Коротко / УКРАЇНА
На Прикарпатті навчальний рік розпочнеться уроком пам’яті жертв політичних репресій
Таку пропозицію підтримав голова Івано-Франківської обласної ради Ігор Олійник на першому засіданні новоствореного оргкомітету з підготовки та відзначення в області 20-ї річниці перепоховання жертв комуністичних репресій в урочищі Дем’янів Лаз. У засіданні 30 червня взяли участь члени оргкомітету народний депутат України Зіновій Шкутяк та заступник голови Всеукраїнського історико-меморіального товариства «Меморіал» Роман Куцик. Про це повідомила прес-служба голови Івано-Франківської обласної ради. Під час засідання Ігор Олійник висловив переконання в тому, що в області необхідно прийняти програму вшанування українців, які постраждали від окупаційних режимів. За його словами, «...наш християнський обов’язок — належно вшанувати кожну невинно убиту людську душу». Водночас, Ігор Олійник підтримав Зіновія Шкутяка, який вважає, що «програма вшанування жертв репресій не повинна обмежитися заходами до 20-річчя перепоховання, а й працювати на перспективу, аби на теренах області не залишилася нічийною жодна могила». Для довідки: в області відомі 116 місць поховань жертв репресій. 11 жовтня відбудеться відзначення перепоховання жертв комуністичних репресій в урочищі Дем’янів Лаз, що поблизу Івано-Франківська. До 20-ї річниці перепоховання в обласному центрі відбудеться наукова конференція, презентація книги Романа Круцика про Дем’янів Лаз та трансляція телевізійних програм «Дзвони пам’яті» на обласному телебаченні «Галичина», повідомляє Ірина ДРУЖУК, Івано-Франківськ.
Не стало Людмили Зикіної
Учора померла народна артистка СРСР співачка Людмила Зикіна. Лише 10 червня вона відсвяткувала свій 80-річний ювілей і приймала вітання. Кілька днів тому вона пережила інфаркт, а вчора її серце зупинилося, повідомляє NEWSru.com. 12 червня співачка мала розпочати свій останній грандіозний двомісячний гастрольний тур по всій Росії. Планувала виступати зі своїм ансамблем «Росія», який заснувала ще 1968 року.
Востаннє в Україні Людмила Зикіна давала сольний концерт у Києві 2004 року. А до цього — 2000-го, за кілька місяців після свого 70-річного ювілею, тоді в палаці «Україна» відбувалося щось неймовірне. Організаторам гастролей довелося демонтувати оркестрову яму й поставити п’ять додаткових крісел, але все одно зала не вмістила всіх бажаючих. Під час концерту в неї стався приступ гіпертонії, але вона відмовилася від допомоги лікарів і продовжила виступ, сидячи на стільці. Після концерту Людмила Зикіна сказала в інтерв’ю «Дню», що досі вважає, що краща пісня у неї попереду. Тим часом, напам’ять вона знала близько двох тисяч пісень, а записала понад 250 композицій.
Із восьми прожитих десятиріч вона більше 60 років була вірна російській пісні, якою зуміла підкорити весь світ. За її власними підрахунками, вона об’їхала весь Радянський Союз не менше шести разів, побувала на гастролях у 92 країнах. Їй аплодували такі великі політичні діячі, як Джавахарлал Неру й Індіра Ганді, Урхо Кекконен, Гамаль Абдель Насер, Шарль де Голль, Жорж Помпіду, Гельмут Коль і багато інших. Талантом Зикіної захоплювалися видатні представники світової культури — Чарлі Чаплін і Шарль Азнавур, Френк Сінатра і Марк Шагал, Роквел Кент і Ван Кліберн, співала вона і для ліверпульської четвірки — легендарного гурту Beatles.
Людмила Зикіна була й залишається певним символом радянської епохи, що вже минула. Та, напевно, з усіх інших символів СРСР (космічні польоти, мілітаризм, інтернаціоналізм, нафта, горілка, боротьба за мир...) вона була найпереконливішою і найбільш справжньою. Тому любили і пам’ятатимуть її за інше — за унікальний голос — рідкісний, блискучий тембр, білий звук, який далекого 1947-го почули в Хорі ім. П’ятницького, куди вона, дівча-швачка, прийшла на прослуховування. Співала вона до останнього дня...
Бійка в Марганці перетворилася на вуличні заворушення
У невеликому шахтарському містечку Марганець на півдні Дніпропетровщини сталися масові заворушення на міжнаціональному ѓрунті. Почалося все минулими вихідними зі звичайного конфлікту в кав’ярні. Тут відпочивали дві компанії місцевих мешканців, до однієї з яких входили громадяни вірменської національності. На побутовому ѓрунті між відпочиваючими спалахнула бійка, у якій її учасники зазнали тілесних ушкоджень, а четверо були госпіталізовані. Під час спроби зупинити бійку від удару ножа загинув інспектор патрульної служби, 22-річний сержант міліції Сергій Бондаренко. На ту мить він перебував поза службою і був одягнутий у цивільний одяг. Як стверджують представники вірменської громади, після бійки у Марганці розпочалися масові заворушення. Групи молодиків підпалювали будинки, громили кіоски та вітрини магазинів, знищили понад 15 автівок. За даними вірменської громади, у вуличних заворушеннях постраждали невинні городяни, серед яких були жінки й літні люди. Протягом доби представники вірменської громади, яка налічує в Марганці близько 50 родин, вимушені були терміново залишити місто, виїхавши в сусідні міста — Нікополь, Орджонікідзе та Запоріжжя. Місцеві журналісти вважають, що вірменська громада перебільшує масштаби заворушень, зазначаючи, що деякі з представників цієї національності поводяться у місті зухвало й відкрито торгують наркотиками. В середу в похоронах загиблого сержанта С. Бондаренка взяли участь близько 10 тисяч мешканців Марганця. Після похорон біля будівлі міськради відбувся багатотисячний мітинг, учасники якого домоглися присутності мера і зажадали суворо покарати вбивць. Як повідомляють представники правоохоронних органів, наразі ситуація у Марганці знаходиться під контролем. Вулиці міста у вечірній час патрулюють наряди «Беркута» зі службовими собаками. Міліцією з обох боків затримано близько 20 учасників бійки. Затримано й передбачуваний вбивцю співробітника міліції — 30-річного вірменського «авторитета». За повідомленням прес-служби УМВС України у Дніпропетровській області, на місце подій виїжджав голова обласної міліції, генерал-майор Анатолій Науменко. Правоохоронними органами порушено дві карні справи — за фактом умисного вбивства та злісного хуліганства. За фактом умисного вбивства міліціонера його колегами порушено кримінальну справа за ст. 115, ч.1 КК України. У свою чергу представники вірменської громади звинувачують правоохоронні органи міста Марганець у бездіяльності й обіцяють пікетувати обласну прокуратуру та обласне управління МВС, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День».
Випуск газети №:
№111, (2009)Рубрика
День України