Коротко / УКРАЇНА
Виставка, присвячена УПА, доповнена унікальними матеріалами
Сьогодні у Києві стартує виставка «Українська повстанська армія. Історія Нескорених». Вперше вона презентувалася у столиці навесні 2007 року, наразі вона доповнена унікальними розсекреченими фотоматеріалами із архіву Служби безпеки України і в новому доповненому вигляді презентується вперше. Тут представлені близько півтисячі оригінальних фото, документи з радянських та німецьких джерел та внутрішні документи Організації Українських Націоналістів та УПА, як публікуються вперше. Відвідувачі побачать такі раритети, як фотографії групи вояків УПА з захопленим німецьким літаком та повстанців в підземній криївці (бункері) на Хмельниччині в 1950 році. До речі, тема криївок детально досліджена в окремій частині виставки, включно з планами підземних «багатокімнатних квартир» та детальними інструкціями щоденного режиму життя під землею. Виставка складається з 22 двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА. Протягом 2008 року вона буде виставлена в усіх областях України. За словами одного з авторів виставки, директора Центру досліджень визвольного руху Романа Грицьківа, виставка — це своєрідний пересувний музей, що подає об’єктивну інформацію в яскравому та цікавому форматі, щоб відвідувачі змогли зробити власні висновки про цю сторінку історії України. Інна ФІЛІПЕНКО, «День».
Щоб громада сприйняла «не таких» дітей
Благодійний телерадіомарафон під девізом «Відкрий своє серце дітям!», проведений минулої п’ятниці у Житомирі, був задуманий як свято і пройшов як свято. Упродовж чотирьох годин перед сотнями дітлахів, які мають проблеми із здоров’ям (спочатку з районів області, а після перерви — з обласного центру), виступали ансамблі, гурти, де співали, танцювали, грали театральні сцени, представляли циркові номери такі ж діти, як вони, тобто з тими чи іншими вадами розвитку, та інші колективи. Юні артисти старалися з усіх сил, і дійство супроводжувалось шквалом овацій. Найбільше їх дісталося гурту «Сузір’я» Житомирського спеціального професійного ліцею-інтернату для дітей з обмеженими можливостями і зразковій дитячій цирковій студії «Жанр» із Бердичева (серед її вихованців дев’ятеро мають проблеми із слухом або інші вади, і «День» писав про них). Між номерами дорослі говорили теплі слова дітям і робили благодійні внески — від приватних підприємців, державних і комунальних структур, місцевих депутатів, просто небайдужих людей. Загалом було зібрано понад 140 тис. грн. Проте, сказав «Дню» засновник обласної громадської організації «Українська платформа», народний депутат України Павло Жебрівський, під патронатом якого проходив цей телерадіомарафон, головне завдання подібних акцій він вбачає у тому, щоб якомога більша кількість людей звернула увагу на проблеми дітей з особливими потребами і обдарованих різними талантами. Поштовхом для їхнього започаткування, за його словами, послужило бажання наслідувати приклад європейських країн, де люди, зокрема діти, з різними вадами здоров’я не вважаються неповноцінними членами суспільства і до них немає зневажливого ставлення, як це часто трапляється у нас. Щоб «не такі» діти були сприйняті нашою громадою як рівні. Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».
Личаківський цвинтар відреставрують
Один із найунікальніших цвинтарів України — Личаківський, який розташованний у Львові, чекає інтернаціональна реставрація. Як повідомила Лілія Онищенко, начальник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, проект стартує 2 червня. Насамперед львівські і варшавські скульптори до кінця року реставруватимуть надгробки на могилах Огоновського, Макаревича, Стефановича, родини Папарів. До речі, всі ці надгробки є пам’ятками архітектури.
«Вибирали спільно, щоб співпраця була дійсно інтернаціональною, тому у перелік потрапили українське, польське, вірменське, угорське поховання», — розповіла пані Лілія.
Між іншим, кілька місяців тому виконком Львівської міськради прийняв рішення про інвентаризацію Личаківського цвинтаря. Інвентаризувати цвинтар мають львівські та польські фахівці.
Загалом на них чекає величезний обсяг роботи, адже на обліку на Личаківському цвинтарі знаходяться 3 238 історичних поховань відомих суспільних, культурних та наукових діячів. Долучити до обліку планують ще близько 500 гробівців. Крім цього, на цвинтарі є й такі гробівці, де не поховані визначні люди, але вони мають певну історичну чи мистецьку цінність — їх аж понад 4 тис. Загальна кількість поховань на Личакові, за оцінками різних дослідників, у межах 350—500 тис.
«Ініціаторами інвентаризації Личаківського цвинтарю все-таки були поляки. Підґрунтям цього стало те, що польська сторона декілька разів навіть через Міністерство закордонних справ зверталася, що на Личаківському цвинтарі один із гробівців — Стела Савицьких — належав спочатку одній родині, а потім у 1980-х роках почав належати іншій, українській. Під час економічної кризи в Польщі багато хто приїжджав і продавав все, що можна було продати, у тому числі гробівці на Личаківському цвинтарі. Перші власники переписували їх на нових із правом допоховання, але отримували гарантії щодо збереження існуючого поховання», — розповів Ігор Гавришкевич, директор ЛКП «Музей-заповідник Личаківський цвинтар».
Востаннє інвентаризацію цвинтаря проводили майже 20 років тому. Тетяна ОЛІФЕРЧУК, Львів.
Випуск газети №:
№91, (2008)Рубрика
День України