Коротко / УКРАЇНА
Начальник Держінспекції з питань контролю за цінами живе... без опалювання та якісної води
За 10 місяців Державна інспекція з питань контролю за цінами в Луганській області провела 98 перевірок підприємств щодо дотримання державних цін із застосування та визначення тарифів на житлово-комунальні послуги. На 55 підприємствах виявлено порушення, повідомив начальник обласної Держінспекції з питань контролю за цінами Георгій Віскін. За результатами перевірок, шляхом перерахунків споживачам повернули 1,93 млн. грн., попереджене обрахування споживачів на суму 1 млн. 407 тис. гривень. Підприємства, у яких зафіксовані порушення, самостійно внесуть до бюджету 10 тисяч гривень, а також по відношенню до них застосовано економічних санкцій на суму майже 160 тисяч гривень. Так, зі слів Георгія Віскіна, у містах Краснодон та Суходольськ із 11 перевірених суб’єктів господарювання у п’ятьох було виявлено порушення з ненадання знижок до встановлених тарифів унаслідок зниження якості наданих послуг. Крім того, за словами Григорія Віскіна, було зафіксоване порушення, коли квартплату нараховували за площу квартири, яка перевищувала зафіксовану в технічних паспортах. «Інспекція реагує не тільки на результати власних перевірок, а й на скарги населення, пік яких припадає на початок опалювального сезону», — відзначив Григорій Віскін. Він звернувся до журналістів із проханням докладніше розповідати споживачам про їхні права, щоб вони могли відстоювати їх у судових інстанціях. При цьому начальник Держінспекції вимушений був відзначити, що таке відстоювання власних прав — справа вельми складна і трудомістка: «Ось я також сиджу без тепла, і вода з крана тече іржава, і каструлі покриті шаром накипу. Кому я повинен скаржитися? Собі?» На думку Віскіна, зробити ці послуги якіснішими дозволить укладення договорів на послуги ЖКГ між громадянами та підприємствами комунальної сфери. А невиконання договірних зобов’язань можна відстоювати в суді, повідомляє Олена ПРИВЕН, Луганськ.
Заборгованість з ПДВ вимагає переобліку
Новий віце-президент Світового банку по Європі та Середній Азії Шигео Катцу (він змінив на цій посаді Йоханнеса Лінна) завершив свій візит до України. На минулих зустрічах пана Катцу з Президентом України, прем’єр-міністром та головою Верховної Ради обговорювалися основні напрями співпраці Світового банку та України на найближчу перспективу. Першорядну увагу було приділено прийнятій нещодавно Стратегії допомоги Україні на 2004—2007 роки та наданню другої Програмної системної позики (ПСП-2). Кредитна програма банку на 2001—2003 роки передбачала рівномірне надання трьох позик на загальну суму $750 млн., однак Україні було виділено тільки першу позику в сумі $250 млн. До кінця поточного року, вважає Ш. Катцу, Україна може отримати перший транш у рамках ПСП-2 в сумі $75 млн. Надання цієї позики затримується через те, що український уряд поки не знайшов вирішення проблеми відшкодування заборгованості з ПДВ (з цієї ж причини МВФ відкладає затвердження програми «попереджувальний stand-by»). Ш. Катцу визнає, що адміністрування цього податку в багатьох країнах проходить дуже складно, але водночас ПДВ, за його словами, є «ефективним засобом» у будь-якій сучасній податковій системі. На думку віце-президента СБ, уряду України потрібно провести інвентаризацію накопиченої заборгованості з ПДВ, що дозволить відсіяти суми, позбавлені законних підстав. У даний час, повідомив Ш. Катцу, Світовий банк вивчає останні пропозиції уряду щодо урегулювання проблеми ПДВ, повідомляє Петро ІЖИК, «День».
На Вінниччині школи гріють камінами
П’ять шкіл області опалюються електричними камінами. Всього по області котельні не працюють у семи школах із 169. Обласне управління освіти зобов’язало директорів цих навчальних закладів закінчити ремонт і запустити котельні до кінця осінніх канікул. У двох школах через холод вони розпочались раніше, а у п’ятьох, щоб не порушувати навчальний процес, батьки принесли в класи каміни. Платити за електрику теж будуть або батьки, або дирекція школи, як сказала Лідія Мазур, інспектор з матеріально-технічного забезпечення шкіл Вінницького обласного управління освіти. Кожна школа буде викручуватись, як зможе і як їй вдасться. Тобто як напалять, так і нагріються, повідомляє Мирослава СОКОЛОВА, Вінниця.
Реєстраційна палата допоможе підприємцям Рівного
Новоспечені рівненські підприємці можуть зітхнути з полегшенням: дозвіл на їхню діяльність тепер можна оформити всього за 10 днів. Цьому сприятиме створена при міськвиконкомі Реєстраційна палата. Підприємці-початківці більше не повторюватимуть тернистий шлях своїх попередників, які місяцями бігали по десятках державних установ, щоб підготувати необхідний пакет документів. Реєстраційна палата гарантуватиме швидку та якісну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності та сприятиме виведенню їхньої діяльності з тіньової сфери, бо всі зареєстровані одразу ставатимуть на облік в податкову інспекцію. На думку членів Рівненського міськвиконкому, від нововведення виграють не тільки підприємці, а й бюджет, а значить, — і місто в цілому, повідомляє Сергій СТЕПАНИШИН, Рівне.
Будьте пильними: вами маніпулюють!
«Маніпуляції в ЗМІ: як їх виявити та захиститись» — такою була тема чергового засідання медіа-клубу в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», який діє в рамках проекту «Медіа- реформи». Тема вічна, проте ракурс організатори засідання взяли дещо незвичний: журналіст не лише як суб’єкт, але й як об’єкт впливу. Як зазначив президент Центру вивчення маніпулятивних технологій Денис Богуш, саме це спостерігалося під час «Керченської кризи». За словами учасників засідання, чимало з них час від часу відчувають себе об’єктами «інформаційного» управління з боку, зокрема влади. Чи є певна альтернатива такому маніпулятивному майбутньому? Просте вимикання телевізора не спрацьовує: досвідчені маніпулятори, твердять спеціалісти, виробляють окремі засоби впливу на таких «опортуністів». Що ж стосується «рецепта» захисту, то 80% учасників дискусії визначили його як, перш за все, особисте прагнення споживачів інформації критично та скептично мислити. 20% оптимістично налаштовані щодо можливості вирішити проблеми впливу на свідомість на державному рівні. Зокрема, необхідним є прийняття закону про політичну рекламу, який вже кілька разів повертався в парламентські комітети на доопрацювання. Позитив у тому, на думку експертів, що в Україні маніпулятивні технології все ще на зародковому рівні, отже передбачати і розпізнавати такі ходи для спеціалістів поки що не є архіскладним завданням. Україна — не США, де інформаційні війни ведуться за вишуканими та витонченими сценаріями. Учасники дискусії також дійшли висновку, що Україні варто розвивати інформаційні технології ХХI століття, а українським журналістам — професійно зростати до рівня західних журналістів-«контролерів», здатних опиратися спробам маніпулювати ними. Тоді у виграші будуть і, так би мовити, пересічні споживачі інформації, вважає Уляна ВАНЬКОВИЧ.
Випуск газети №:
№202, (2003)Рубрика
День України