Iнвестори не поспішають в українську космічну галузь
Вчора у Києві завершила свою роботу міжнародна виставка «Космічні технології — на службу суспільству», на якій були широко представлені досягнення у розробці та виробництві продукції космічного призначення і цивільна продукція з використанням космічних технологій. За 10 років незалежності підприємства галузі сприяли здійсненню близько 50-и запусків ракет-носіїв, які вивели на орбіту понад 80 супутників.
У ході виконання Указу Президента України від 6 лютого 2001 року «Про заходи щодо використання космічних технологій для інноваційного розвитку економіки держави» перед галуззю постало завдання покращити інвестиційну привабливість і створити умови для залучення інвесторів. Як відзначалося на семінарі з проблем залучення інвестицій у вітчизняну космічну галузь, для цього можуть використовуватися міжнародні космічні проекти («Морський старт», «Дніпро», «Циклон-4»), а також проекти щодо створення цивільної продукції. Важливо, що, на думку начальника Управління міжнародного співробітництва Національного космічного агентства України Олександра Сердюка, законодавство надає нашим підприємствам досить суттєві пільги, яких немає в жодній іншій галузі економіки. Зокрема, до 1 січня 2009 року суб’єкти космічної діяльності звільняються від земельного податку, з них не стягується ввізне мито при ввезенні на митну територію України товарів, які використовуються для виробництва космічної техніки; звільняються від оподаткування операції з продажу космічних комплексів, космічних ракет-носіїв, космічних апаратів тощо, що вироблені суб’єктами космічної діяльності. Деякі проекти навіть не потребують значних капіталовкладень. Як вважає директор з маркетингу українсько-російської компанії «Космотрас» Володимир Соловей, для того, щоб космічний комплекс «Дніпро» був здатен виводити на орбіту малі супутники зв’язку вагою 500 кг (це дуже перспективна ніша на ринку супутників), потрібно $7 млн.
Здавалося б, у нашій космічній промисловості все о’кей... Чому ж тоді не йде сюди іноземний інвестор? На жаль, це запитання залишилося за рамками семінару. Заступник генерального директора НКАУ Едуард Кузнєцов, зазначаючи, що інвестування в космічну галузь за останні роки не може нікого задовольнити, «бо це мізерні кошти», висунув чимало претензій до інвесторів. І напрями, які вони обирають для інвестування, переважно не є головними, пріоритетними, і взагалі вони не бажають вкладати кошти у високотехнологічне виробництво, а через це програють усі. «Нас дивує надто повільне вирішення інвесторами окремих питань, яке може розтягуватися на роки, що негативно впливає на ефективність роботи підприємств. Інвестори, на жаль, працюють не так, як хотілося б, тож треба критично оцінювати не тільки нашу діяльність, але й інвесторів», — говорить Е.Кузнєцов. Але інвестори до такої критики ставляться байдуже. Їм від нас потрібно лише одне: сприятливе економічне середовище, що, мабуть, означає не тільки преференції.