А колись були ворогами...
Звання почесних громадян Волині присвоєно двом колишнім рядовим Другої світової війни, які воювали один проти одногоНими стали отець Петро Влодек, доктор богослов’я, почесний ректор Волинської духовної семінарії Української православної церкви, який брав Берлін, був учасником історичної зустрічі на Ельбі, — і громадянин Німеччини Карл-Герман Крог, солдат вермахту, відомий на Волині благодійник.
Отець Петро Влодек у своєму житті працював у трьох семінаріях. Першою була та, що біля луцького Свято-Троїцького собору, настоятелем котрого він у свій час був. У пору гонінь на церкву її закрили останньою в Україні. Другою була київська: вже у часи потепління держави до церкви отець Петро Влодек разом зі своїм однокурсником по духовній академії, теперішнім патріархом УПЦ КП Філаретом відкривав для людей лаврські печери, був настоятелем Володимирського собору в Києві. І третьою — луцька, по вулиці Драгоманова, семінарія, яка тривалий час була в Україні єдиною, де навчання велося українською мовою (ведеться і нині). Пам’ятаю, як він казав, що найбільше «боліє» за те, що дуже мало духовної літератури українською мовою. Тому перекладав її з російської і церковнослов’янської сам, уклав і видав два україномовні (вперше в нашій державі) «Закони Божих» (для дітей молодшого і старшого віку), книжку про небесних покровителів землі Волинської, читанку для дітей «Струмочок», «Пастирську етику» (аби молодь знала, як поводити себе за столом, у товаристві, в церкві). А також — і конспект з історії України. Його батько був вчителем, проте, коли у школі ввели викладання польською, батька звільнили, бо він читав українською. Син же, аби здобути духовну освіту, ішов пішки сто кілометрів у Почаїв, а коли в Україні почалися хрущовські гоніння на церкву, служив православним пастирем у Німеччині й Канаді (і вивчав, до речі, мову своїх прихожан).
Карл-Герман Крог створив організацію «Мости дружби в Україну», за часи діяльності котрої в наш край надійшло понад сто автомобілів з гуманітарною допомогою. І це не тільки одяг та взуття, а й медикаменти, меблі, медична апаратура і т. п. Пан Крог сприяє і культурним, і науковим контактам між нашими країнами, влаштовує на стажування наших лікарів, власне є, так би мовити, «людиною Волині» у Німеччині. Тому й високе звання «Почесний громадянин Волині» йому вручено за «вагомий особистий внесок у розвиток українсько-німецьких відносин». Та створював свою організацію він заради примирення з колишніми супротивниками, і першими, з ким зустрівся в Україні, були... колишні вороги, радянські ветерани Другої світової. За його сприяння у Ковелі споруджено перший і єдиний у Європі пам’ятник жертвам Другої світової, і на відкритті цього пам’ятника примирення гер Крог, колишній солдат вермахту, попросив пробачення в українців за те, що творив тут Гітлер...
«Вірю й надіюся, що, чим вищою буде духовність серед нашого підростаючого покоління, тим, при Божій допомозі, щасливішою у майбутньому стане християнська сім’я й міцнішою буде наша Українська держава» — під цими словами з передмови отця Петра Влодека до першого в Україні україномовного Закону Божого своїми ділами підписується і його колега по святкових урочистостях, пан Крог. І шкода тільки, що чомусь відзнаки про звання Почесного громадянина Волині вручають перед сесією обласної ради, а не на урочистостях з нагоди Дня Незалежності.