«Хибні фобії та стереотипи Росії»
Москва побачила загрозу в проведенні українсько-американських військово-морських навчань «Сі Бриз-2011»Минулої неділі міністерство закордонних справ Росії висловило стурбованість «заходом в Чорне море американського крейсера «Монтерей», обладнаного протиракетною системою «Іджис», для участі в українсько-американських навчаннях «Сі Бриз- 2011». У своїй заяві російське МЗС наголосило, що Москві незрозуміло, чому був обраний корабель саме з таким варіантом озброєння, що не сприяє визначенню «архітектури майбутньої протиракетної оборони в Європі». МЗС РФ нагадало, що російська сторона неодноразово підкреслювала, що не залишить без уваги появу в безпосередній близькості від російських кордонів елементів стратегічної інфраструктури США і сприйматиме подібні кроки як загрозу безпеки РФ. До речі, така заява офіційної Москви пролунала після саміту в Брюсселі міністрів оборони НАТО, на якому генеральний секретар НАТО Андерс фог Расмуссен заявив, що найбільшим досягненням сторін напередодні засідання Ради Росія — НАТО, що відбувся минулого тижня, є той факт, що сторони перестали вважати один одного ворогами.
Тим часом у Держдепартаменті США вважають навчання «Сі Бриз-2011» проявом тісної співпраці США з Україною і не збираються давати якісь пояснення. «Вони (Росія) мають право на свою думку. Я не збираюся аналізувати слова Міністерства закордонних справ Росії, і мені потрібно одержати додаткову інформацію про ці навчання. Проте у нас тісні двосторонні відносини з Україною, і ці навчання вписуються у це партнерство», — наголосив заступник офіційного представника Держдепартаменту США Марк Тонер. У заяві Держдепу США наголошується, що «Монтерей» було направлено до європейських вод у рамках реалізації «поетапного адаптивного підходу» адміністрації США до формування європейського сегменту глобальної ПРО. Як відомо, Росія дуже раділа тому, що президент Барак Обама відмовився від планів попередньої адміністрації Джорджа Буша-молодшого з розміщення елементів ПРО в Польщі та Чеській Республіці ... на користь «адаптивного підходу» щодо формування європейського сегменту глобальної ПРО. День попросив речника МЗС Олександра ДИКУСАРОВА прокоментувати ситуацію із заявою російського МЗС щодо спільних навчань України та США, які розпочалися 6 червня цього року.
— Україна не вбачає в проведенні українсько-американських військово-морських навчань «Сі Бриз-2011» реальну чи потенційну загрозу для будь-якої з країн Чорноморського регіону. Всі елементи, що включені до програми «Сі Бриз-2011», жодним чином не пов’язані з відпрацюванням дій, які б могли становити небезпеку для наших сусідів. Більше того, ми розглядаємо ці навчання, до участі в яких були запрошені всі чорноморські держави, включаючи Російську Федерацію, як важливий елемент зміцнення взаємної довіри та співробітництва між військовими різних країн. Такі багатонаціональні військові заходи допомагають долати хибні фобії та стереотипи, успадковані від періоду «холодної війни», сприяють підвищенню рівня безпеки в надзвичайно важливому для глобальної стабільності Чорноморському регіоні. Сподіваємося, що всі наші партнери виходитимуть з такого розуміння цих навчань.