Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Iкони залишилися з нами

24 листопада, 00:00
МАЙЖЕ ТРИ РОКИ УНІКАЛЬНА КОЛЕКЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ІКОН, КАРТИН, АНТИКВАРНИХ ЦІННОСТЕЙ ТА ІНШИХ СТАРОЖИТНОСТЕЙ XVI—XX СТОЛІТЬ ЧЕКАЛА НА СВОЮ ДОЛЮ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Учора Службою безпеки України та Державною митною службою України до державної частини музейного, бібліотечного та архівного фондів України було передано унікальну колекцію українських ікон, картин, антикварних цінностей та інших старожитностей XVI — XX століть, які контрабандним шляхом намагалася вивезти аташе Посольства Бельгії в Україні пані Елізабет Перло. До сьогодні це, як говорять митники, безпрецедентне явище не набувало розголосу лише тому, що велося слідство.

У 2003 році, після завершення терміну каденції, скориставшись дипломатичною недоторканністю, пані Перло вирішила вивезти за кордон унікальну українську колекцію. Однак, за словами начальника Київської регіональної митниці Анатолія Макаренка, 7 липня 2003 року в процесі здійснення оперативно-розшукових заходів щодо протидії контрабанді співробітники Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ отримали інформацію про наміри співробітниці Посольства Бельгії вивезти в контейнері з особистими речами культурні та історичні цінності, які належать Україні. Співробітники Київської регіональної митниці Державної митної служби України оглянули вантаж підозрюваної громадянки і вилучили 337 екземплярів старожитностей: ікони та народний живопис XVIII—XX століть, предмети побуту (порцеляна, друковані видання) кінця XIX — початку XX століть, а також колекцію так званого соцреалізму періоду СРСР. Серед вилученого є унікальні предмети, зокрема старовинна книга на пергаменті, видана у XVI столітті, оригінал першого номеру газети «Іскра» 1900 року (сьогодні він оцінюється у 42660 гривень), Псалтир XIV століття (близько 100 тисяч доларів США) та ряд інших унікальних архівних документів. Загалом же фахівці поки що оцінюють колекцію у декілька мільйонів доларів США.

Ще у 2003 році слідчим відділом управління СБУ у Київській області було порушено кримінальну справу за фактом скоєння злочину. Однак, як зазначає перший заступник голови СБУ Володимир Тимошенко, якщо людина використовує дипломатичний статус, то притягнути її до кримінальної відповідальності не можна. У свою чергу Голосіївський районний суд виніс постанову про конфіскацію культурних цінностей на користь держави. Юридичне оформлення документів та юридичні процедури, згідно з якими відбувалося розслідування кримінальної справи, у якій всі вилучені речі мали статус доказів, тривало майже три роки. Сьогодні, зважаючи на значну історичну та культурну цінність вилучених предметів, прийнято рішення про передачу їх музейному, бібліотечному та архівному фондам України. Найбільшу цінність, за висновками експертів, являє саме колекція ікон та народного живопису: такої колекції на сьогодні немає у жодному музеї України.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати