Коротко / УКРАЇНА
Україна — Росія: діалог мовою архівів
У Державній історичній бібліотеці України відбулася презентація науково-публікаторського журналу Федеральної архівної служби Росії «Історичний архів». Це видання займає жорстку наукову позицію, оскільки друкує виключно тi матеріали, яких раніше не публікували. Як відзначив головний редактор журналу Анатолій Чернобаєв, — «для нас важливі документи, а не погляди, не позиції». Актуальність презентації зумовлена не лише тим фактом, що 2002 рік оголошено в Росії роком України. Знайомство з архівними матеріалами дозволяє боротися з вантажем замовчувань і спотворень багатьох десятиріч, з фальсифікаціями, новими і старими штучними міфами, яких чимало в історії взаємовідносин Росії та України. За останні 10 років (а журнал у ХХ столітті пройшов три нерівноцінних етапи — у 1919 р. і в 1921 р. вийшли два номери; з 1955 р. по 1962 рр. він виходив у рамках АН СРСР і був закритий через негативну реакцію влади на ряд публікацій, і, нарешті, — у 1992 році з ініціативи Рудольфа Піхоя «Історичний архів» відновлено як періодичне видання — один раз на два місяці). «Історичний архів» зумів трошки пiдняти завісу над рядом раніше «закритих» періодів не лише радянської історії, але й історії далекого минулого. Перший крок до поновлення значною мірою втрачених зв’язків архівістів Росії та України — це спільна робота над тематичним спецвипуском «Росія і Україна», запланованим до виходу в світ у вереснi 2002 року. Уже вийшли окремі номери: «Росія і Велика Британія», «Росія і Франція», «Росія і Німеччина», повідомляє кореспондент «Дня» Сергій МАХУН .
На Шарона знову чекають у Києві
Посол з особливих доручень МЗС України Віктор Нагайчук з 25 лютого до 5 березня здійснить поїздку Єгиптом, Ізраїлем та Йорданією. Не виключено, що під час цієї поїздки обговорюватиметься візит в Україну прем’єр-міністра Ізраїлю Аріеля Шарона, який заплановано на перше півріччя цього року (як раніше повідомлялося, під час цього візиту планується вирішити питання компенсацій родичам загиблих при аварії літака Ту-154, збитого українською ракетою в жовтні минулого року). Про це вчора повідомив офіційний представник МЗС України Ігор Долгов. Долгов зазначив, що Нагайчук зустрінеться з міністрами закордонних справ Єгипту, Ізраїлю та Йорданії та передасть їм послання міністра закордонних справ України Анатолія Зленка. Окрім цього Нагайчук планує зустрітися з главою Палестинської адміністрації Ясиром Арафатом, повідомило інтернет-видання «Форум». Нагадаємо, що літак Ту-154 російської авіакомпанії «Сибір» був ненавмисно збитий українською ракетою в жовтні минулого року. Україна визнала факт збиття літака й погодилася виплатити компенсації тим громадянам Ізраїлю, чиї родичі загинули внаслідок цієї катастрофи.
Райцентр «перепишеться» вдруге?
Ізяслав заговорив про те, що «будуть удруге переписувати населення». Райцентром пішов поголос, що чиновник, «який відповідає за це діло, щось накрутив, аби привласнити великі гроші». Тому, мовляв, досі й не оприлюднили результати перепису.
Як повідомила для «Дня» інспектор центру громадських зв’язків управління МВСУ у Хмельницькій області Інна Проник, «є підозра, що той 40-літній чиновник привласнив 5300 бюджетних гривень». Він став персонажем кримінальної справи, порушеної прокуратурою Ізяславського району за ознаками статті 191 (привласнення грошових коштів. — Ред. ) Кримінального кодексу України. Буцімто цей організатор прийняв на роботу завідуючих, заступників завідуючих, інструкторів переписних дільниць для складання резервних списків, та вони цього не робили. «У відомості або сам розписався за них, або вони тільки розписалися, що одержали від 130 до 170 гривень кожний», — продовжила Інна Проник, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ , «День».
Відсутність паспорта не перешкодить харківчанам брати участь у виборах
Учора на прес-конференції про це заявив начальник служби громадянства, паспортизації і міграцій УМВС у Харківській області Олександр Бандурка. В області практично завершено обмін паспортів СРСР на українські. Нові паспорти отримали 98 відсотків громадян, які мають на них право. 39 тисяч, що залишилися, — це переважно люди, що виїхали на постійну роботу до Росії і не виписалися за місцем колишнього проживання, чи громадяни дуже і дуже похилого віку. Цікаво, що за темпами паспортизації ще півроку тому Харківська область була на 14 місці в Україні, зараз — вийшла у число перших.
— До виборів паспортизацію завершимо, — пообіцяв Олександр Бандурка. — Навіть, якщо хтось втратить новий паспорт, це не зашкодить громадянинові зробити свій політичний вибір. Такому потерпілому буде видане тимчасове посвідчення, яке виборча комісія повинна визнавати, повідомляє Михайло БІДЕНКО , Харків.
Наша присутність у США
У центрі Нью-Йорка на Манхеттені почалося будівництво нової багатоповерхової будівлі Українського музею. «Завдяки новому музеєві, який незабаром стане одним із найважливіших центрів української присутності в Сполучених Штатах, Україна зможе не лише ознайомити широку міжнародну громадськість iз власною культурою, але й по- новому ствердити свій сучасний образ у одній із найвпливовіших столиць світового життя», — підкреслив на зустрічі з керівництвом музею Постійний представник України в ООН Валерій Кучинський. Під час зустрічі, участь у якій прийняв також генеральний консул України в Нью-Йорку Сергій Погорєльцев, обговорювалися практичні питання, пов’язані з обладнанням нового музею, розширенням його колекційних можливостей, забезпеченням співпраці з українськими державними інституціями, музеями та картинними галереями, повідомляє Інтерфакс-Україна . Український музей у Нью-Йорку було засновано 1976 року. Нове приміщення музею розраховане на значну кількість експозицій, художніх виставок і музейних колекцій. У планах музею — проведення виставок одного з найвідоміших світових скульпторів Олександра Архипенка. Планується, що в музеї буде відкрито для публічного огляду архів української дипломатичної присутності в США, починаючи з часів Української Народної Республіки 1917 року.
Викрадена гетьманська шабля повернеться до музею
Внаслідок оперативних заходів співробітники управління карного розшуку столичної міліції знайшли особисту шаблю українського гетьмана Богдана Хмельницького. Польська шабля XVII сторіччя, виконана в формі «каравели» і яка належала колись уславленому гетьману, була викрадена з музею в місті Переяслав-Хмельницькому Київської області ще 1992 року, повідомляє агентство Українські новини. Ще з моменту крадіжки реліквію було оголошено в розшук в Інтерполі. І хоч він не приніс результатів, це, на думку міліції, в значній мірі перешкодило вивезенню цінного експонату за межі України. Шабля за час зберігання в умовах, не відповідних для старожитностей, зазнала незначних пошкоджень і зараз потребує реставрації, після якої її повернуть до музею.
Випуск газети №:
№38, (2002)Рубрика
День України