Перейти до основного вмісту

Iнвестиційний монолог

Урядовці не знайшли часу відвідати аграрний форум, щоб переконати бізнес у стабілізації ситуації в АПК
17 березня, 00:00

Учора в Києві розпочався щорічний форум «Агробізнес України», організований інститутом Адама Сміта. Третій рік поспіль на найбільшій вітчизняній аграрній інвестиційній площадці обговорили важливі для галузі питання та шукали шляхи їхнього вирішення.

«Сьогодні Україна використовує тільки третину свого аграрного потенціалу, — відкриваючи форум, сказав президент «Української аграрної конфедерації» Леонід Козаченко. — У перспективі ми спокійно можемо суттєво збільшити обсяги виробництва аграрної продукції. Єдина перешкода на цьому шляху — проблеми із залученням коштів». За інформацією Козаченка, в 2010 році у вітчизняний сільськогосподарський сектор надійшло 40 мільйонів доларів. А один зі світових аграрних лідерів — Бразилія, на яку Україні радять рівнятися провідні експерти, за рік залучила аж 22 мільярди доларів. Сьогодні українські території сільськогосподарських угідь на 30% менші від бразильських, але при цьому Україна дає третину від того обсягу агропродукту, який виробляє Бразилія. Тому при достатньому фінансуванні маємо шанс не просто наздогнати, але й обійти Бразилію та інших конкурентів, вважає Козаченко. За його оцінками, АПК потрібно 15 мільярдів доларів щороку. «Якби це трапилось, то Україна за 5 —7 років потроїла б виробництво продовольства та експортувала б продукцію на суму понад 40 мільярдів доларів», — прогнозує Леонід Козаченко. Проте залучити хоча б частину потрібних інвестицій сьогодні заважає непрозора державна політика в секторі АПК, державне втручання в формування цін та корупція, підсумовує Козаченко.

Натомість директор департаменту агробізнесу ЄБРР Жіль Меттетал вважає, що для реалізації потенціалу українського аграрного сектору потрібно 40—80 мільярдів доларів. «Це не тільки інвестиції в виробництво зерна, але й в інфраструктуру, сховища, в першу чергу, порти. Хто може дати такі гроші? Держава — ні, у неї немає. ЄБРР — теж ні, навіть якщо ми увіллємо весь світовий потенціал ЄБРР, то цього не вистачить. Єдине джерело, звідки може прийти цей капітал — це приватний сектор», — говорить він. Однак приватний інвестор, за словами Жіля Меттетала, починає відчувати розчарування в українському АПК. Це викликано нестабільністю умов роботи в галузі. За словами директора департаменту агробізнесу ЄБРР, можна пригадати спробу прийняти закон, який де-факто монополізує зерновий експорт з України. Меттетал наголосив, що про песимістичні настрої інвесторів міжнародні організації та ЄБРР вже поінформували уряд у листі на ім’я прем’єр-міністра Миколи Азарова. «Але відповіді так і не отримали», — повідомив він.

У той же час представник міжнародної фінансової організації заявив, що ЄБРР готовий подвоїти фінансування проектів в АПК (у 2010 році інвестував у проекти АПК 150—170 мільйонів євро). Проте все залежатиме від попиту з боку приватних інвесторів та їхньої подальшої готовності вкладати кошти в Україну, адже зараз «деякі інвестори кажуть, що йдуть з України і переорієнтуються, наприклад, на Бразилію».

Тож запитань до влади від бізнесу та потенційних інвесторів на форумі прозвучало чимало. Зокрема, присутніх цікавило, коли ж знімуть мораторій на продаж земель сільгосппризначення? Як це позначиться на галузі та її ключових гравцях? Якими будуть подальші дії влади в секторі АПК? Як поліпшиться інцест-клімат? Але відповіді учасники так і не отримали, бо запрошені на форум представники аграрного міністерства не з’явилися. Тож бізнесу та інвесторам знову довелося демонструвати інвестиційний монолог.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати