Коротко / УКРАЇНА
У вихорі танцю
Гала-концертом на головній сцені нашої країни у Палаці «Україна» відзначили 70-річчя Ансамблю ім. П. Вірського — флагмана українського народного танцю. Привітати ювілярів зібралося так багато людей, що організатори вечора вирішили дати додаткову виставу 18 грудня. Артисти виконували номери, що стали вже легендою, і новинки. Як зазначив художній керівник колективу Мирослав Вантух, «головне завдання нашого ансамблю — зберегти українську національну хореографічну культуру: традиції, обряди. Ми повинні зберегти і спадщину Павла Павловича Вірського, а також розвивати сучасну танцювальну культуру. Ансамбль не може бути музеєм»...
У танцях Вірського всі артисти танцюють не лише ногами, але й корпусом. Кожний рух — дуже виразний, театральний. Павло Вірський був реформатором українського танцю. Він уперше поєднав класичний танець із фольклорним, і з’явився синтез високої хореографічної культури. З зовсім іншою пластикою в танцях з’явився характер: кожний номер наче міні-вистава. Вірський додав народному українському танцю театральної дії. Наприклад, його «Подоляночка» або вертепний номер «Ой, під вишнею» тощо. Саме тому Ансамбль ім. П. Вірського глядачі ні з яким іншим танцювальним колективом не сплутають. Аліса АНТОНЕНКО .
СБУ продовжує відкривати архіви
У період жорстоких політичних репресій 1937—1938 років тоталітарного режиму за рішенням так званих «трійок» було засуджено понад 200 тис. чоловік, з яких понад 120 тис. — до вищої міри покарання, передає Інтерфакс. Як повідомив у п’ятницю на брифінгу в Києві радник голови Служби безпеки України Анатолій Мудров, 95 тис. засуджених належали до так званих «колишніх куркулів», понад 100 тис. — так звані «колишні люди»: поміщики, дворяни, крамарі. Говорячи про національний склад репресованих, А. Мудров підкреслив, що 133 тис. складали українці, 20 тис. — росіяни, але найбільше зазнали політичних репресій поляки та німці. «1937 року «трійки» працювали дуже активно та мали надзвичайно великі повноваження в частині розстрілів», — сказав А.Мудров. За словами радника голови СБУ, до їхнього складу входили керівник органу НКВС, секретар обкому та прокурор, головували в такому позасудовому органі представники НКВС. А. Мудров навів приклад того, як протягом тільки одного дня така «трійка» ухвалила понад 500 рішень, практично всіх людей, за рішенням «трійки», було розстріляно. «Можете собі уявити, що це була за процедура», — сказав він. Першу «трійку» очолював Фелікс Дзержинський, її було створено для позасудового розгляду справ про бандитизм. У листопаді 1938 року «трійки» було ліквідовано постановою «Про арешти, прокурорський нагляд та провадження слідства».
У свою чергу, присутній на брифінгу керівник Державного галузевого архіву СБУ Сергій Богунов розповів, що в ході операцій з ліквідації підпілля ОУН і його озброєних формувань органами внутрішніх справ і держбезпеки західних областей УРСР використовувалися спеціальні групи, які під час виконання завдань видавали себе за один з підрозділів ОУН і УПА та діяли від його імені. Документи, які зберігаються в архіві, підтверджують ці дані, заявив С.Богунов. До складу таких спеціальних груп входив оперативний співробітник, який керував групою. Спецгрупа являла собою бойову одиницю у складі 3—50 чоловік. До кінця 1945 року органи внутрішніх справ та держбезпеки УРСР використали 150 таких груп, до складу яких входило майже 2 тис. чоловік. Згідно з даними галузевого архіву СБУ, спецгрупи знищили 1980 учасників підпілля та понад тисячу чоловік захопили живими. Архіви також доводять те, що в діяльності спецгруп були протиправні дії. У квітні 1945 року спецгрупи було розформовано.
Відстрілялися...
У стрілковому комплексі СКА у Львові завершився Кубок України з кульової стрільби з олімпійських вправ. У змаганнях взяло участь 260 спортсменів із 19 регіонів держави. Серед жінок у вправі ПП- 2 перемогу здобула олімпійська чемпіонка- 2004 Олена Костевич із Чернігова. У вправі МП- 5 також не було рівних влучній чернігівчанці. На 3,8 бала їй поступилася львів’янка Олена Коротильова. У вправі ГП-4 перемогу святкувала Дар’я Шитко з Херсону. В активі львів’янки Лесі Леськів — третє місце. У вправі МГ-5 також перемогла Дар’я Шитко, а Олена Тур зі Львова зайняла третє місце. У вправі ГП-11 не було рівних Галині Авраменко із Чернігова. Серед чоловіків здобув золото у вправі ПП-3 рівнянин Олег Омельчук. Львів’янин Олександр Петрів у цій же вправі зайняв третє місце. У вправі МП-6 золото також дісталося Олегу Омельчуку, який продемонстрував найкращий результат. У вправі МП-8 золото виборов львів’янин Роман Бондарук, а на другій сходинці розмістився Олександр Петрів (Львів). У вправі ГП-6 не було рівних донеччанину Юрію Сухорукову. В активі львів’янина Олега Царькова — срібло. У вправі МГ-6 перемогу святкував кримчанин Артур Айвазян. У вправі МГ-9 перемогу здобув Олег Оверченко. Львів’янин Дмитро Амелін у цій же вправі задовольнився третім місцем. У вправі ГП-12 перемогу святкував Владислав Прянішніков із Криму.
Випуск газети №:
№210, (2007)Рубрика
День України