Коаліція трьох. Всерйоз, але чи надовго?
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20081210/4225-1-2.jpg)
Демократична коаліція повертається. І, більше того, підкріплюється додатковими голосами депутатів від фракції Литвина. Кадрова вертикаль за такої конструкції виглядає так: прем’єр — Тимошенко, спікер — Литвин. Але це — лише проект, хоча реалізувати його на практиці й закріпити відповідною угодою потенційні коаліціянти з БЮТ, НУ-НС та БЛ обіцяють уже до кінця поточного тижня.
Ющенко — в Литву, Янукович — у Москву, Тимошенко — в парламент. Хоча вчора Юлія Володимирівна у Верховній Раді не стала «світитися» перед пресою, в кулуарах парламенту депутати різних фракцій підтверджували: кардинальне перекроєння коаліційної карти проходило за безпосередньою і вельми активною участю прем’єра. Підсумок — не так сталося, як гадалося. Ідея мегаширокої коаліції у форматі БЮТ і ПР, про яку не чули хіба що немовлята, померла, так і не народившись. Коаліційну естафету несподівано підхопили представники пропрезидентської фракції, які раніше були лише пасивними спостерігачами процесу коаліційного «сватання» «серцевих» та «синьо-білих».
«Наша Україна» готова почати переговори про створення коаліції з БЮТ та блоком Литвина. Ми могли б як патріотична сила спокійно спостерігати за створенням коаліції БЮТ і ПР. Ми знаємо, що консультації між ними йшли довго і вийшли на завершальний етап. Але нас не влаштовує друга редакція прокремлівської коаліції у Верховній Раді України. Тому ми просто зобов’язані почати консультації щодо створення іншої коаліції, а саме — коаліції у складі НУ-НС, БЮТ та блоку Литвина», — заявив учора лідер пропрезидентської фракції В’ячеслав Кириленко.
Разом із тим В’ячеслав Анатолійович попередив, що про поновлення коаліційного союзу з «серцевими» можна говорити лише у випадку, якщо існуватимуть гарантії, що «всі розмови про зміни до Конституції залишаться в минулому». Нагадаємо, що в основі кулуарних коаліційних домовленостей між Тимошенко та Януковичем лежала конституційна реформа, що передбачає серед іншого обрання президента у ВР, а не шляхом всенародних виборів, як зараз. Кадровий пасьянс при юридичному оформленні мегаширокої коаліції у 331 голос на базі ПР і БЮТ виглядав би так: прем’єр — Тимошенко, президент (обраний депутатським корпусом) — Янукович. Причому, представники БЮТ і ПР підтверджують, що Юлія Володимирівна та Віктор Федорович планували «протягнути» і закріпити реформу Основного закону країни вже до літа наступного року. Причина такого поспіху проста: за півроку до старту президентської виборчої кампанії змінювати законодавчі правила гри заборонено. Вочевидь, декому, незважаючи на пафосні заяви про неактуальність (з огляду на економічну кризу) кадрових торгів, все ж нетерпілося опинитися в кріслі, що займає нині Віктор Ющенко.
Коаліційну естафету «помаранчевих» енергійно підхопили литвинівці. «Фракція блоку Литвина згодна на створення коаліції з БЮТ і НУ-НС. На сьогодні необхідно вживати термінових антикризових заходів, оскільки небезпека негативних наслідків фінансової кризи наростає не щодня, а щогодини», — пафосно заявив, зокрема, пан Литвин. Тож, «золота акція» найдрібнішої фракції у парламенті VI скликання (27 осіб) нехай через рік, але таки принесла солідні дивіденди своїм власникам.
Бютівці, які пропонують ось уже місяць усім фракціям ВР коаліційну руку та серце, згодні на коаліцію з ким завгодно. Для них головне — лише б прізвище прем’єра залишалося незмінним.
За великого бажання її учасників, коаліція трьох може бути ефективною. Адже голосовий запас 255 (сумарна кількість депутатів БЮТ, НУ-НС і БЛ) при необхідному мінімумі для затвердження законопроектів — 226, це вже щось. І це «щось» на порядок більше, ніж мала в запасі коаліція двох. Головне, щоб не з’явилися чергові «принципові» депутати зі своєю «особливою» позицією, яку свого часу продемонстрував Плющ, який так і не став спікером.
У будь-якому випадку, хай там як, створити коаліцію — це ще нічого не означає. Завдання-мінімум: зберегти нову більшість. Завдання-максимум: перетворити коаліцію в те, чим вона повинна бути за визначенням — механізм відповіді на поточні та стратегічні загальнодержавні виклики. Чи досяжна планка?
КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР
Литвина обрали спікером
Володимир Литвин обраний головою Верховної Ради. «За» проголосувало 244 депутати. Голосування відбулося відкритим голосуванням. Внесення кандидатур відбувалося з голосу.