Кераміка як бренд
На Вінниччині Барська ОТГ відкриє виставково-музейний центр для відродження автентичного промислу
Барська ОТГ визначила туризм одним із напрямків стратегії розвитку своєї громади. Одним із елементів цього пріоритету став проект «Відродження барської кераміки». За його програмою на базі Барського гуманітарно-педагогічного коледжу вже створений окремий навчальний курс «Образотворче мистецтво» у межах Школи гончарного мистецтва. На постійній основі проводяться дитячі майстер-класи та гуртки із гончарного мистецтва. А незабаром громада планує відкрити виставково-музейний центр для проведення художніх пленерів. Реалізується проект за підтримки Українського культурного фонду. Його вартість — 800 тис. грн, із них 200 тисяч це кошти місцевого бюджету.
«У XVII—ХІХ століттях Бар славився розвинутим гончарним мистецтвом. Тут працювали кілька поколінь гончарів, які створили унікальну кераміку з особливим, неповторним оформленням. На сьогодні у Барській ОТГ виникли всі умови для відродження цього народного промислу, і громада позиціонує себе як центр гончарного мистецтва Поділля, — розповідає спеціаліст з питань культури та туризму Барської міської ради та один із реалізаторів проекту по відродженню кераміки Роман ГРИГОР’ЄВ. — На жаль, живих носіїв культури Барської кераміки не залишилося. Але у справі відродження цього промислу нам допомагають методисти Вінницького обласного центру народної творчості, народні майстри, мистецтвознавці та краєзнавці.
Сформована команда однодумців за кілька місяців реалізації проекту відкрила для себе по-новому барську кераміку, бо, чесно кажучи, мешканці міста занадто мало знають про цю частину своєї культури, тим часом як наші полив’яні білі миски, горщики, «баньки» та унікальні іграшки знає весь світ! Ними пишаються музеї України, вони зберігаються в колекціях і музейних зібраннях Берліна, Санкт-Петербурга та інших європейських міст. У межах проекту ми здійснили дослідницькі візити до музеїв гончарства, де зберігаються зразки нашої кераміки. І в кожному із них про неї говорили з захопленням, як про помітне і знакове явище для українського гончарства. Що й казати, коли навіть директорка одного із національних музеїв Києва під час розмови зазначила: «Барська кераміка? Звісно, знаю! Навіть у моєму приватному зібранні є три барських миски, я обов’язково зроблю для вас фото».
Команда проекту вже провела кілька науково-дослідницьких експедицій, у ході яких були віднайдені зразки барської кераміки. Найближчим часом планують випустити фотоальбом «Барська кераміка», в якому за підсумками проекту будуть вміщені найкращі світлини барської кераміки із музеїв України, приватних колекцій і зібрань, зроблені під час експедицій. На цьому зупинятися не планують. Барчани сподіваються, що Барська кераміка відродить заслужену славу, а можливо, буде внесена до всеукраїнського переліку нематеріальної культурної спадщини, або й до списку ЮНЕСКО, нарівні з петриківським розписом.