Перейти до основного вмісту

Компроміс при свічках

напрузі інвесторів, поділеній на опір уряду
20 вересня, 00:00

Нагадаємо, що уряд ще у квітні, напередодні проведення приватизаційних конкурсів, обіцяв інвесторам підвищення тарифів до рівня, що забезпечує рентабельність компаній не менше ніж 17%. Але уряд Анатолія Кінаха не захотів автоматично виконувати обіцянки попереднього Кабміну, посилаючись на непередбачувані соціальні й економічні наслідки такого рішення. У результаті, наприклад, чисті збитки енергопостачальної компанії ВАТ «Київобленерго», що належить американцям, за результатами роботи у першому півріччі становили 1,712 мільйона гривень. «AES Silk Road» готується скоротити інвестиції в «Київобленерго» та «Рівнеобленерго», контрольними пакетами акцій яких вона володіє, якщо уряд не погодиться підвищити тарифи для приватизованих обленерго. Про це повідомив член наглядової ради «Київобленерго» та «Рівнеобленерго» Євген Романов. З його слів, відмову уряду виконати обіцянку щодо підвищення тарифів, дану в квітні, знизить довіру компанії до української влади та зробить неможливими великі інвестиції. А нещодавно міжнародні організації-донори України зажадали від Кабінету Міністрів виконання обіцянок, даних іноземним компаніям при купівлі ними перших шести приватизованих обленерго, і, зокрема, здiйснити обіцяне підвищення тарифів на електроенергію. Лист тоді підписали представники USAID, Світового банку та ЄБРР. У відповідь Анатолій Кінах лише дав розпорядження Міністерству економіки підготувати обгрунтування необхідності підвищення тарифів. У ці дні проходять закриті переговори словацьких та американських інвесторів пiд керівництвом Кабінету Міністрів. Очевидно, оголошення підсумкового компромісу потрібно чекати найближчими днями.

Олександр Бондар, голова Фонду держмайна, який підписав договір про інвестиційні зобов’язання з українського боку, заявив, що буде відстоювати інтереси компаній, що купили обленерго. Тобто, у тому числі, виступати і за підвищення енерготарифів. На думку Олександра Бондаря, тільки після виконання всіх обіцянок, авансом виданих інвесторам, можна буде говорити про подальшу приватизацію в галузі. «Провести конкурс на тих умовах, які зараз встановлені на енергоринку — це однозначно провалити процес, або отримати негативний результат», — ультимативно заявляє головний приватизатор країни.

За пропозицією інвесторів, тарифи у промислових областях будуть підвищуватися не так різко, як у всіх інших. Невідомо, яку це викличе реакцію у прем’єра А. Кінаха, який у публічних виступах напередодні побоювався передусім соціальних наслідків подорожчання електрики для населення на 15—25%. Проте, Олександр Бондар висловив іншу версію щодо позиції Кабміну: «Проблема, яка найбільше непокоїть Кабінет Міністрів, полягає у тому, що підняті тарифи збільшать собівартість металопродукції та інших товарів, які експортуються в ту ж Росію. Але це, наприклад, Київської області не стосується. Немає там таких великих підприємств. Там в основному може постраждати населення».

Вже прийняте рішення, що приватизацію обленерго Фонд держмайна продовжить у кінці цього року або на початку наступного. А отже, підвищення енерготарифів все-таки потрібно чекати найближчим часом. Дивно, але правда, що закінчити продаж 12-ти обленерго планується до парламентських виборів. Фонд у цьому випадку є лише виконавцем волі держчиновників, і його голова визнає негативний вплив політичного чинника на ціну об’єктів, що продаються. Проте, Олександр Бондар упевнений, що якщо всі обіцянки, дані нинішнім інвесторам, будуть виконані, то об’єкти вдасться продати без великих зусиль.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати