Коротко / УКРАЇНА
Україна — НАТО: напередодні саміту в Празі
Крим — один з проблемних регіонів України, в якому формується дещо особливе ставлення до ідеї вступу країни в НАТО. І це зрозуміло: по-перше, саме Криму значною мірою стосується проблема базування в Україні Чорноморського флоту, яка має бути розв’язана при вступі до НАТО, по-друге, значна частина населення, що входить до проросійських рухів та партій, які поширені тут, не підтримує цю ідею. Очевидно, саме цим керувалися організатори семінару «Відносини між Україною і НАТО напередодні саміту НАТО в Празі: нові погляди на безпеку», який проведено для журналістів півострова Фондом «Європа ХХI» за підтримки Центру інформації та документації НАТО в Україні і за сприяння Комітету з моніторингу свободи преси в Криму. Журналісти Криму не тільки прослухали компетентні доповіді спеціалістів-міжнародників, але й прийняли активну участь в дискусії та «круглому столі», які вів редактор міжнародного відділу «Дня» Віктор Замятін. Директор міжнародних програм Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова Валерій Чалий, президент Центру міжнародної безпеки та стратегічних студій Олександр Гончаренко зупинились на проблемах нових підходів до безпеки світу напередодні саміту НАТО в Празі. Зокрема Валерій Чалий висловив думку про те, що скандал навкруги можливого продажу Україною радарних установок «Кольчуга» Іраку «не повинен вплинути на характер стратегічних взаємовідносин між Україною та НАТО», хоч може, на його думку, вплинути на формат саміту. Учасники дискусії прийшли до висновку, що міжнародна світова безпека в майбутньому, в тому числі і безпека України як незалежної держави, неможлива без активної участі в цих процесах НАТО та що Україна повинна рухатись в напрямку вступу до нього, повідомляє КАСЬЯНЕНКО, Сiмферополь.
Україна і РФ готуються створити авіаконсорціум
Україна і Росія відпрацьовують умови створення міжнародного консорціуму з просування програми нового близькомагістрального літака Ту-334. Як повідомив агентству Інтерфакс-Україна керівник програми Ту-334 федерального державного унітарного підприємства «РСК «МіГ» Володимир Кравчук, спільний консорціум, який узяв би на себе функції з координації всього кола питань стосовно програми, включаючи фінансові та експлуатаційні, можуть створити вже до кінця поточного року. На сьогоднішній день існує попередня домовленість з даного питання між РосАвіаКосмосом і Мінпромполітіки України. У її рамках в цей час відпрацьовується питання закладання до кінця року перших 5 серійних літаків на потужностях як в Україні, так і в РФ, за рахунок власних коштів учасників програми і залучення кредитних ресурсів. При цьому як організаційний аналог розглядається українсько-російський «Середній транспортний літак», що здійснює просування програми Ан-70, повідомив В. Кравчук. Очікується, що прискорення програми серійного виробництва дозволить здійснити випуск першого серійного літака як в Україні, так і в РФ уже у 2004 році.
Людина і космос: взаємодія і перспективи
Наприкінці минулого тижня у Житомирі завершила свою роботу V Міжнародна науково-практична конференція «Людина і Космос», присвячена 95-річчю від дня народження видатного творця радянських космічних систем Сергія Корольова (до речі, уродженця Житомира) і 45-річчю запуску першого штучного супутника Землі. Протягом кількох днів науковці і фахівці провідних дослідницьких, проектно-конструкторських і випробувальних установ, освітніх закладів, деяких державних і громадських структур України і Росії, просто вчені цих країн, а також ветерани української космонавтики зустрічалися, щоб оцінити деякі історичні віхи розвитку космонавтики, обмінятися думками і поділитися своїми доробками з таких тем, як місце людини у Всесвіті, філософські аспекти взаємодії представників людської раси з космосом, роль космонавтики в житті суспільства в умовах глобалізації і перспективи використання її досягнень у вирішенні екологічних проблем. У своєму виступі на першому пленарному засіданні заступник керівника центру підготовки космонавтів з Росії Андрій Майборода наголосив, що з огляду на розвиненість відповідних наукових і виробничих структур в Україні і Росії, існують широкі можливості співпраці із обома країнами в галузі практичної космонавтики. Розвиваючи цю тезу в бліц-бесіді з «Днем», він сказав, зокрема, що це може бути взаємодія в проектуванні і будівництві ракет, запуску штучних супутників Землі як в народногосподарських, так і в військових цілях, в тому числі для забезпечення радіо- і телекомунікацій, розвідки корисних копалин, екологічного моніторингу планети з космосу, попередження природних катаклізмів тощо.
На конференції прозвучали два ключових напрями — з одного боку це спроба осмислення деяких практичних проблем, які виникають з розвитком космонавтики і у процесі використання її досягнень, а з іншого — вихід на світоглядні засади взаємодії людини з космосом. І в цьому, мабуть, її головне значення, вважає Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».
Ще одна причина львівської трагедії
Виконання фігур вищого пілотажу під час авіашоу на аеродромі «Скнилів» під Львовом, де у кінці липня сталася катастрофа і загинули люди, було організовано і проведено з порушенням нормативних документів. Такі дані слідства, що проводиться Генеральною прокуратурою України, повідомили агентству Інтерфакс-Україна вчора у прес-службі Генпрокуратури. У цей час слідство триває, і його тривалість зумовлено, зокрема, проведенням 115 судово-медичних експертиз осіб, потерпілих у катастрофі. Усього список живих потерпілих становить уже 492 особи, повідомляє прес-служба. Також очікується, що найближчим часом буде висунено обвинувачення ще ряду осіб, причетних до організації і проведення польотів. Генпрокуратура нагадує, що у цей час обвинуваченими у справі проходять чотири особи: колишній головнокомандуючий Військово-Повітряних сил України Володимир Стрельников; колишній командуючий 14 авіаційним корпусом Сергій Онищенко; колишній заступник командуючого 14 корпусу Анатолій Третьяков; помічник керівника польотів Юрій Яцюк. Стосовно пілотів розбитого літака СУ-27 — Володимира Топонаря та Юрія Єгорова — кримінальну справу порушено, однак у зв’язку з тим, що вони перебувають на стаціонарному лікуванні, обвинувачення їм поки не висунено.
Випуск газети №:
№182, (2002)Рубрика
День України