Коротко / УКРАЇНА
Польоти над водою
Після тривалої перерви Миколаїв приймав міжнародні змагання із фристайлу. Українські та російські спортсмени робили в повітрі складні сальто та піруети, змагаючись на залік відкритого кубка Миколаєва, присвяченого Дню Незалежності України. Переміг вихованець Миколаївського вищого училища фізичної культури Василь Копайгородський, котрий нещодавно перебрався до Сочі. Призерами стали краснодарець Ілля Брижак і мешканець Миколаєва В’ячеслав Большов. У жінок перемогла Аліна Гриднева з Армавіра. Відкритий кубок Миколаєва провела суддівська колегія на чолі з Любов’ю Коробочкіною, а організував ці змагання Миколаївський міськспорткомітет, повідомляє «Укрінформ».
Подих визвольних змагань у документах епохи
Державний архів Житомирської області підготував спеціальну виставку документів зі своїх сховищ. Серед її експонатів друковані плакати з текстами ІІІ і IV Універсалів Української Центральної Ради, документи про життя й діяльність першого президента УНР Михайла Грушевського, резолюції мітингів, які проводив у Житомирі в 1990—1991 роках Народний Рух України, різноманітні листівки тих часів, агітаційні матеріали на виборах президента України у грудні 1991 року та в інші роки. До речі, мало хто знає, що під час короткочасного перебування Центральної Ради у Житомирі на початку 1918 року тут був виданий закон про введення національної валюти — гривні. Значне місце на виставці зайняла підборка газет (столичних і місцевих) як періоду 1917—1920 років — зокрема, «Громадянин» (видавалась Волинською Українською Радою), так і днів проголошення незалежності України — серед них «Віче» крайового осередку Руху. Для «Дня» директор архіву Ігор Рафальський зазначив, що в числі завдань, які ставились організацією згаданої виставки, був показ складності суспільного життя в Україні, й, зокрема, на Житомирщині в переломні роки історії. А ще ілюстрація поглядів на події як 1917—1920 років, так і 1989—1991 років з боку представників різних політичних течій.
Чого, як на автора, не вистачало, то це таких документів, як рішення Житомирської міської ради від червня 1990 року про встановлення на її будівлі синьо-жовтого національного прапору, що в той час було виявом великої громадянської мужності. А ще документів про антиконституційну, й, по суті, антидержавну, позицію керівників обласних органів влади, зайняту ними в дні згаданого путчу ГКЧП. А такі документи були, і вони повинні зберігатися в архівах. Не було й рішень Житомирської міськради про невизнання чинними розпоряджень ГКЧП, про розгром місцевих компартійних установ, тобто документів, які зіграли значну роль в придушенні антидержавного заколоту на теренах області. Це теж свідчення епохи, головним чином — яскравої боротьби житомирян за демократію і незалежність України. Можливо, багатьом нинішнім політичним діячам дуже не хочеться, щоб про це згадували. Бо тоді їхній громадський імідж довелося би серйозно «підчищати», повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».
Меморіал «Тюрма на Лонцького» у Львові матиме статус Національного
Про це повідомив, перебуваючи у Львові, Валентин Наливайченко: «Справа рухається у напрямі надання національного статусу Меморіалу пам’яті жертв окупаційних режимів». Голова Служби безпеки України також поінформував, що вся нерухомість, майно та подвір’я колишньої тюрми переходять для потреб створення Меморіалу пам’яті жертв тоталітарних режимів. До співпраці у розвитку музею, пообіцяв пан Наливайченко, будуть запрошені всі неурядові організації — «за рішенням Президента для цього створюється наглядова рада». Для розслідування злочинів проти українського визвольного руху на території Львівської області буде створений окремий підрозділ в обласному управлінні СБУ. Слідча команда почне працювати вже у вересні. «Почнемо звідси. У рамках розслідування інших кримінальних справ і допитів колишніх співробітників КДБ (зокрема у справі вбивства Романа Шухевича) ми вийшли на те, що тільки на території Львівщини є кілька місць, де були закатовані, кинуті у вапно або залиті цементом живі люди. Встановлена більшість місць, де такі злочини відбувалися», — зазначив голова СБУ, повідомляє Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.
Випуск газети №:
№152, (2009)Рубрика
День України