Перейти до основного вмісту

Коротко / УКРАЇНА

30 травня, 00:00

«Острозький клуб» поповнився учнями Української гімназії в Сімферополі

Як уже повідомляв «День» учора, цими днями на запрошення Таврійського гуманітарно-екологічного інституту Острозький клуб вільного інтелектуального спілкування молоді проводить виїзне засідання у Сімферополі. Цього разу «Острозький клуб» на півдні України представляють студнти Чернівецького національного університету (для якого це вже друге зібрання), Донецького національного університету, і, звісно, Національного університету «Острозька академія».

Учора острожани привітали випускників Української школи-гімназії в Сімферополі, яка є однією з семи україномовних освітніх осередків у Криму. Аби потрапити до лав учнів гімназії, до її дверей вишикується черга, а випускники вступають до найкращих вишів країни — Острозької академії, Києво-Могилянської академії, Київського національного університету. Ще 1997 року директор гімназії Наталя Руденко змогла згуртувати навколо себе українські інтелектуальні сили Сімферополя, заснувавши «оазис українства Криму» (так називають гімназію її учні та викладачі). Останній дзвоник за участі представників місцевої української громади в «оазисі» не міг не зворушити. «Ці діти — більші українці, аніж ті, які випускаються зі шкіл «материкової» України», — діляться враженнями учасники «Острозького клубу». Відтак мережа острожан найближчим часом поповниться ще й інтелектуалами Криму.

Учора в бібліотеці гімназії пройшов також круглий стіл за участі представників влади, церкви, громадськості, вчителів та учнів гімназії, а також «Острозького клубу», де говорили про питання україномовних осередків Криму. Одним із найпотужніших таких осередків є саме Українська школа-гімназія в Сімферополі, представники якої, до речі, є постійними читачами «Дня». Від головного редактора нашої газети Лариси Івшиної до бібліотеки навчального закладу було передано найсвіжіші видання із серії «Бібліотека газети «День».

Про цей насичений подіями день, у тому числі про круглий стіл у Таврійському гуманітарно-екологічному інституті на тему «Становлення єдиної української нації: роль Криму», читайте наступного тижня в репортажі журналістів «Дня» Ольги Решетилової та Івана Капсамуна.

Волинська служба безпеки відкрила зал розсекречених матеріалів

Першим, хто офіційно скористався електронною базою розсекречених матеріалів, був голова Волинської облдержадміністрації Микола Романюк, який брав участь у відкритті інформаційно-довідкового залу управління СБУ в Волинській області. Виявляється, він уже два роки розшукує місце поховання свого діда. Дідусь, будучи сільським старостою на території Рівненської області, свого часу збирав зерно для Української повстанської армії. За це його засудили на 20 років каторги і п’ять років позбавлення права проживання на території України. Родича нинішнього волинського губернатора реабілітовано 1993 року, проте у матеріалах справи чомусь зазначено, що він... не має родичів, і це нині ускладнює пошуки поховання. Електронна база даних інформаційно-довідкового залу (це документи, фотоархів, наукові видання, виставки та презентації, матеріали ЗМІ), як зазначив начальник УСБУ в Волинській області Віктор Андрійчук, міститиме всі розсекречені матеріали Галузевого державного архіву СБУ з 1917 по 1991 рік. До речі, електронний архів діє лише у локальній мережі, тому його неможливо переглянути у режимі он-лайн через мережу інтернет, а лише завітавши до СБУ. Матеріали архіву систематизовано й об’єднано тематично у відповідних папках — Голодомор 1932—1933 років, діяльність ОУН-УПА, репресії в Україні, Друга світова війна, дисидентський рух. Нині представлено понад 23 гігабайти інформації, які містять понад чотири тисячі розсекречених документів, понад тисячу фотоматеріалів і понад 100 науково-дослідних видань, при цьому база даних постійно оновлюється. Професор Волинського національного університету імені Лесі Українки Микола Кучерепа зауважив, що в Луцьку група історичних дослідників, яка фактично працює з 1992 року, ознайомилася з «тим пластом документів», які увійшли до сьогоднішнього відкритого електронного архіву СБУ. «Ці документи страшні, — каже науковець. — Усі вони можуть послужити підставою для написання дисертації, адже кожна справа є ілюстрацією долі людини», — повідомляє Наталія МАЛІМОН, «День», Волинська область.

«Здвиг-2009» в Опішному

Із 29 червня по 5 липня в гончарній столиці України — Опішному — пройде І тиждень Національного гончарського здвиження «Здвиг-2009». Подія відбудеться за сприяння Міністерства культури і туризму України, Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, Міністерства освіти й науки України, Львівської національної академії мистецтв, Полтавської облдержадміністрації та інших інституцій. У програмі заходу: ІІІ Міжнародний молодіжний гончарський фестиваль, Міжнародний науковий симпозіум на тему «Гончарна столиця України в світовій історії та культурі», мистецький фестиваль-ярмарок «Гончарний всесвіт в Україні-2009» і виставка-конкурс художньої кераміки. А 4 липня оголошено Національним днем гончаря! До участі в «Здвигу-2009» запрошено провідних гончарних майстрів, культурологів та мистецтвознавців, художників-керамістів, краєзнавців, колекціонерів... Приєднуйтеся! Надія ТИСЯЧНА, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати