Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Хто в цьому будинку живе?

08 лютого, 00:00
СЦЕНА З ВИСТАВИ «ПРОДАМ БУДИНОК, У ЯКОМУ ВЖЕ НЕ МОЖУ ЖИТИ» / ФОТО МИХАЙЛА МАРКIВА / «День»

Польські актори познайомили киян із камерною постановкою «Продам будинок, у якому вже не можу жити». Цю виставу режисер Єжи Зонь поставив за мотивами оповідань чеського письменника Богуміла Грабаля.

Вже на підходах до Молодого театру, на сцені якого виступали актори з Кракова, стояв доволі великий натовп народу, який прагнув потрапити на виставу. Театр «КТО» вже декілька разів приїжджав в Україну. Раніше цей колектив виступав у Львові на фестивалі «Золотий лев» і в Києво-Могилянській академії. Польські майстри не лише дуже сподобалися, але й запам’яталися глядачам. Тому, довідавшись, що театр «КТО» знову приїхав на гастролі, публіка з величезним нетерпінням чекала на нову зустріч. Забігаючи наперед, скажу, що польські майстри анітрохи не розчарували глядачів. А їхня нова робота показала зовсім у іншому ракурсі творчий потенціал трупи. Адже «коник» цього театру — вуличні постановки, оригінальні феєричні дійства, а цього разу було показано виставу-притчу про те, як стрімко минає життя. Всі постановки театру «КТО» йдуть без тексту, але після їхнього перегляду залишається відчуття як багато було сказано.

За жанром постановки польських акторів можна назвати пластичною драмою, коли поглядом, рухом руки, поворотом голови передається ціла гама почуттів. На сцені розігруються справжні пристрасті, маленькі радощі і трагедії. Режисер Єжи Зонь вміщує героїв вистави до символiчного «потягу життя». Під стукіт коліс проходить вся дія: від народження, хрещення, причастя, весілля і до смерті. У кожній картині актори використовують різну палітру, передаючи характери своїх героїв, феєрично змінюючи ліричні сцени буфонадою, драму — гротеском.

Щойно глядачі засумували, як на сцені з’являється кумедний Катеринщик (товстий і дуже симпатичний герой, віддалено схожий на знаменитого тенора Лучано Паваротті). Він енергійно крутить ручку катеринки, ретельно стараючись потрапити в фонограму і спочатку видає трелі популярного аргентинського танго «Моя голубка». За ходом вистави цей Катеринщик стане гідом для глядачів по країнах і континентах. Один помах його руки — і на екрані катеринки з’являються рухомі картинки. Наприклад, види Парижа і Ейфелева вежа, які супроводяться акомпанементом французького шансону. Були й нiжні італійські мелодії на тлі Римського Колізею, і розмальовані матрьошки в обрамленні берізок з російськими наспівами… Час летить так стрімко! Глядачі ще сидять у залі, а на сцені герої знову чекають на потяг. Вони бояться дороги. Адже ніхто з них не знає, коли прийде його останній маршрут. Спускається імла, але в розкритому вікні з’являється яскравий промінь світла…

Театр «КТО» існує вже 27 років. За словами Єжи Зоня, спочатку їхні постановки були просто театральними експериментами студентів краківських ВНЗ. Спочатку всі вистави вони грали під відкритим небом, коли глядачами ставали пересічні перехожі, випадкові глядачі. Навчившись не просто привертати увагу, а зацікавлювати своєю дією публіку, театр почав ставити різножанрові вистави. Нині колектив складається з 8 акторів. Причому в трупі працюють не лише професійні актори, але й аматори, — наприклад, колишні вчені, які змінили наукові кабінети на сценічні підмостки. У репертуарі 5 вистав: «Мазепа», «Запах часу» (обидві ці постановки кияни вже бачили під час попередніх гастролей польських акторів), «Вавилонська вежа», «Водяний парад» і «Продам будинок, у якому вже не можу жити». Як зазначив режисер Є. Зонь: «Останню роботу я подарував собі до 50-річчя. Захотілося відійти від масштабності і зробити щось ліричне, камерне. Оповідання Грабаля мають прекрасну рису: вони здаються зримими, бо автор володіє обдаруванням бачити велике в малому. Його герої інтернаціональні: вони схожі на нас із вами і тому кожному зрозумілі їхні радощі і смутки».

Глядачі, які одного разу побачили постановки театру «КТО», вже намагаються не упускати цих артистів з поля зору. Колектив неодноразово брав участь у різних театральних фестивалях. У краків’ян є шанувальники не лише в Польщі, але й в Україні, Австрії, Італії, Франції.

«У Львові на фестивалі «Золотий лев» краків’яни стали улюбленцями публіки і театральних критиків, — розповів режисер, автор проекту «Березілля» Сергій Проскурня після виступу театру «КТО» в Молодому театрі. — Нині це вже культовий колектив із багатими традиціями. На найбільш престижних міжнародних фестивалях їхні виступи завжди проходять з фурором. Польські майстри співпрацювали з театром «Воскресіння» і Ярославом Федоришиним. Справжнім потрясінням стала їхня містерія «Мазепа», в якій брав участь і Експериментальний театр при Києво-Могилянській академії (дуже шкода, що нині цей колектив припинив своє існування). Ми в «Березіллі» років сім тому також готували спеціальні спільні проекти з краків’янами. Сьогодні театр «КТО» зайняв свою власну нішу в творчих колективах Польщі і входить до європейської театральної еліти.

Мені дуже сподобалася вистава «Продам будинок…». Я б її назвав «тихим проектом» Єжи Зоня. Постановка вийшла ліричною і трохи сумною, дуже інтимною. Актори органічні на сцені. У попередніх своїх виставах вони показували, як чудово вміють володіти простором — вулицею, майданом, захоплювати сотні й тисячі глядачів. У них багаторічні традиції ставити дивовижні й фантастичні містерії. А нині ми побачили акторів максимально близько, відчували їхнє дихання, кожен звук. Вийшла дуже ніжна, чуттєва і лірична вистава. Слова виявилися зовсім не потрібними. Все, про що «розповіли» актори, зрозуміло для глядачів. Кожен жест, погляд, рух — мінімальні, витончені. Фінал вийшов сумним, але все ж таки обнадійливим: герої дивляться у вікно, і від їхнього погляду з’являється світло».

За словами художнього керівника Молодого театру Станіслава Мойсеєва їхній колектив знайомий із краківськими колегами вже декілька років. А після нещодавньої зустрічі у Львові на «Золотому леві» з’явилася ідея провести гастролі польських акторів у Києві. Планувалося, що «Продам будинок…» привезуть восени, але події помаранчевої революції пересунули терміни. Проте, інтерес до виступу майстрів із Кракова не знизився. Глядачі дуже тепло прийняли виставу. А в квітні вже кияни поїдуть до Польщі. Молодий театр покаже одну з своїх останніх робіт — виставу «Маринований аристократ».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати