Кредити МВФ втрачають гостроту необхідності
Голова місії також відзначив, що спільно з урядом було обговорено проект державного бюджету на 2002 рік і, на його думку, запланований рівень прибутків (57,1 млрд. грн. зведеного бюджету) та дефіциту бюджету (1,7% ВВП) є прийнятним. У разі позитивного рішення про завершення об’єднаного п’ятого та шостого перегляду програми EFF, вже у вересні нинішнього року Україна отримає від МВФ близько $375 млн., які будуть направлені на збільшення валютних резервів НБУ та обслуговування боргу перед МВФ.
Приїзд наступної місії МВФ з підготовки об’єднаного сьомого і восьмого перегляду програми EFF заплановано на кінець жовтня—початок листопада цього року, при цьому успіх переговорів насамперед буде залежати від прийняття Верховною Радою держбюджету-2002. За результатами цього перегляду Україна зможе отримати у грудні 2001 року ще $375 млн. На 2002 рік заплановано три перегляди програми EFF (у лютому, травні та серпні), за підсумками яких Україна зможе отримати близько $570 млн. ($190 млн. за кожен перегляд).
Крім цього, поновлення у вересні фінансування відкриває для України можливість отримання цього року $250 млн. від Всесвітнього банку в рамках програмної системної позики (засідання ради директорів ВБ також відбудеться 20 вересня). Отримання цих коштів передбачається законом про держбюджет-2001. Загальна ж сума трирічного проекту ПСЗ становить $750 млн., які ВБ має намір надавати щорічно рівними траншами. Поновлення фінансування повинне також стати сигналом і для Паризького клубу кредиторів, з яким у липні цього року досягнуто угоди про реструктуризацію українського боргу об’ємом $580 млн. терміном на 12 років.
До речі, ажіотажу, властивого переговорам з МВФ навіть минулого року, цього разу не було. Можливо, тому, що, як говорить доктор економічних наук Олексій Плотнiков, питання про поновлення кредитування МВФ сьогодні не стоїть особливо гостро, оскільки Україна вже показала, що може обійтися і без зовнішніх позичань. Хоч, зрозуміло, якщо з’явиться додаткове джерело фінансування, країні стане жити легше: адже бюджет цього року, нагадує О.Плотніков, насилу наповнюється. Експерт «Дня» звернув увагу на той факт, що вже не вперше сприятливі для нас рекомендації місії МВФ не отримують підтримки з боку ради директорів. Це, на його думку, пояснюється тим, що місія звичайно виходить виключно з економічних показників, тоді як рада директорів оцінює ситуацію більш комплексно. Важко сказати, як буде цього разу, але все-таки, вважає О. Плотнiков, існує чимала ймовірність того, що фінансування буде відновлене.
Після завершення програми, запланованої EFF у вересні наступного року, подальша співпраця України та МВФ буде реалізовуватися у вигляді надання технічних консультацій з боку експертів МВФ, оскільки Україна вже вибрала свою квоту щодо отримання коштів Фонду. Цю перспективу О.Плотнiков оцінює так: «Якщо буде тривати економічне зростання, якщо воно буде реальним, якщо всередині країни не будуть зроблені кроки, що провокують інфляцію, то Україна зможе надалі обійтися і без програми EFF».