Перейти до основного вмісту

Круглі столи з гострим кутом

Учора в Миколаєві відбувся третій Всеукраїнський стіл національної єдності
22 травня, 12:52
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

У круглому столі, що пройшов під головуванням екс-президентів України Леоніда Кравчука і Леоніда Кучми у приміщенні ЧДУ ім. Петра Могили, взяли участь представники уряду (учора в Миколаєві також відбулося виїзне засідання Кабміну), зокрема прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, віце-прем’єр-міністр Володимир Гройсман, а також губернатор Миколаївщини, голови обласних рад Миколаєва, Одеси і Херсона, представники ЄС та США, нардепи та громадські діячі. У Миколаєві таке представництво — вперше.

Першому слово надали нардепу Вадиму Новинському, який озвучив прийнятий напередодні Верховною Радою напередодні Меморандум взаєморозуміння і миру. Зауважимо, що це миколаївцями було сприйнято неоднозначно. Зокрема, озвучений Новинським «список вимог», як зазначив «Дню» один із учасників засідання, директор Коледжу преси і телебачення Гліб Головченко, неофіційно можна назвати позицією Російської Федерації. Наприкінці засідання один із громадських активістів Миколаєва дорікнув організаторам круглого столу за те, що першим виступав саме Новинський, звинувативши нардепа у скрутному стані миколаївських суднобудівних заводів. Так, Давид Арахамія звернувся до Новинського: «До вас окрема претензія. Вам першому слово давати в Миколаєві, це гріх. Після вас ми маємо тисячі втрачених робочих місць, повністю зруйновані суднобудівні заводи і навіть єдиний банк, який вже закрився. Я не знаю, чому єднання має розпочатися зі слів Новинського, це просто сором».

Але загалом діалог можна охарактеризувати як конструктивний, вважає Гліб Головченко. «Цікаві пропозиції пролунали від миколаївців, голови облради Тараса Кременя. В. о. мера Юрій Гранатуров запропонував шукати компроміс політикам, на його погляд, повна децентралізація дозволить вирішити всі питання і знизити суспільну напругу. Я виступив з вимогою внести в Конституцію поправку про заборону державі засновувати ЗМІ», — розповів Гліб Головченко. Прикметно, що на засіданні з однаковим інтересом слухали як урядовців і нардепів, так і громадських активістів, наприклад, Одеси, — щодо необхідності уникати мови ворожнечі стосовної своїх громадян.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у своєму завершальному виступі наголосив на розриві між станом суспільства і тим, як ситуацію «запізніло» бачать із владних кабінетів. Передусім, він зазначив на необхідності провести президентські вибори. Він озвучив також основні першочергові кроки, які, на його погляд, необхідно зробити владі. По-перше, зазначив він, необхідно розробити єдиний документ з пропозиціями змін до Конституції, який має бути ухвалений після відповідного висновку Венеціанської комісії. По-друге, необхідно забезпечити децентралізацію влади з передачею відповідних повноважень регіонам. По-третє, ухвалити необхідні для децентралізації поправки до Бюджетного кодексу. По-четверте, унормувати податкову систему. По-п’яте, втілити реальні зміни щодо незалежності судової системи. По-шосте, неухильно виконувати угоду між Україною та ЄС. «Я оптимістично дивлюсь на наше майбутнє, — зазначив Арсеній Яценюк. — У короткостроковій перспективі нас чекає чимало труднощів, але у довгостроковій — Україна приречена на успіх».

Як зазначив у підсумковому слові екс-президент України Леонід Кравчук, на круглому столі були обговорені три документи, і всі вони отримали схвалення аудиторії. Ідеться про ухвалений ВР Меморандум взаєморозуміння і миру, документ про зміни до Конституції, а також документ про децентралізацію влади. Насамкінець учасники круглого столу ухвалили звернення до українського суспільства.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати