Перейти до основного вмісту

«Карантин найбільше «вдарив» по жінках»

Як змінився через коронавірус ринок праці у гендерному розрізі?
18 червня, 17:02

Культура і мистецтво, освіта і наука, фізичка культура і спорт, сфера соціального захисту та скорочення фінансування ОТГ — це ті сфери, які зазнали найбільшого скорочення бюджетування через поширення коронавірусу. Про це свідчать дані дослідження Проєкту гендерного бюджетування в Україні. 

За даними Державного центру зайнятості, на кінець травня було зареєстровано понад 511 тисяч безробітних, що на 50% більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року. Понад 57% з них — жінки, котрі працювали у сфері надання послуг, торгівлі та громадського харчування. Кількість вакансій, які для них пропонується — менше, ніж 3% від загальної кількості. 

Щодо чоловіків, то працівники, які займаються перевезенням, обслуговуванням транспортних засобів, — це друга за чисельністю група зареєстрованих в Україні через безробіття. Сьогодні їм пропонують 18% вакансій від усіх .

— Культура, мистецтво, освіта і наука переживали хронічне недофінансування і раніше, лише в останній роки вони отримали певний розвиток. Через перерозподіл бюджетних коштів це буде призупинено. Разом з тим заклади громадського харчування, мистецтво, спорт, освіта, заклади культури, розважальні центри, туристичні послуги — у цих галузях жінки складають переважну більшість штатних  працівників. Це означає, що карантин найбільше вдарив по жінках, зокрема, жінках, які проживають в ОТГ, а також по найбільш незахищених категоріях населення — людей з інвалідністю, пенсіонерах, — зазначила керівниця Проєкту гендерного бюджетування в Україні Оксана КИСЕЛЬОВА.

Вона додала, що соціологічні дослідження, проведені в Україні у березні, свідчать, що люди, котрі втратили роботу, мають невеликі ресурси для виживання: не більше, ніж на два-три місяці. При цьому різниця в зарплатах жінок і чоловіків складає 38-45% на користь чоловіків.

— Запас потужності жінок пережити кризу набагато менший, як у чоловіків, — додала Оксана Кисельова. — Уряд  прийняв низку заходів для підтримки бізнесу, зокрема, щодо кредитування  під 5-7-9%. За три місяці було видано  451 кредит, це дуже мало. Міністр економіки вже заявив, що банки не хочуть брати ризики на себе. Ми знаємо, що банки хочуть під заставу майно чи транспортний засіб. У жінок часто цього немає, — наголосила Оксана Кисельова.

За словами керівниці напрямку з питань розвитку Шведської агенції з питань міжнародного співробітництва Сесилії КРУНА, у всьому світі сьогодні спостерігається подібна тенденція — найбільше постраждали  через карантин жінки: «Ми побачили зростання гендерної нерівності, зростання ризиків домашнього насилля щодо них (під час  карантину суттєво зріс рівень насилля в родинах: лише за травень — на 70%). Найбільш вразливими є жінки та літні люди. В Україні жінки дуже багато часу приділяють домашній роботі, догляду за дітьми, вони мають менше доступу до кредитів та економічних можливостей».  Фахівці наголосили, що уряд, розподіляючи кошти на заходи, пов’язані із подоланням коронавірусної кризи, має враховувати ці гендерні особливості.

 
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати