Коротко / УКРАЇНА
400 гербів — в одній книзі
Учора відбулася презентація збірника «Герби міст України». Як повідомляє Інтерфакс-Україна, вона була приурочена до Дня української писемності і мови. Виступаючи на заході, прем’єр-міністр Анатолій Кінах заявив, що вирішення складних соціально-економічних і політичних завдань неможливе без розвитку культури і духовності. Він також відзначив, що видання, подібні «Гербам міст України», сприяють формуванню справжнього патріотизму. Секретар Київської міської ради Володимир Яловий сказав, що активному розвитку геральдики в Україні сприяло те, що багато міст і містечок користувалися Магдебурзьким правом. На жаль, до наших днів дійшли не всі перші варіанти гербів, і для відновлення втрачених знань про них було проведено роботу щодо випуску даного видання. Збірка «Герби міст України», до якої увійшли герби понад 400 міст й історичні відомості про них, вийшла у видавництві «Брама» тиражем 5 тис. примірників. Найближчим часом книга надійде у вільний продаж.
Священний місяць Рамазан
6-го листопада мусульмани України, як і всього світу, відзначили початок священного місяця Рамазан. В мечетях країни відправляються святкові намази; протягом всього священного місяця правовірні мають дотримуватися суворого посту, благочестивої поведінки, утримуватися не тільки від спокус, але й від необхідного — їжі, води, куріння; також від кохання. Піст має сприяти звільненню людини від плотських бажань, зануренню у молитви. Але ці вимоги стосуються тільки світлового дня — часу доби від світанку до заходу сонця. Однак і після заходу сонця віруюча людина має ухилятися від будь-яких плотських зловживань, проводити час у молитвах, роздумах, благочестивих бесідах. А також — у благочестивих справах, таких, як допомога бідним, роздача милостині. Мусульмани вірять, згідно з Кораном, що ніч на 27 число місяця Рамазан — то «ніч могутності», ніч, в яку пророку Мухамеду було послане перше откровення. В цю ніч Аллах приймає рішення про долю людей. Сьогодні в Україні зареєстровано майже 400 мусульманських громад, 5 духовних навчальних закладів, понад 400 священнослужителів (з них тільки 25 — іноземці) та 170 мечетей. Переважна більшість мусульман мешкає в Криму. Українські мусульмани публічно засудили всі види тероризму у світі, в тому числі й теракти в Нью- Йорку і Москві. Між тим ворожнеча між конфесіями в Криму не вщухає, а від того, щоб поздоровляти один одного із великими святами, мусульмани і християни там дуже далекі. Деякі західні аналітики пов’язують священний місяць Рамазан із нападом США на Ірак — цей напад відбудеться начебто після закінчення Рамазану. Отакі свята, повiдомляє Клара ГУДЗИК, «День».
Податкова недоплата не зменшується
Як сказав позавчора заступник голови Державної податкової адміністрації України Вадим Копилов, податківцям доводиться застосовувати політику «батога і пряника», щоб домогтися погашення заборгованості несумлінними платниками податків. Незважаючи на це лише з початку 2002 року сума податкової заборгованості зросла вдвічі — з 6,3 млрд. грн. до 13,2 млрд. грн. Цьому стрибкові бюджет передусім «завдячує» хронічному боржникові з податкових платежів — паливно-енергетичному комплексові, чий «внесок» становив 8,1 млрд. грн. При цьому, нарікають податківці, їх можливості з примусового стягнення коштів у цій галузі занадто обмежені. І все ж, вважає В. Копилов, є певне поліпшення податкової дисципліни: якщо на початку поточного року в Україні нараховувалося понад 108 тисяч суб’єктів підприємницької діяльності, які мали борги перед бюджетом, то після 9 місяців їх стало на три тисячі менше. Однак один боржник відрізняється від іншого: заступник глави ДПАУ повідомив, що 90% податкової недоплати припадає на перші 100 найбільших боржників. Основна ж група з 62 тис. платників податків має борг до... 1000 гривень, що, за словами В. Копилова, пояснюється елементарною недбалістю з боку керівників і головних бухгалтерів підприємств. Лише в тих випадках, коли превентивні заходи не дають результату, податківці, за словами В. Копилова, застосовують чисто фіскальні методи до порушників. Зокрема, цього року податкові органи ініціювали процедуру банкрутства 638 підприємств-боржників, причому вже в її ході 131 підприємство сповна розрахувалося з бюджетом, повiдомляє Петро ІЖИК, «День».
Хмельниччина — на голодному інформпайку
Сьогодні не одержать жодної інформації про події тисячі телеглядачів і радіослухачів. Хмельницький обласний телерадіопередавальний центр (ХОТРПЦ) залишився без електроенергії. Борг ХОТРПЦ за раніше спожитий енергоресурс склав 761 тисячу гривень. «Отож після останньго попередження зробили цей непопулярний, та вимушений крок», — повідомив 8 листопада для «Дня» перший заступник голови правління ВАТ ЕК «Хмельницькобленерго» Яків Гловацький. Директор ХОТРПЦ Володимир Гармасар до енергетиків претензій не має: «Їх можна зрозуміти. Та де ж узяти гроші, аби заплатити? Держзамовник заборгував за передачу радіосигналу 3,5 мільйона гривень. Тут і давніші, і цьогорічні борги. Якби не приватні теле- та радіокомпанії, то ретраслятор вже давно пропав би». В. Гармасар говорить, що ця «біда доймає не тільки Хмельницький, а всю країну: держбюджет не передбачає повернення витрат за передачу сигналу у повній мірі. До речі, енергетики далеко не вперше вдаються до крайніх заходів. Ото споживачі періодично залишаються на голодному інформпайку. Тоді десь «знаходять» гроші, займаються реструктуризацією боргів і т. ін. Мабуть отак буде й на цей раз, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
Порада мера може обернутися безробіттям
Міські власті Дружківки (Донецька область) зробили чергову спробу «розібратися» з боржниками з оплати комунальних послуг. На одній з останніх апаратних нарад міської ради мер Дружківки Леонід Захватов порекомендував своїм підлеглим не приймати на роботу в держструктури осіб, що мають заборгованість з оплати комунальних послуг. Цей крок міської влади викликав обурення в Дружківці. Дружківців насамперед цікавить відповідь на запитання: як можна сплатити борги ЖКГ, якщо немає роботи? Сам Леонід Захватов стверджує, що його рекомендація є не більш як порадою своїм підлеглим, а відповідне рішення поки не ухвалено. Отже, мешканцям міста Дружківки тепер залишається чекати подальшого розвитку ситуації. Можливо, що ця міра влади залишиться усього лише попередженням злісним неплатникам. Але, за словами стурбованих діями своєї влади городян, можливим є й інший варіант розвитку ситуації: «порада» Леоніда Захватова діятиме неофіційно, позбавивши тим самим роботи неплатників комунальних послуг, яких у місті більш ніж достатньо. Напевно, потрібно пригадати ще Закон «Про підприємства в Україні». Стаття 22, частина 3 цього документа каже, що керівник при наборі кадрів може ставити лише вимоги до віку, рівня освіти і стану здоров’я людини. Цей же закон забороняє необгрунтовану відмову в прийомі на роботу. А Конституція України не допускає будь-яке пряме або непряме обмеження прав при укладанні трудових договорів (ст. 22. ч.1). Напевно, дружківській владі все-таки потрібно замислитися, перш ніж віддавати розпорядження на апаратних нарадах. Боротьба з боржниками, звичайно, справа законна, але так і до порушення конституційних прав цих самих боржників дійти можна… Iнформацiю пiдготував Сергій КУЗІН, Донецьк.
Випуск газети №:
№206, (2002)Рубрика
День України