Перейти до основного вмісту

Коротко / УКРАЇНА

04 квітня, 00:00

У музеї «Смолоскип» молодь вшанувала Олексу Гірника

У рамках традиційного Форуму небайдужих днями в музеї «Смолоскип» відбулася науково-практична конференція, присвячена народному Герою України Олексі Гірнику з нагоди 100-річчя від дня його народження. Слово було надано не науковим авторитетам, а молоді. Для всіх співдоповідачів це були перші виступи на науково-практичній конференції, адже то були діти шкільного віку. В урочисто прикрашеній залі було по-родинному затишно: ікони, на стіні під рушником — портрет В.Макуха, а на столі, застеленому рушниками, у терновому вінку портрет О. Гірника, запалена свічка, коровай, грона калини. А поруч, на окремому столику, — вишитий орнамент. Той самий, який колись прикрашав сорочку Олекси Гірника. До речі, у фондах музею є колекція орнаментів зі сорочок достойників українського народу: Т.Шевченка, Є.Коновальця, П.Полуботка, В.Стуса, Д.Шумука, В.Макуха, А.Горської та ін., які, за словами Олекси Гірника, «не блудили, не схибили». За цими зразками Людмила Півень виконала Тарасову сорочку, а до 100-річчя О.Гірника — Олексину, яка й була представлена на форумі. Присутні також могли ознайомитися з новою кімнатою музею, призначення якої — розміщення орнаментів вишивок проекту «Пам’ять на життя». Віктор ТУПІЛКО, голова ВГОІ «Чорнобиль-Допомога», Донецьк.

На Волині розбили сквер імені письменника, який воював в УПА

Ще донедавна ім’я Федора Одрача було мало відомим, бо за часів Радянського Союзу його твори були під забороною. Адже у них він відстоював ідею української приналежності Берестейсько-Пінського Полісся, котре за вказівкою із Кремля опинилось у Білорусі. Одрача навіть називають українським поліським письменником, бо так, як він, Полісся ніхто не оспівав («День» писав про нього у статті «Поліський анти-Шолохов», № 38-39 від 2 березня 2012 року). У сорокових роках минулого століття, під час Другої світової війни, він працював журналістом у пропагандистсько-пресовому штабі УПА на Волині, був на підпільній роботі в Ковелі. І саме в Ковелі нещодавно посаджено сквер, який названо іменем Федора Одрача. Ідею такого вшанування його пам’яті втілили місцеве відділення українського Фонду культури й інформаційно-екологічний центр обласного управління лісового та мисливського господарства. Саджанці виділило комунальне підприємство «Добробут». У сквері росте дві сотні дерев: липи, клени, ясени, берези. Поруч розміщений Музей побуту й архітектури Західного Полісся, про яке Одрач написав до десятка книг, багато статей. У видавництві Волинської обласної друкарні вийшли дві книги письменника — «Щебетун» і «На непевному ѓрунті», які до того друкувалися лише у США. Ініціатори такого вшанування планують невдовзі посадити в Ковелі ще один сквер на пам’ять про відомого письменника кінця XIX — початку XX століття Андроника Лазарчука. Він родом із села Уховецьк, але талант дозволив йому закінчити Санкт-Петербурзьку академію мистецтв. У Художньому музеї в Луцьку є велика колекція його робіт, повідомляє Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк.

У Черкасах триває акція «Можна я буду твоїм другом?»

Днями в маршрутках Черкас пасажири помітили цікаву соціальну рекламу. На фото — симпатичні песики, що шукають собі господарів. Як розповіла «Дню» представниця громадської організації «Молода громада» Анна Іваненко, всі собаки є мешканцями черкаського міського притулку. «Яскраві плакати із запитанням: «Можна я буду твоїм другом?» віднині прикрашають понад 40 міських та приміських маршруток. Незабаром така реклама з’явиться й у тролейбусах», — розповіла Анна Іваненко. «Молода громада» реалізовує цю благодійну акцію разом із черкаським міським товариством захисту тварин «Друг». Команда зоозахисників ще з 2007 року активно допомагає безпритульним тваринам: лікує та стерилізує їх, доглядає за ними, шукає нових господарів. Зокрема, за останні два роки було стерилізовано близько 700 собак і 300 котів. Завдяки цьому на світ не з’явилося орієнтовно 7000 безпритульних тварин, запевняють активісти. До речі, соціальну рекламу власники приватних маршрутних таксі погодилися розмістити безкоштовно, так само, як і комунальне підприємство «Черкасиелектротранс», що опікується тролейбусами. На сьогодні в притулку мешкають орієнтовно 400 песиків, повідомляє Вікторія КОБИЛЯЦЬКА, Черкаси.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати