Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Катастрофа і ліси

Президенту і прем’єру варто частіше літати над Карпатами
06 серпня, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

В абсолютній більшості коментарів стосовно надзвичайно великої повені в різних регіонах України наголошується, насамперед, на її жахливих наслідках, та ще й вказується, що за своєчасного попередження мешканців можна було б уникнути людських жертв. І тільки окремі колеги-журналісти й екологи намагаються вникнути в причини катастрофи і вказують на масову вирубку лісів у Карпатах і Прикарпатті як найголовніший її фактор. У цьому зв’язку нагадаємо, що ще Петро I своїм указом заборонив вирубку лісів ближче 7 верст від річки. І не тільки фахівці знають, що дерева затримують потоки води. Тим більше, якщо б людей попередили заздалегідь, вони б хіба що змогли своєчасно евакуюватися, а головне майно, оселі, урожай, дороги, підприємства все одно б залило. Проте, схоже, заговорити голосно про долю лісів, і не тільки у тих областях, але й в усій Україні, і Президенту, і прем’єр- міністру, і лідеру опозиції заважає та банальна обставина, що в їхньому найближчому оточенні є люди, які самі мають скажені прибутки від масової неконтрольованої заготівлі лісу, або лобіюють інтереси закордонного, насамперед, російського бізнесу, який активно закріплюється в тих регіонах. Якщо ж говорити про так званих політичних нейтралів, то варто нагадати, що лісівники, які найперше несуть відповідальність за цю галузь, складають потужний загін блоку Литвина. А у мас- медіа, напевне, не вистачає бажання «копнути» глибше. Хоча автор, наприклад, у своїх публікаціях не раз вказував, що масова вирубка лісів, у тому числі на теренах такої нібито лісистої області, як Житомирщина, в реальності приводить до систематичного скорочення їхніх площ. У той же час лісівники оперують дуже лукавою статистикою, яка обліковує вирубку і приріст дерев насамперед у кубічних метрах об’ємів деревини.

Отже, думається, керівникам держави й уряду треба було частіше і довше літати на гелікоптері над лісовими масивами і робити висновки, чи справді вони є там, де значаться на папері. Дивись, не довелось би зараз викидати мільярди гривень на ліквідацію наслідків катастрофічної повені. (Нагадаємо, що лісистість України майже втричі менша, ніж Євросоюзу). Щоправда, і зараз не пізно знову сісти у гелікоптери. Бо виходить, що багатомільйонні прибутки від деревини має дуже обмежене коло наших співгромадян (мешканцям лісових місцевостей теж дещо перепадає, але незрівнянно менше), а страждають сотні тисяч людей, і розплачується вся країна.

І, безумовно, ті протиповіневі проекти, які пройшли експертизу, мають втілюватися. Одна біда — їх розробляють для громадської користі, а в підсумку великі гроші, що виділяє держава, здебільшого розкрадаються чиновниками і виконавцями робіт, які за допомогою хабарів цим чиновникам, отримують відповідні багатомільйонні підряди, але де-факто роблять значно менші обсяги ніж передбачено проектами і профінансовано.

ДО РЕЧІ

Президент України Віктор Ющенко вимагає від правоохоронних органів навести порядок у сфері лісозаготівель. Про це він заявив у понеділок у Чернівцях на нараді в Головному управлінні МНС області з питань координації проблем з ліквідації стихійного лиха. Нарада проходила за участю прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко, повідомляє Інтерфакс-Україна. «Прошу генерального прокурора, Службу безпеки плюс всі зацікавлені сторони, я попрошу, Юлія Володимирівна (Тимошенко. — Ред.), секретаріат... зробимо комісію для перевірки практики лісівництва всієї території, на якій сьогодні займаються заготівлею лісу, — Івано-Франківська, Закарпатська, Чернівецька область, південь Львівської області й іще декілька територій», — підкреслив глава держави. За його словами, цією проблемою має займатися відповідний відділ прокуратури, у сфері діяльності якого — екологічні питання. «Через 30 днів я готовий ці питання запропонувати й заслухати на засіданні РНБО», — запевнив В. Ющенко. Президент зауважив, що, зокрема, в Чернівецькій області працює 17 тис. пилорам, при цьому офіційно зареєстровано лише 39. На думку В. Ющенка, цей бізнес має стати легальним.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати