні заходи профілактики. Закладам потрібно готуватися вже сьогодні. Зокрема, впроваджувати чіткі правила скринінгу пацієнтів і підопічних, як при поступленні, так і щоденних щодо наявності респіраторних симптомів, правила відвідування, перебування в спільних зонах тощо. Лише комплексна підготовка дасть змогу якісно й системно протидіяти занесенню й розповсюдженню інфекційних хвороб у закладі, — сказав  завідувач відділу антимікробної резистентності та інфекційного контролю ЦГЗ говорить Роман КОЛЕСНИК.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати