Крок за кроком
Треба йти вiд пiратства, вважає легальний бiзнесменС ьогодні закінчується термін, який США надали Україні для прийняття законодавства із боротьби з піратським ринком компакт-дисків та програмного забезпечення. Законопроект, що розширює функції контролюючих органів у цій сфері, у другому читанні знаходиться на розгляді парламенту. Якщо депутати його не приймуть, Вашингтон автоматично введе торгівельні санкції проти Києва. Виробники та фірми-користувачі піратським програмним комп’ютерним продуктом в Україні вже зараз переживають облави правоохоронців. Микола Струков, власник рекордингової фірми ZMS та львівського заводу «Ноїпрокс» з випуску компакт-дисків, упевнений, що тільки прийняття закону та каральні заходи проблеми піратства в Україні не вирішать.
— Що таке, на ваш погляд, легальна робота на українському ринку, і чи можлива вона взагалі?
— Цілком можлива. Легальна робота існує тоді, коли існує законодавство, яке точно розставляє всі акценти. Тобто для того, щоб випустити легально продукт, треба його купити. Спочатку купити у автора, потім — у того, хто виконує, потім — у того, хто представляє інтереси цієї людини. Коли всі ці речі чітко розписані, і ви можете їх виконати, тоді ви можете заявити про те, що ви почали легально працювати. Сьогоднішнє законодавство вже ці питання регулює. Тому на сьогоднішній день є можливість працювати легально на ринку, і випускати легальний продукт.
— Чи чекаєте ви від уряду заходів щодо знищення піратства в Україні, як такого?
— Пірат в Україні, безумовно, буде завжди. Я більш ніж упевнений, що ті люди, які займаються піратством, будуть продовжувати ним займатися, намагатися заважати тим, хто працює легально. Я не вагаюся. Адже пірати присутні і у США, і в інших країнах, питання тільки у тому, яке відсоткове співвідношення піратського і легального продукту у нас і у них.
— Яким шляхом ви йшли до легального бізнесу в цій галузі: стали випускати продукт, який більше ніхто не випускає, чи вирішили все-таки конкурувати з піратами на ринку розкручених брендів?
— Ми працюємо і так, і так. Якщо ми беремо виконавця, якого записали на своїй студії, і випускаємо його альбом, то звичайно ми випускаємо стовідсотково легальний продукт. І після випуску декількох таких продуктів, коли всіх прав дотримано, ми почали працювати і з тими, чий продукт вже розкручено, і домовлятися про його виробництво на території України. На сьогоднішній день ми купували права тільки у Росії.
— Ви беретеся конкурувати з піратами, продаючи з ними один і той же товар?
— Пірати однозначно працюють швидше, ніж ми. І, напевно, ці піратські диски вже присутні на ринку. Тому треба усвідомлювати, що така ситуація існує, і її можна подолати тільки поступово, як кажуть американці, степ- бай-степ, крок за кроком.
— А чим у такому випадку ви вже зараз маєте намір завоювати уподобання покупців, адже ціна у вас вища?
— За ціною у нас продукція від піратської майже не відрізняється. Вона відрізняється тільки легітимністю, і також тим, що вона виходить у той час, коли вийде офіційний реліз. Тобто вчасно та з якісних джерел.
— Піратська продукція є менш якісною?
— Я не можу сказати, що піратська продукція гірша за якістю, порівняно з тією, що випускається легально. Це неправда. Питання лише у тому, що на легальному товарі присутні всі знаки захисту, яких вимагає законодавство: контрольна марка, контракт, складений на цю тему. І люди, які хочуть працювати чесно, безумовно, дочекаються офіційного продукту, і стануть торгувати тільки ним. Ті ж, хто вирішили для себе, що їм вигідніше працювати «у піратстві» — цим займається велика кількість людей — вони ризикують зіткнутися з прикрощами, пов’язаними із законодавством. Така ситуація буде виникати все частіше, так що люди будуть все частіше задумуватися над тим, щоб перейти на легальний ринок.
— До цього переходу їх, очевидно, будуть стимулювати і правоохоронні органи?
— Не можна говорити, що ми розраховуємо на застосування якихось силових санкцій, або на застосування вимоги дотримуватися здорової конкуренції. Ні, кожен з бізнесменів сам вибирає для себе той ринок, на якому він працює, і ті способи, якими він себе реалізовує.
— Вам не здається, що українські пірати із задоволенням почали б працювати легально, але не мають для цього достатніх умов?
— Я так не думаю. Всі, хто серйозно працює у цьому бізнесі, чудово знають, що треба зробити, щоб розпочати легальну роботу. Питання в тому, що деякі не переходять внаслідок якихсь фінансових проблем, деякі мають зв’язки, що вже устоялися, та звичку видавати на ринок продукти, про які ще ні американці не почули, ні у кіно ніхто не бачив, а у нас цей продукт вже є. Є така звичка у наших людей.