Іноземні кредити пітримають штани української гривні
Останні дні січня підтвердили добре відому істину: за рахунок місцевих платників податків ні державний бюджет, ні національна валюта не можуть зберегти пристойний вигляд.
Голова Державної податкової адміністрації (ДПА) Микола Азаров повідомив, що надходження до бюджету в січні цього року значно менші, ніж минулого. Національний банк України протягом цього тижня витратив понад 150 мільйонів гривень на придбання державних цінних паперів - облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), які у приватних покупців уже з осені минулого року не користуються попитом. (Нагадаємо, НБУ не має права надавати прямі кредити уряду, більш відомі як емісія). Крім того, НБУ довелося витратити великі суми валюти на торгах Української міжбанківської валютної біржі, оскільки пропозиція валюти з боку банків була нульовою, а західні екс-власники ОВДП, отримавши прибутки з облігацій, прагнули чим швидше "піти в долар".
Уряд та Президент врятувати ситуацію вирішили традиційнім чином. Президентський "бюджетний" указ, спільна заява НБУ та Кабміну про розширені межі валютного коридору тощо - це не більше, ніж іміджева кампанія для західних інвесторів. Здається, офіційному Києву ще раз удалося переконати Захід у своєму реформаторському курсі та лояльності до ринкових перетворень.
28 січня Рада директорів МВФ схвалила новий варіант Меморандуму економічної політики України 1998 року й санкціонувала надання чергового траншу кредиту Stand-by у розмірі приблизно 50 мільйонів доларів. Більше того, за інформацією Кабінету Міністрів, урядовій делегації вдалося узгодити новий варіант Меморандуму, що передбачає зниження валютних резервів НБУ, збільшення прогнозованого рівня інфляції та введення курсового коридору на цей рік у межах 1,8-2,25 UAH/USD, передає агентство Українські новини.
Позитивні результати в переговорах із МВФ надихнули уряд на поновлення планів експансії українських цінних паперів на західні ринки. Незважаючи на породжену світовою кризою недовіру до цінних паперів країн, що розвиваються, у лютому міністерство фінансів сподівається випустити номіновані у валюті облігації. За попередніми даними, уряд проведе приватне розміщення цінних паперів; лід-менеджером виступить швейцарський SBC Warburg, Обсяг позики - 150 мільйонів доларів. Відповідно до планів на 1998 рік, у січні-лютому Україна повинна залучити близько 350 мільйонів доларів.
Що ж до внутрішніх резервів латання держбюджету, то уряду залишається сподіватися хіба що на підвищення або введення нових акцизів. Законопроект, яким передбачено підвищити акцизні ставки на сигарети, може бути лише першою ластівкою.
Випуск газети №:
№18, (1998)Рубрика
День України