Кому 1 квітня буде не до сміху
Податкова попереджає: здайте деклараціїДень гумору, що наближається, очевидно, стане для України важливим днем. Крім того, що у загальному визначиться склад українського парламенту, першого квітня ще й закінчується термін подачі податкових декларацій громадянами, які мали минулого року прибуток, що перевищує 993 грн., не за місцем основної роботи. Однак, за словами начальника відділу податків фізичних осіб не суб’єктів підприємницької діяльності Державної податкової адміністрації в Оболонському районі Києва, де кореспонденти «Дня» побували вчора, Валентини Пастушенко, дата закінчення подачі декларації, яка наближається, схоже, поки не особливо хвилює громадян. «Щодня до нас приходить 10—20 чоловік, а останніми днями цей показник може перевалювати і за тисячу, — говорить вона. — А потім люди скаржаться, що у нас черги».
Між тим деяким співгромадянам не повезло вже зараз. Так, минулого тижня вісім чоловік із виборчого списку партії «Яблуко» за виявлені істотні порушення у поданих ними деклараціях про прибутки були зняті з реєстрації. Зокрема, Михайло Бродський не вказав у декларації 186 949 гривень, внесених ним до статутних фондів підприємств, а другий номер списку Віктор Чайка спробував «затаїти» від Центрвиборчкому 188 126 грн. 50 коп., також внесених до статутних фондів, повідомляє www.for-ua.com. Всі інші зняті з реєстрації «яблочники» також не вказали в деклараціях різні суми. За такі ж провини зняті з реєстрації 19 кандидатів у народні депутати від «Блоку Юлії Тимошенко». Крім того, ЦВК зняла з реєстрації двох кандидатів за списком СДПУ(О), 11 — за списком Компартії, 9 кандидатів зі списку об’єднання «Жінки за майбутнє», 8 — блоку Наталії Вітренко.
Взагалі ж ситуація, коли громадяни неправильно вказують суму своїх прибутків або затаюють якусь частину — не нова, розказала В. Пастушенко. У такому випадку, говорить вона, з адміністративної точки зору, ми можемо покарати його штрафом, розмір якого може скласти суму до 51 грн. Справа в тому, що, згідно з «Декретом про прибутковий податок із громадян», наші громадяни зобов’язані вести облік своїх прибутків. Однак, за словами В. Пастушенко, цього не роблять 99 вiдсоткiв наших громадян, а виною всьому наш менталітет. «У всьому світі прийнято рахувати свої податки, а наші громадяни їх не рахують, — продовжила вона. — Бувають ситуації, коли через неуважність або від безладності в декларації громадяни вказують суму прибутку, рівнозначну сумі податку, тобто пишуть те, що бачать перед собою».
Тим часом, самі громадяни, що прийшли учора здати декларації, дотримувалися дещо іншої точки зору: всі, хто погодився поспілкуватися з кореспондентом «Дня» у коридорах податкової, були впевнені, що докладна форма звітності — незручна. Як заявила «Дню» лікар Світлана Менек, 993 гривні за рік — зовсім не велика сума і, на її думку, не варта всієї цієї метушні. «По суті, це навіть не сто гривень на місяць, що при нинішніх цінах взагалі копійки, — сказала вона. — І мало того, що доводиться стояти в чергах тут, так минулого року мене ще й примусили доплатити дві гривні податку, на що я витратила ще день». Пенсіонер Віктор Ямненко, також погоджуючись з тим, що «поріг» для суми, що не вимагає подачі декларації можна підвищити, відмітив, що така форма звітності досить незручна: «А якщо я отримав, наприклад, 1300 грн. не за місцем основної роботи, то що ж, мені через триста гривень ходити тут, оббивати пороги?», — риторично питає він. Подібні зауваження працівники податкової «криють» тим, що, мовляв, заповнену декларацію можна послати поштою, однак, якщо будуть виявлені порушення, то доведеться прийти і «пояснитися». За словами В. Пастушенко, щорічно до десяти відсотків громадян не подають декларації. У такому випадку їм висилаються повідомлення про те, що необхідно з’явитися в податкову для розгляду справи про штраф. До речі, після сплати штрафу декларацію подати все одно доведеться. Таким чином, кандидати в депутати свій штраф, очевидно, вже сплатили, залишилося подати декларації...
ДО РЕЧІ
Голова Державної податкової адміністрації України Микола Азаров сьогодні, як очікується, розповість представникам посольств іноземних держав і міжнародних організацій, акредитованих у країні, про результати роботи з декларування прибутків громадян. Як учора повідомило агентство Інтерфакс-Україна з посиланням на прес-службу МЗС, у ході зустрічі М. Азаров також проінформує дипломатів про підсумки перевірки декларацій кандидатів у народні депутати та інші питання роботи свого відомства. Як відомо, термін подачі декларацій про прибутки в Україні закінчується 1 квітня. У той же час ДПАУ підкреслює, що прийом декларацій буде організовано і у вихідні дні перед завершенням терміну декларування — 30 і 31 березня. ДПАУ чекає, що прибутки, отримані в 2001 році не за основним місцем роботи, задекларують майже 2,2 млн. громадян України. Максимальна кількість громадян, які можуть задекларувати свої прибутки, складає майже 3,4 млн.