Коротко / УКРАЇНА
Волинь нарощує «експорт» до ЄС і... Білорусі
Прості поляки готуються до повноправного життя в Євросоюзі, передбачаючи його подорожчання: запасаються продуктами у волинських магазинах, які розташовані в прикордонній зоні. Власне, вони тут нині чи не основні покупці, бо за день буває до півсотні «сусідів з-за Бугу», приїжджають і цілими сім’ями. А можливо, практичні поляки просто користуються різницею в цінах. У Польщі основні продукти харчування наполовину дорожчі, ніж в Україні. Алкогольні напої — втричі (недарма ж немало мешканців прикордонних волинських сіл і містечок роками виживають на перевезенні спирту «на той бік»...).
Саме алкогольні напої та цигарки (найперші предмети контрабанди...) й закуповують поляки на Волині. Але не меншим попитом користуються в них і українські ласощі, зокрема халва. Купують рибу, морепродукти, побутову хімію, яка в нас значно дешевша... Невеличкий магазин у Володимирі-Волинському таким чином має виручку не меншу, ніж луцький супермаркет.
А ковельські магазини й базари «окупували»... білоруси. Волиняни споконвіку їздили до сябрів за продуктами, бо там завжди були повні прилавки. Різноманітні сири, кури, качки, навіть смачний і значно дешевший хліб, а одяг, особливо для дітей!.. Роками вдягалися й годувалися у Бресті чи Малориті... Згодом настав час, що возили до Білорусі й халву, й крупи, й олію, але, виходить, що Україна таки розжилася: тепер до нас їздять. Купують усе підряд: від сала до тих же круп, повідомляє Наталія МАЛІМОН, Луцьк.
На студентській лаві — держслужбовці
У Луганській облдержадміністрації в рамках проекту технічної допомоги Міністерства міжнародного розвитку уряду Великої Британії (DFID) «Економічне та соціальне відродження Донбасу, Луганськ, XXI століття» відкрився Навчальний інформаційно-ресурсний центр. Його основним завданням є навчання державних службовців комп’ютерної писемності та надання технічних ресурсів і доступу до мережі Інтернет для їхньої самоосвіти. Центр буде також займатися підвищенням рівня знань фахівців у сфері інформаційних та комунікаційних технологій, надавати допомогу співробітникам обласної адміністрації та органів місцевого самоврядування у проходженні дистанційного навчання, знайомити їх зі спеціалізованим програмним забезпеченням. За словами директора Центру Людмили Дрожевської, Навчальний інформаційно-ресурсний центр оснащено 11 комп’ютерами, об’єднаними в локальну мережу і підключеними до Інтернету, принтерами, сканерами, інтерактивною дошкою та іншим найсучаснішим обладнанням. Створено WEB- сайт Центру. Щомісяця в Центрі буде проходити навчання до 40 держслужбовців, а всього заплановано підготовку 450 чоловік. На сьогоднішній день тільки районні держадміністрації та міські ради області потребують підготовки 300 фахівців з початкового курсу навчання, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.
Від флюорографії тепер не сховаєшся
Харківське обласне управління охорони здоров’я вирішило цього року підрахувати усіх жителів області, щоб точно знати, кому і в який день потрібно зробити флюорографію. Від спеціально розробленої для цієї мети комп’ютерної програми персоніфікованого обліку не сховається жоден житель області. Така програма працює вже у багатьох лікарнях і поліклініках області, а повне охоплення регіону планується закінчити до кінця цього року. У програму заносяться особисті дані кожної людини: ім’я, адреса, телефон, дані про професію, а також дата останнього проходження флюорографічного обстеження. Як запевняють медики, такий метод значно допоможе їм у виявленні хвороб і боротьбі з туберкульозом, повідомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
Пенсії збільшилися на 50 гривень
Середній розмір пенсій в Україні сьогодні становить 185 гривень, тоді як минулого року цей показник дорівнював 135 гривням. Про це, як передає Інтерфакс-Україна, повідомив голова наглядової ради Пенсійного фонду Борис Зайчук, виступаючи вчора на Дні уряду, присвяченому стану пенсійного забезпечення в країні. Б. Зайчук відзначив, що заборгованість із виплат зарплат на 1 березня 2004 року становила 1,9 млрд. грн., унаслідок чого Пенсійний фонд недоотримав майже 600 млн. грн. страхових внесків. За його словами, для наближення мінімального розміру пенсій до рівня прожиткового мінімуму, середня зарплата в Україні повинна бути понад 800 грн., тоді як у 2004 році прогнозується, що вона становитиме 535 грн. Таким чином, повідомив Б. Зайчук, 34% загальних відрахувань до Пенсійного фонду із зарплати 535 грн. дозволять вийти на розмір пенсій близько 182 грн.
Водночас, зі слів міністра праці та соціальної політики Михайла Папієва, одним із завдань уряду України на найближчі кілька років є введення накопичувальної системи загальнообов’язкового пенсійного страхування, що доповнюватиме солідарну пенсійну систему. Це, на його думку, дозволить балансувати фінансову основу пенсійної системи, а також дати цілу низку переваг майбутнім пенсіонерам. Зокрема, введення такої системи сприятиме підвищенню рівня пенсій за рахунок отримання інвестиційного доходу, забезпечить право успадкування коштів, які накопичуються на індивідуальному пенсійному рахунку.
10 мільйонів на виборчу грамотність
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) збирається впродовж двох-трьох років реалізувати два спільні проекти із Центральною виборчою комісією України з організації виборів на загальну суму близько $10 млн. Про це повідомив у інтерв’ю журналістам адміністратор USAID Ендрю Натсіос після зустрічі з прем’єр- міністром України Віктором Януковичем, передає Інтерфакс-Україна. «Ми плануємо реалізувати два проекти, які зараз у стадії розгляду українською стороною, і ми чекаємо незабаром почути позитивну відповідь», — сказав Е. Натсіос. «Ці два проекти є суттю нашої співпраці із Центральною виборчою комісією України і нашої допомоги в організації виборів», — додав він. Проекти розраховані на 2-3 роки. Один iз них передбачає організацію навчання членів виборчих комісій всіх рівнів, а також інших осіб, задіяних в організації та проведенні виборів. Другий проект передбачає надання підтримки неурядовим громадським організаціям, щоб «вони змогли відігравати роль у виборчому процесі, яка властива їм у демократичній країні», — повідомив Е. Натсіос. Відповідаючи на запитання про те, чи можуть вплинути результати президентських виборів в Україні на подальшу співпрацю з USAID, Е. Натсіос підкреслив, що «те, кого оберуть громадяни України, є внутрішньою справою самої України».
Випуск газети №:
№66, (2004)Рубрика
День України